Islandia północna - wodospad Dettifoss

Islandia północna: droga ze wschodu na północ wyspy, czyli przestrzeń i wodospady

Ostatnim przystankiem na naszej trasie po Islandii była miejscowość Hauganess. To niewielkie miasteczko z portem i polem kempingowym z pozoru niczym się nie wyróżnia. Jednak, kiedy tu dotarliśmy, zostaliśmy przez gospodynię naszego noclegu (willa Sela) …

Islandia północna: droga ze wschodu na północ wyspy, czyli przestrzeń i wodospady Przeczytaj

Thingvellir - Park Narodowy - Złoty Krąg na Islandii

Islandia południowo-zachodnia – Park Narodowy Thingvellir i inne ciekawostki

Złoty Krąg na Islandii to obszar pełen ciekawych miejsc. Aktywność wulkaniczna i geotermalna, góry i sporo wody. Kolejne dwa dni na wyspie spędziliśmy właśnie tam. Odwiedziliśmy kilka wodospadów i niesamowity Thingvellir. To Park Narodowy związany …

Islandia południowo-zachodnia – Park Narodowy Thingvellir i inne ciekawostki Przeczytaj

Erupcja wulkanu na Islandii

Złoty Krąg na Islandii – wodospady na Islandii i aktywny wulkan

Drugi dzień to kolejne punkty ze Złotego Kręgu na Islandii. Tak bowiem nazywa się najbardziej znane skupisko atrakcji turystycznych na południowym-zachodzie wyspy. Odwiedziliśmy przepiękne wodospady i jedyny obecnie aktywny gejzer na wyspie. Widzieliśmy też uśpionego …

Złoty Krąg na Islandii – wodospady na Islandii i aktywny wulkan Przeczytaj

Krater wygasłego wulkanu Grimsnes - Kerið

Golden Circle na Islandii, czyli południowo – zachodnia część wyspy – kilka ciekawych miejsc (część 1)

Nasza wyprawa po krainie lodu i ognia rozpoczęła się na lotnisku Keflavik. Po wylądowaniu i wypożyczeniu auta ruszyliśmy w kierunku naszego pierwszego noclegu – Selholt. Daleko nie było, więc po półtoragodzinnej jeździe i szybkim prysznicu …

Golden Circle na Islandii, czyli południowo – zachodnia część wyspy – kilka ciekawych miejsc (część 1) Przeczytaj

Opis Islandii i atrakcje Islandii

Islandia to wyspa położona na północnym Atlantyku. Jest najdalej na zachód wysuniętą częścią Europy. Leży właściwie na styku dwóch płyt tektonicznych – euroazjatyckiej i północno-amerykańskiej. Islandia znajduje się na granicy między Morzem Arktycznym a Oceanem Atlantyckim. Na północnej części Grzbietu Śródatlantyckiego. Ze względu na swoje położenie jest obszarem bardzo aktywnym sejsmicznie i wulkanicznie. Znajduje się na niej też sporo lodowców. Dzięki temu zyskała miano krainy ognia i lodu. Bardzo wiele atrakcji Islandii, które warto zobaczyć na własne oczy. Zachęcam Was więc do przygotowania planu zwiedzania i wyprawy na Islandię. We wpisach z tego działu znajdziecie sporo informacji praktycznych, które z przydadzą się podczas odwiedzin Islandii,

Opis Islandii w liczbach

Powierzchnia Islandii to 103 125 km². W 2020 roku Islandię zamieszkiwało 368 590 osób. Dla porównania w samym poznaniu mieszka ponad 510 000 osób. Gęstość zaludnienia jest tu bardzo niewielka. To zaledwie 3,2 osoby na kilometr kwadratowy. W Polsce to 124 osoby na kilometr kwadratowy a na przykład w Japonii aż 337.

Co ciekawe, na Islandii największą mniejszość etniczną stanowią Polacy. Naszych rodaków jest tam około 5,6%, czyli ponad 20 500 osób.

Stolicą Islandii jest Reykjavik. Mieszka w nim ponad 131 00 osób. Cały zespół miejski wokół stolicy zamieszkuje ponad 210 000 osób. To niemalże dwie trzecie ludności całej wyspy.

Historia Islandii

Ze względu na swoje położenie, Islandia należy do najpóźniej zaludnionych obszarów Europy. Pierwsi osadnicy pojawili się tutaj w 874 roku. Byli to norwescy wikingowie oraz osadnicy celtyccy i szkoccy. W 930 roku zebrał się po raz pierwszy parlament Islandzki. Był to zresztą jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy w ogóle parlament europejski. Nosił nazwę Althing i był corocznym zebraniem wszystkich wolnych mieszkańców Islandii. Zgromadzenie to przyjmowało prawa i egzekwowało ich respektowanie. Odbywało się na obszarze obecnego Parku narodowego Pingveliir. Relację z naszego pobytu w tym miejscu oraz sporo zdjęć znajdziecie oczywiście na blogu.

Przez około 300 lat Islandia była niezależna. W XIII wieku została zajęta przez Norwegów, a następnie przez Duńczyków. Częściową autonomię odzyskała dopiero w 1874 roku. Natomiast „prawie” pełną niepodległość odzyskała dopiero (podobnie jak Polska) w 1918 roku. Formalną głową państwa pozostał nadal król Danii. Dopiero w 1944 roku Islandia formalnie stała się republiką.

Z ciekawostek. Dopiero w 26 maja 1968 na Islandii zmieniono ruch z lewostronnego na prawostronny.

Stolica Islandii – Reykjavik może poszczycić się równie długą historią. Reykjavik został założony przez norweskich wikingów w 874 roku, czyli na samym początki historii osadnictwa na wyspie. Sama nazwa może być przetłumaczona jako „Dymiąca zatoka”. Nazwa wziął się od licznych gorących źródeł i gejzerów znajdujących się na tym obszarze.

Co zobaczyć na Islandii – atrakcje Islandii

Opis Islandii – lodowce

Islandia nie bez powodu nazywana jest krainą lodu i ognia. Znaczącą powierzchnię na Islandii zajmują bowiem lodowce. Aż 11% powierzchni Islandii jest pokryte wiecznym lodem. Największy lodowiec Islandii – Vatnajökull ma aż 8300 km². Co ciekawe, zmagazynowane w nim wody jest tyle, ile opadów atmosferycznych na Islandii jest przez 17 lat. Średnia grubość lodowca Vatnajökull to około 500 metrów. W najgrubszym miejscu ma on niespełna kilometr grubości. Pod lodem znajduje się cały system wulkaniczny i niektóre z wulkanów są nadal aktywne. Ostatnia podlodowa erupcja miała miejsce w 2015 roku.

Pozostałe lodowce na Islandii są dużo mniejsze:

 • Langjökull – 953 km²,
 • Hofsjökull – 925 km²,
 • Mýrdalsjökull – 596 km²
 • Drangajökull – 160 km²
 • Eyjafjallajökull – 78 km²
 • Tungnafellsjökull – 48 km²
 • Þórisjökull – 32 km²
 • Eiríksjökull – 22 km²
 • Þrándarjökull – 22 km²
 • Tindfjallajökull – 19 km²
 • Torfajökull – 15 km²
 • Snæfellsjökull – 11 km².

Opis Islandii – Wulkany na Islandii

Ze względu na swoje położenie na styku płyt tektonicznych Islandia jest bardzo aktywna sejsmicznie i wulkanicznie. Wulkany, szcególnie w czasie erupcji wulkany są największą atrakcją Islandii. Występują tu dość często trzęsienia ziemi. Najczęściej zwiastują one rychłą erupcję wulkaniczną. A tych jest na wyspie dość sporo. Według danych z sieci jest ich ponad 200. Z tego aktywność wykazuje spora część z nich. Szacuje się, że do znaczących erupcji wulkanów na Islandii dochodzi raz na pięć lat.

Do jednej z największych erupcji lawy doszło podczas trwającej 8 miesięcy erupcji wulkanu Laki. Miała ona miejsce w latach 1783–1784. Z krateru wylało się wtedy ponad 14 km³ lawy. Utworzyła ona pole lawowe o powierzchni ok. 600 km². Wskutek klęski głodu później nastąpiła, zmarła, lub wyniosła się z wyspy jedna trzecia mieszkańców Islandii.

Pola lawowe są widoczne podczas przejazdu przez sporą część wyspy. Jest ich bardzo dużo w rejonie południowo-zachodnim. Jadąc główną drogą Islandii, bardzo często trafiamy na spore obszary lawy pokryte mchem.

Jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie widziałem na Islandii była właśnie erupcja wulkanu. Trafiliśmy bowiem na wyspę w czasie trwania erupcji wulkanu w dolinie Geldingadalir na obszarze wulkanicznym Fagradalsfjall. Przeżycie było niezapomniane. Zresztą w jednym ze wpisów dotyczących naszej podróży na Islandię znajdziecie dość szczegółowy opis. Jest tam też sporo zdjęć z obserwacji erupcji i pola lawy.

Wodospady na Islandii

Wodospadów na Islandii jest naprawdę sporo. Myślę, że spokojnie można je liczyć w tysiącach. Od bardzo małych, bezimiennych kaskad po olbrzymie i majestatyczne. Niektóre schowane w malowniczych i cichych dolinach nie są szczególnie popularne i często odwiedzane. W odróżnieniu od naszych, często ukrytych w lasach wodospadów, kaskady na Islandii są doskonale widoczne. Na wyspie nie ma bowiem niemalże drzew.

Do największych i najbardziej znanych wodospadów na Islandii należą:

 • Skógafoss
 • Seljalandsfoss
 • Gullfoss
 • Goðafoss
 • Glymur
 • Háifoss
 • Dettifoss
 • Gullfoss
 • Hjálparfoss

Na blogu znajdziecie sporo opisów Islandii i wypraw do przeróżnych wodospadów. I tych mniejszych i tych bardziej spektakularnych. Jest też oczywiście sporo zdjęć. Mam nadzieję, że zachęcą was one do odwiedzenia Islandii.

Wpisy o Islandii na blogu WeekendowyTursyta.eu

Na blogu znajdziecie sporo opisów islandzkich atrakcji i miejsc, które warto moim zdaniem odwiedzić. Oczywiście nie widzieliśmy wszystkiego na wyspie, ale z pewnością znajdziecie tu ciekawe inspiracje. Możecie je wykorzystać podczas planowania wyprawy na Islandię i przygotowywania planu zwiedzania. Znajdziecie też informacje praktyczne, pomocne w planowaniu noclegów, zaopatrzenia i przemieszczania się po drogach Islandii. Ziemia ognia i lodu jest zdecydowanie warta odwiedzenia na dłużej.

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!