Czeski Raj

Czeski Raj – skalne miasta i inne atrakcje

Czeski Raj to przepiękna kraina w północnej części (uwaga, będzie zaskoczenie), Czech. Region ten stanowi obszar chronionego krajobrazu. Oznacza to, że nie jest parkiem narodowym, ale zasługuje na szczególne względy. I rzeczywiście tak jest. Czeski Raj to bowiem skalne miasta, zamki, jaskinie, ciekawe formacje skalne i sporo innych atrakcji. Jest też sporo wież i punktów widokowych, które gwarantują niezapomniane widoki na góry i nie tylko. Został założony w 1955 roku i zajmował wtedy obszar 95 hektarów. Obecnie jest sporo większy, gdyż w 2002 obszar chroniony został powiększony niemal dwukrotnie. Oficjalna powierzchnia to 181,5 km2. W 2005 roku część obszaru Czeskiego Raju zyskała miano Geoparku UNESCO. Nad całym tym regionem czuwa jedna z najbardziej charakterystycznych warowni w Czechach – Zamek Trosky.

Cały ten region turystyczny znajduje się bardzo blisko naszego kraju. Od granicy z Polską to zaledwie około 40 kilometrów. Jeśli więc mieszkacie w województwie dolnośląskim, lub planujecie tu wakacje, wyjazd do Czeskiego Raju nie zajmie wam wiele czasu. Moim zdaniem z pewnością warto go poświęcić, żeby zobaczyć tutejsze atrakcje. A jest ich sporo. Prachovskie Skały, ruiny Zamku Trosky i Zamek Hruba Skala to tylko niektóre z nich.

Czeski Raj ma długie tradycje

Nazwa Czeski Raj została prawdopodobnie zaproponowana przez grupę czeskich pisarzy i artystów przebywających w pobliskim uzdrowisku. Miało to miejsce już w drugiej połowie XIX wieku. Czeski Raj leży na terenie trzech krajów samorządowych: libereckiego, hradeckiego oraz środkowoczeskiego. Kraj samorządowy to z grubsza odpowiednik polskiego województwa.

Obszar Chronionego Krajobrazu Czeski Raj składa się z trzech nie połączonych ze sobą obszarów. Jeden z nich jest wyraźnie większy od pozostałych. Co innego jednak obszar chroniony a co innego region turystyczny Czeski Raj. Tutaj powierzchnia okazuje się być sporo większa. W zależności od źródła z jakiego czerpiemy informacje, podawana powierzchnia waha się od 1100 do 1400 kilometrów kwadratowych.

Niezależnie jednak od powyżej przytaczanych liczb, Czeski Raj ma sporo atrakcji turystycznych. Tych prze duże A, ale też takich mniej znanych i uczęszczanych. Pomimo tego, że obszar ten odwiedza około 300 000 turystów rocznie, nie ma tu przesadnych tłumów. Spora powierzchnia sprawia, że ta masa ludzi rozchodzi się po szlakach i nie depczą sobie po piętach. Zwłaszcza, że miejsc do zobaczenie jest w okolicy sporo.

Atrakcje Czeskiego Raju

Co więc zobaczyć w Czeskim Raju? Możliwości jest sporo. Jest tu bardzo dużo szlaków pieszych. Są też ścieżki rowerowe o zróżnicowanym stopniu trudności. My zdecydowanie najbardziej lubimy łazić. I znaleźliśmy tu sporo miejsc na ciekawe spacery. Moim zdaniem najciekawszym z nich jest Skalne Miasto Parchovske Skaly. Na jednym z blogów znalazłem informację, że ich nazwa pochodzi od piasku i pyłu z piaskowca. Wydaje mi się jednak, że jest to lekko naciągany pomysł. Dlaczego? Może dlatego, że tu obok znajduje się miejscowość Prachov.

Skalne miasta

Dlaczego jednak o Prachovskich Skalach wspominam na początku? Jest to bowiem najciekawsze skalne miasto w jakim byłem. Tutejsze ścieżki między skałami są niesamowite. Ponadto jest tu dużo mniej ludzi niż na przykład w bardzo znanych Teplicach czy Adrspach. A ci, którzy są mają świadomość, po co tu przyszli. Można więc w spokoju pochodzić przez labirynt i nacieszyć się magią tego miejsca nie licząc czasu. Choć obszar nie jest duży to na wycieczkę tutaj warto zaplanować cały dzień. Na pewno nie będziecie się nudzić. Z ciekawostek, Teplickie Skały to jedyne w Czechach skalne miasto będące własnością prywatną.

Kolejnym ciekawym skalnym miastem jest to, położone koło zamku Hruba Skala. Nie są może tak spektakularne i duże jak Prachovske Skaly, jednak też warte odwiedzenia. Zwłaszcza, że przy okazji podróży do labiryntu można zaliczyć dwie warownie i ogród botaniczny. Jest też oczywiście sporo bardzo ciekawych i zaskakujących formacji skalnych a także piękne widoki. Widać stąd też górujące nad okolicą wieże Zamku Trosky. Wejście tutaj jest bezpłatne.

Zamki Czeskiego Raju

Bardzo ważne atrakcje Czeskiego Raju to zamki. A jest ich tu dość sporo. Od tych mniejszych jak Mala Skala (Vranov) czy Frydstajn po spektakularny zamek Trosky. Ta posadowiona na dwóch bazaltowych skałach warownia jest symbolem regionu. Choć stanowi tak zwaną trwałą ruinę, przyciąga co roku dziesiątki tysięcy odwiedzających. Spacer na szczyt z parkingu zajmuje zaledwie kilka minut a budowla robi fantastyczne wrażenie. Ten gotycki zamek powstał pod koniec XIV wieku. Broniły go aż trzy pierścienie murów i kilka ciężkich bram.

Na co zwrócić uwagę, jeśli będziecie chcieli zwiedzić tutejsze zamki? Zwłaszcza na porę roku. My bowiem chcieliśmy to zrobić wczesną wiosną lub zimą. Skończyło się niestety na tym, że odbiliśmy się od zamkniętych bram. Jak się okazało sezon na zwiedzanie zamków w Czechach trwa tu tylko od maja do października. Warto też planując trasę wycieczki sprawdzić godziny i czas otwarcia konkretnego zamku, który chcecie odwiedzić. Pamiętać też trzeba, że zdaje się wejście do wszystkich zamków jest płatne.

Miasta wokół Czeskiego Raju

W okolicy znajduje się też kilka miejscowości, które warto odwiedzić. Jedną z nich jest na pewno Jicin. To tutaj narodziła się bajka o Rozbójniku Rumcajsie. Jeśli interesuje was historia motoryzacji zdecydowanie powinniście odwiedzić Mlada Boleslav. To tutaj w 1895 roku powstała najbardziej chyba znana na świecie czeska marka. Mam oczywiście na myśli Skodę. Znajduje się tu bardzo ciekawe muzeum z wieloma eksponatami. Można też zwiedzić z przewodnikiem dawną fabrykę. Jeśli więc będziecie w okolicy, koniecznie tu zajrzyjcie.

Czeski Raj – co warto zobaczyć

Czechy to bardzo ciekawy kraj, mający sporo do zaoferowania. Jedzenie jest tu pyszne, piwo zawsze zimne a widoki zacne. Jednym z miejsc, które muszą znaleźć się na Twojej liście do zobaczenia u naszych południowych sąsiadów jest na pewno Czeski Raj. To niezbyt wysokie góry i szczyty, na który każdy da radę się wdrapać. Są także ruiny zamków i warownie w doskonałym stanie. Można zobaczyć jaskinie i pojeździć na rowerze. Jednym słowem atrakcji jest co niemiara. Zachęcam do podróży i zwiedzania. Moim zdaniem warto spędzić trochę czasu wśród tutejszych formacji skalnych i wylać trochę potu na ostrych podejściach. Trud wynagradzają piękne widoki i święty spokój.

W tym dziale znajdziecie trasy po atrakcjach Czeskiego Raju, które miałem okazję zobaczyć. Podpowiem Wam jaki szlak wybrać i na co zwrócić uwagę podczas planowania wyjazdu. Jakie góry i miasta odwiedzić i na jakie wieże warto się wspiąć, żeby zobaczyć najpiękniejsze widoki.

 

 

Pin It on Pinterest

Scroll to Top