Inne pasma górskie

Szlaki w Szwajcarii Saksońskiej

Szlaki w Szwajcarii Saksońskiej – Via Ferrata Hantzschelstiege koło Kirnitzschtal

Majówkę w 2022 roku zaplanowaliśmy ze sporym wyprzedzeniem. Zauroczeni wpisami na blogach i mnóstwem zdjęć wybraliśmy tym razem przepiękny obszar górski na granicy czesko-niemieckiej. Mam na myśli szlaki w Szwajcarii Saksońskiej i Czeskiej. Po czeskiej

Szlaki w Szwajcarii Saksońskiej – Via Ferrata Hantzschelstiege koło Kirnitzschtal Przeczytaj

Krater wygasłego wulkanu Grimsnes - Kerið

Golden Circle na Islandii, czyli południowo – zachodnia część wyspy – kilka ciekawych miejsc (część 1)

Nasza wyprawa po krainie lodu i ognia rozpoczęła się na lotnisku Keflavik. Po wylądowaniu i wypożyczeniu auta ruszyliśmy w kierunku naszego pierwszego noclegu – Selholt. Daleko nie było, więc po półtoragodzinnej jeździe i szybkim prysznicu

Golden Circle na Islandii, czyli południowo – zachodnia część wyspy – kilka ciekawych miejsc (część 1) Przeczytaj

Inne pasma górskie: gdzie w góry i jakie szlaki w górach wybrać

W Polsce mamy bardzo dużo ciekawych i wartych odwiedzenia pasm górskich. Praktycznie cała południowa granica to góry. Co wiec wybrać na weekend w górach? A może zaplanować dłuższy urlop w górach? Na blogu WeekendowyTurysta.eu znajdziecie sporo moich podpowiedzi, jakie wybrać inne pasma górskie. Opisuję ciekawe szlaki w górach. Miejsca, które warto zobaczyć.

Mieszkam na zachodzie Polski, więc siłą rzeczy najbliżej mi do gór znajdujących się w województwie dolnośląskim. Stąd sporo opisów szlaków w Karkonoszach, Górach Izerskich, Górach Sowich, czy Górach Stołowych. Jeśli więc planujecie odwiedzić ten rejon Polski, z pewnością znajdziecie sporo ciekawych podpowiedzi szlaków w górach. Opisuję tylko te miejsca, w których byłem osobiści. Dzielę się uwagami i praktycznymi poradami, które z pewnością przydadzą się na górskim szlaku.

Pasma górskie i szlaki w górach, które znajdziecie w tym dziale

W tym dziale znajdziecie opisy miejsc, w których bywam okazjonalnie. Nie tworzyłem dla nich oddzielnych kategorii, żeby nie utrudniać nawigacji po stronie.

Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka, jak sama nazwa wskazuje, otacza Kłodzko. Znajduje się w południowej części województwa dolnośląskiego. Sama Kotlina Kłodzka to dość niewielki obszar, jednak zwyczajowo nazywa się tak całą Ziemię Kłodzką. Tak naprawdę Kotlina Kłodzka stanowi zaledwie około 20% Ziemi Kłodzkiej.

Na mapie wygląda trochę jak klin wbity swoim czubkiem w część Republiki Czeskiej. Kotlina Kłodzka jest częścią Sudetów Środkowych. Natomiast cały, zdecydowanie większy obszar Ziemi Kłodzkiej wygląda jak „póływysep” Polski znajdujący się na terenie Czech. W tym dziale znajdziecie opisy szlaków z całego obszaru Ziemi Kłodzkiej. Nie tylko z samej Kotliny Kłodzkiej.

Kotlinę Kłodzką kilka pasm górskich: Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika.

W rejonie Kotliny Kłodzkiej występuje bardzo mocno zróżnicowana rzeźba terenu. W jej centrum mamy wysoczyznę z niewielkimi wzgórzami i dość głębokie doliny rzek. Całość natomiast otoczona jest pasmami górskimi różnej wysokości. Znajduje się to między innymi największa w Polsce Jaskinia Niedźwiedzia, Twierdza Srebrna Góra i Twierdza Kłodzko, Śnieżnik, Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój, Park Narodowy Gór Stołowych i wiele innych atrakcji. Żeby zobaczyć choćby te najciekawsze, z pewnością nie wystarczy jeden weekend.

Góry Kamienne

Góry Kamienne to pasmo górskie znajdujące się w Sudetach Środkowych. Góry Kamienne leżą na granicy polsko-czeskiej. Położone są na wschód od Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Od południa graniczą z Górami Wałbrzyskimi i Sowimi. Od północy natomiast z Zaworami i czeską częścią Gór Stołowych. Najwyższym szczytem Gór Kamiennych jest Waligóra. Ten mający 936 m n.p.m. szczyt należy do Korony Gór Polskich.

Co mnie zaskoczyło w Górach Kamiennych? To przede wszystkim bardzo strome podejścia na szlakach. Byliśmy tam zobaczyć między innymi ruiny zamku Radosno. Wyruszyliśmy spod Schroniska PTTK Andrzejówka i zeszliśmy do „Chatki Marianka”. Jak się okazało, żeby dojść do ruin zamku, musieliśmy się wdrapać z powrotem. A podejście było dość strome. Podobnie jest z podejściem od schroniska na szczyt Waligóry. Planując więc szlaki, warto zwrócić uwagę na poziomice na mapie.

Wzgórza Łomnickie

Wzgórza Łomnickie leżą w sercu Kotliny Jeleniogórskiej. To stosunkowo niewysokie wzniesienia, nieprzekraczające 510 m n.p.m. Wzgórza Łomnickie charakteryzuje krajobraz niskich gór wyspowych i wysoczyzn z wyraźnie zaznaczonymi wzniesieniami. Bardzo ciekawym frag­men­tem tego obszaru są oko­lice Staniszowa ze znajdującą się w tej wsi górą Witosza.

Najwyższym szczytem jest góra Grodna (506 m n.p.m.). Nie są to zbyt wielkie góry, ale z ich szczytów doskonale widać całe pasmo Karkonoszy. Szczególnie polecam wejść na górę Witosza oraz górę Grodna. Na tej ostatniej znajduje się doskonały punkt widokowy, czyli Zamek Księcia Henryka. Widokowi z góry Grodna uroku dodaje znajdujący się poniżej sztuczny zbiornik Sosnówka.

Góry i Pogórze Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie, jak sama nazwa wskazuje, to pasmo górskie leżące w okolicy Wałbrzycha. Znajdują się między doliną Bobru a doliną Bystrzycy. Ciągną się przez około 35 km. Najwyższy, szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa (853 m n.p.m.). Najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Górach Wałbrzyskich to wieża widokowa na Trójgarbie i najdłuższy w Polsce tunel kolejowy pod Małym Wołowcem.

Pogórze Wałbrzyskie jest najbardziej na północ wysuniętym fragmentem Sudetów Środkowych. Pogórze Wałbrzyskie jest słabo porośnięte lasem. Teren jest pofałdowany, z niewielkimi górkami. Większość powierzchni Pogórza Wałbrzyskiego stanowią pola uprawne i łąki. Jest tam jednak kilka miejsc, które warto odwiedzić.

Pogórze Izerskie

Pogórze Izerskie to obszar znajdujący się na północ od Gór Izerskich. Zajmuje dość sporo terenu. Ograniczone jest przez Bóbr i rzekę Kamienną na wschodzie, a Nysę Łużycką na zachodzie. Na północy natomiast granica nie jest określona dokładnie. Umownie to warstwica na poziomie 200- m n.p.m. w okolicach Bolesławca. Ze względu na spory obszar znajduje się tam bardzo dużo ciekawych miejsc. Miasta warte odwiedzenia to na pewno Lwówek Śląski ze swoją Szwajcarią Lwówecką, Leśna i poniemieckie sztolnie, Gryfów Śląski czy Lubań. W Lubaniu ostatnio odkopano wejście do poniemieckich podziemi. Czekam na możliwość zwiedzania tego obiektu, choć potrwa to pewnie jeszcze kilka lat.

Na Pogórzu Izerskim znajdują się też ciekawe zamki. Najbardziej znane to Zamek Czocha, Zamek Gryf, Zamek Rajsko czy Zamek w Świeciu.

Bardzo ciekawy jest również sztuczny zbiornik wodny i zapora w Pilchowicach. Niedawno było głośno o tym miejscu za sprawą filmowców, którzy chcieli na potrzeby kolejnej części filmu Mission Impossible wysadzić w powietrze most kolejowy. Na szczęście do tego nie doszło. Most stoi jak stał, i można go nadal podziwiać.

Góry i Pogórze Kaczawskie

Góry Kaczawskie znajdują się w Sudetach Północno-Zachodnich. Od północy graniczą z Pogórzem Kaczawskim. Są tu liczne szlaki turystyczne, a największą chyba atrakcją regionu jest Geopark i tzw. Kraina Wygasłych Wulkanów. Góry składają się z czterech grzbietów i kilkudziesięciu gór o podobnej wysokości. Najwyższą z nich, według najnowszych pomiarów, jest Okole.

Góry Złote

Góry Złote znajdują się na Ziemi Kłodzkiej. Konkretnie w jej wschodniej części. Stanowią umowną granicę między Sudetami Zachodnimi a Wschodnimi. Przez Góry Złote przebiega granica Polski-Czeska.

W tym rejonie wydobywano kiedyś złoto i arsen. Pozyskiwano także surowce skalne: marmur, bazalt, czy granodioryt. Stąd liczne pozostałości po górniczej historii tego rejonu. Obecnie działają tylko dwa kamieniołomy. Po polskiej stronie wydobywa się bazalt w Lutyni. Natomiast po stronie czeskiej działa kamieniołom marmuru.

Najciekawszym obiektem turystycznym jest położona w Złotym Stoku dawna kopalnia złota. Udostępnione do zwiedzania są spore odcinki korytarzy. Znajduje się tu też bardzo ciekawa ekspozycja dawnych tablic ostrzegających i informujących. Dla pamiętających czasy słusznie minione będzie to ciekawa wycieczka w przeszłość.

Pozostałe pasma górskie i szalki w górach w Polsce

Do tego działu będę sukcesywnie dokładał wpisy z miejsc w Polsce i nie tylko. Jeśli oczywiście nie będą pasowały tematycznie do innych kategorii górskich. Jeśli chcielibyście mi podpowiedzieć, gdzie powinienem się udać i jakie szlaki opisać, piszcie śmiało. Na każdego maila odpowiem.

Mam nadzieję, do zobaczenia na szlaku!

Pin It on Pinterest

Scroll to Top