Błedne Skały w Górach Stołowych

Błędne Skały w Górach Stołowych – miejsce magiczne

Błędne Skały w Górach Stołowych odwiedziłem już trzy lata temu. Niestety wtedy nie do końca mogłem się tym miejscem nacieszyć. Lato, a co za tym idzie tłumy ludzi, to nie najlepszy moment na odwiedzanie tzw. „atrakcji turystycznych”. Wróciłem więc jesienią. Wybrałem właśnie Błędne Skały na ważny dla mnie osobiście moment. Jaki? Dowiesz się w dalszej …

Błędne Skały w Górach Stołowych – miejsce magiczne Przeczytaj

Głazy Krasnoludków

Głazy Krasnoludków

Głazy Krasnoludków, zwane inaczej Skałkami Gorzeszowskimi, to niewielka formacja skalna w Górach Stołowych, a konkretnie w ich północnym paśmie zwanym Zawory, nieopodal Wałbrzycha. Niewielka, ale warta zobaczenia. Swoją budową przypomina te najbardziej znane Góry Stołowe i znajdujące się tam skalne grzyby. Oczywiście całość jest w zdecydowanie mniejszej skali.

Radkowskie Skały w Górach Stołowych

Po sobotnim ognisku, w niedzielę pozwoliłem sobie pospać trochę dłużej. A co tam… Śniadanie, gorąca kawa w schronisku, podładowanie telefonu i w drogę powrotną. Biłem się z myślami, czy wracać od razu do domu, czy jeszcze pochodzić. Na szczęście wygrała ta druga opcja. Postanowiłem odwiedzić Radkowskie Skały.

Góry Stołowe

Park Narodowy Gór Stołowych i Błędne Skały

Kolejny raz zaniosło mnie w tym roku w Góry Stołowe. Tym razem na dwa dni. Pomysł wykrystalizował się w środku tygodnia i weekend znów był górski. Chciałem nocować w schronisku „Pasterka”, jednak trafiłem na Festiwal Podróżniczy 17 Południk i wszystkie miejsca były zajęte. Pozostał mi więc nocleg w samochodzie, ale było warto, choć Park Narodowy …

Park Narodowy Gór Stołowych i Błędne Skały Przeczytaj

Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki i Błędne Skały

Góry Stołowe to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce, w których miałem okazję być. Znajdują się na pograniczu Polsko-Czeskim w południowej części województwa dolnośląskiego. To wypiętrzone przed trzydziestoma milionami lat pasmo górskie jest częścią Sudetów Środkowych. Zachodnia część Gór Stołowych leżąca po czeskiej stornie nosi nazwę Broumovska Vrchovina.

Geologia Gór Stołowych

Góry Stołowe zbudowane są głównie z różnego rodzaju piaskowców. Przez pasmo, wzdłuż jego głównej osi, biegnie uskok tektoniczny. Góry Stołowe wyróżniają się na skalę europejską swoją budową. Tworzą je charakterystyczne płyty, które po ustąpieniu morza górnokredowego zaczęły podlegać licznym przeobrażeniem. Wykształciły się trzy poziomy: 850-920 metrów, 500-800 metrów i 400-500 metrów. Piaskowce, z których głównie zbudowane są Góry Stołowe, dość szybko ulegały wietrzeniu i krasowieniu. Dzięki temu dziś tworzą niesamowite labirynty skalne i grupy ostańców o fantazyjnych kształtach.

Szczyty Gór Stołowych

Góry Stołowe nie należą do szczególnie wysokich. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Należy on do Korony Gór Polskich. Drugi co do wysokości jest Skalniak (915 m n.p.m.). Pozostałe szczyty nie przekraczają 900 metrów.

Właściwe Góry Stołowe:

 • Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m.
 • Skalniak 915 m n.p.m.
 • Narożnik 849 m n.p.m.
 • Kopa Śmierci 830 m n.p.m.
 • Krucza Kopa 722 m n.p.m.

Broumovská vrchovina:

 • Broumowskie Ściany – Bożanowski Szpiczak 783 m n.p.m.
 • Adršpašskoteplické skály (Čáp 785 m n.p.m.)
 • Wzniesienie Ostaša 700 m n.p.m.

Zawory:

 • Róg 712 m n.p.m.

Fauna i flora Gór Stołowych

Góry Stołowe były pierwotnie porośnięte przez lasy liściaste i mieszane. Dominował buk i jawory i jodły. Niestety ingerencja człowieka sprawiła, że te naturalne drzewa zostały wycięte w pień. Na ich miejsce wprowadzono monokulturę świerkową. Obecnie trwają prace nad odbudową pierwotnego drzewostanu i nasadzane są gatunki drzew wcześniej wycięte.

Na obszarze Gór Stołowych występują też łąki: m.in. wokół Skałek Łężyckich łąki ostrożeniowe a wokół Karłowa i Pasterki łąki ostrożeniowo-rdestowe. Można na nich spotkać, będącego symbolem ziemi kłodzkiej Pełnika Europejskiego. Obszar ten jest również bardzo bogaty w roślinność naskalną. Są to często gatunki cieniolubne i higrofilne. Na stanowiskach mocno nasłonecznionych, na skałkach można spotkać również roślinność kserotermiczną.

W lasach Gór Stołowych można spotkać sporo gatunków zwierząt. Poczynając od tych większych jak jeleń, sarna czy dzik, do tych mniejszych, jak borsuk, popielica czy orzesznica. Można tu też spotkać bardzo efektownie wyglądającą salamandrę plamistą. Mnie się to niestety na razie nie udało. Mam jednak nadzieję, że przy okazji kolejnych wypraw w Góry Stołowe będę miał więcej szczęścia. Natknąłem się za to na piękną, choć śmiertelnie niebezpieczną żmiję zygzakowatą.

Park Narodowy Gór Stołowych

W 1993 roku utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Park powstał z przekształcenia funkcjonującego tu wcześniej Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego. Park ma powierzchnię 6340 ha. Wstęp na teren Paku jest w większości bezpłatny. Opłata pobierana jest jedynie przy wejściu na dwie największe atrakcje Parku. Są to trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i w Błędnych Skałach.

Atrakcje gór Stołowych: co warto zobaczyć

Szczeliniec Wielki i trasa turystyczna

Najbardziej znaną i popularną wśród turystów atrakcją Parku Narodowego Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki. Na szczycie znajduje się schronisko oraz trasa turystyczna wytyczona między skałami. Wstęp na jej teren jest płatny w kasie znajdującej się przy wejściu. Na pewno wato przejść trasą, jednak zdecydowanie polecam zrobić to poza sezonem turystycznym. W czasie wakacji jest tu niestety dziki tłum. Nie ma więc szans na spokojne podziwianie skalnego labiryntu. Za to wiosną, czy jesienią miejsce jest bajeczne. Na Szczeliniec Wielki najlepiej dojść żółtym szlakiem z Karłowa lub z Pasterki albo niebieskim z Radkowa.

Trasa turystyczna na Błędnych Skałach.

Błędne Skały to równie popularny, jak ten na Szczelińcu Wielkim, labirynt skalny. Tu również w szczycie sezonu nie znajdziecie spokoju. My ostatnio byliśmy tam pod koniec października i zwiedzaliśmy labirynt skalny praktycznie sami. Niesamowite przeżycie. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy. Spotkacie tu między innymi Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnię czy Kurzą Stopkę. Do Błędnych Skał można dojść z Kudowy-Zdroju lub z Karłowa czerwonym szlakiem.

Radkowskie Skały

Dla mnie osobiście to numer jeden Parku Narodowego Gór Stołowych. Nie ma tu labiryntów skalnych, ale niesamowite formacje, maczugi i skalne grzyby zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. No i jest tu coś, czego w górach szukam, czyli święty spokój. Z dala od zgrai turystów, rozwrzeszczanych Brajanów i Dzesik oraz nawalonych jak stodoły po żniwach ich rodziców.

Szlaki piesze w Górach Stołowych

Góry Stołowe to raj dla piechurów. Jeśli więc lubisz się trochę spocić, na pewno się nie zawiedziesz. Dość gęsta sieć szlaków umożliwia dotarcie praktycznie w każde ciekawe miejsce. Uważaj jednak z planowaniem trasy. Bywa tu stromo.

Schronisk turystyczne w górach Stołowych

W Górach Stołowych jest dwa schroniska PTTK w których można się zatrzymać. Są to:

 • Schronisko na Szczelińcu Wielkim
 • Schronisko Pasterka

 

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!