Karkonosze

unkty widokowe na Karkonosze

Punkty widokowe na Karkonosze. 7 miejsc, z których zobaczysz piękną panoramę gór

Jakie punkty wybrać, żeby zobaczyć najpiękniejszą panoramę Karkonoszy? Wybór jest trudny, bo takich miejsc jest dość sporo. Poniżej znajdziecie mój subiektywny przewodnik po tych, moim zdaniem najciekawszych. Ich kolejność we wpisie jest przypadkowa a każdy

Punkty widokowe na Karkonosze. 7 miejsc, z których zobaczysz piękną panoramę gór Przeczytaj

Tunel kolejowy pod Przełęczą Kowarskąac

Tunel pod Przełęczą Kowarską i Zakłady Przemysłowe R-1 –  historia z uranem w tle

Wczesnowiosenna pogoda niezbyt zachęcała do spacerów po Karkonoszach. Co chwila padało, zimno, mokro i w ogóle brrr… Jednak ile można siedzieć w domu? Szczególnie będąc na weekend w Szklarskiej Porębie. Postanowiliśmy więc, pomimo niesprzyjającej aury,

Tunel pod Przełęczą Kowarską i Zakłady Przemysłowe R-1 –  historia z uranem w tle Przeczytaj

Karkonosze – pomysł na weekendowy wypoczynek – Szlaki w Karkonoszach

Karkonosze (znane dawniej jako Góry Olbrzymie) to jedno z najbardziej znanych pasm górskich w Polsce. To część Sudetów. Któż z nas nie słyszał o Śnieżce, czy Szrenicy. Równie popularne są dwa najbardziej kojarzone z Karkonoszami miasta: Szklarska Poręba i Karpacz. Są one doskonałą bazą na weekendowy wypoczynek w polskich i czeskich Karkonoszach. Z tych miast prowadzi sporo szlaków, z których można podziwiać piękno Karkonoszy.

Szlaki turystyczne w Karkonoszach dla każdego

Część ze szlaków turystycznych w Karkonoszach wymaga dość dobrej kondycji. Wejście z Karpacza na szczyt Śnieżki to nie lada wysiłek. Szczególnie dla osób, które na co dzień nie przykładają zbyt wielkiej wagi do pracy nad kondycją. Nie oznacza to jednak, że ten, jak inne szczyty w Karkonoszach są niedostępne. Można na górę wjechać wyciągiem. Samo podejście pod szczyt nie jest już wtedy tak wymagające. Warto Śnieżkę odwiedzić, bo widok z najwyższej góry w Karkonoszach jest naprawdę oszałamiający.

Jak dostać się na Śnieżkę

Najwięcej satysfakcji daje jednak samodzielne wejście na szczyt. Na Śnieżkę w Karkonoszach można dojść z Karpacza czterema szlakami. Czarnym, żółtym, niebieskim i czerwonym. Ten ostatni ze względu na ciężkie warunki jest zamknięty zimą. Jest też najbardziej wymagający, szczególnie na końcowym odcinku.

Najbardziej znanym szlakiem turystycznym w Karkonoszach jest niebieski spod Świątyni Wang w Karpaczu. Można też wjechać wyciągiem ze stacji Orlinek na Kopę. Stamtąd czarnym szlakiem trzeba dojść do Domu Śląskiego. Pozostanie już tylko wdrapać się a szczyt doskonale widocznej Królowej Karkonoszy – Śnieżki.

Śnieżne kotły z góry i z dołu

Kolejną, bardzo popularną atrakcją Karkonoszy są Śnieżne Kotły. Znajduje się tam nadajnik telewizyjny. Najlepiej na Śnieżne Kotły wejść żółtym szlakiem turystycznym ze Szklarskiej Poręby lub niebieskim szlakiem z Jagniątkowa. Widok z góry jest fantastyczny, zarówno zimą, jak i latem. Jednak moim zdaniem najpiękniejszy szlak w polskich Karkonoszach prowadzi do samych Śnieżnych Kotłów od dołu. Mam na myśli zielony szlak spod Schroniska pod Łabskim Szczytem. Szlak jest bardzo kamienisty i nie należy do najbardziej komfortowych. Jednak widoki po dotarciu do Śnieżnych Stawków rekompensują z nawiązką trudy spaceru.

Szrenica i Hala Szrenicka

Na Szrenicę w Karkonoszach najlepiej wejść czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby. Dla tych, którzy nie lubią wchodzenia pod górę, również tutaj czeka ułatwienie. Można wjechać niemalże pod sam szczyt koleją linową. Warto jednak skorzystać ze szlaku. Po drodze można bowiem zobaczyć jeden z najbardziej znanych wodospadów w Karkonoszach, czyli wodospad Kamieńczyka. Ze szczytu widać doskonale zarówno Szklarską Porębę, jak i całą Kotlinę Jeleniogórską. Można się tu też posilić i odpocząć w dwóch schroniskach. Mam na myśli Schronisko na Hali Szrenickiej i Schronisko Szrenica.

Kocioł Małego Stawu i schronisko Samotnia

Jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych schronisk w Karkonoszach jest schronisko Samotnia. Znajduje się ono w bardzo malowniczym miejscu. Mam na myśli Kocioł Małego Stawu. Prowadzi tam niebieski szlak turystyczny w Karkonoszach z Karpacza. Miejsce jest niezwykle klimatyczne i z pewnością powinno znaleźć się w planie każdego, kto odwiedza Karkonosze.

Wodospady w Karkonoszach

W Karkonoszach są dwa najbardziej znane wodospady w województwie dolnośląskim. Wodospad Szklarki znajduje się przy niebiesko-czarnym szlaku. Jest bardzo popularnym miejscem odwiedzanym przez masę turystów. Niewielki parking przy drodze Jelenia Góra – Szlkarska Poręba jest zwykle pełny. Znalezienie tam miejsca na zaparkowanie auta graniczy z cudem.

Wodospad Kamieńczyka znajduje się przy czerwonym szlaku turystycznym w Karkonoszach prowadzącym ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. To jeden z najwyższych wodospadów w polskich Karkonoszach. Znajduje się przed oficjalnym wejściem na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Dojście do niego jest dodatkowo płatne. Bilet wstępu do KPN nie obejmuje możliwości wejścia pod Wodospad Kamieńczyka.

Ciekawe szlaki w Karkonoszach

Jest bardzo dużo ciekawych tras turystycznych w Karkonoszach. Warto przeznaczyć co najmniej kilka weekendów na ich poznanie. Można też zaplanować dłuższy urlop w Karkonoszach. Jeśli lubicie aktywny wypoczynek w górach, na łonie przyrody, z pewnością nie będziecie zawiedzeni. Przed wybraniem się w góry warto zaplanować wycieczkę. Sporo ciekawych podpowiedzi i pomysłów na spacery znajdziecie na blogu turystycznym WeekendowyTurysta.eu. Są tam zarówno opisy szlaków, zapis spacerów na mapie, jak i sporo zdjęć.

Warto odwiedzić Karkonosze i szlaki w Karkonoszach

Karkonosze ta jedna z najchętniej odwiedzanych części Sudetów. W górach jest sporo atrakcji i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Gęsta siatka pieszych tras turystycznych zachęca do odwiedzenia tego pasma.

Pin It on Pinterest

Scroll to Top