Ostra Mała - widok na Karkonosze

Ostra Mała – piękna panorama Karkonoszy

Ostatni mój wpis dotyczący punktów widokowych na Karkonosze spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Pytałem Was, skąd jeszcze można podziwiać te przepiękne góry. Często w odpowiedziach przewijała się Ostra Mała, więc postanowiłem z Agą odwiedzić Rudawy Janowickie i zweryfikować Waszą rekomendację. Powiem jedno. Dziękuję. Widok okazał się niesamowity a cała wycieczka była przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.

unkty widokowe na Karkonosze

Punkty widokowe na Karkonosze – 7 moich propozycji

Punkty widokowe na Karkonosze? Jest ich dość sporo. Poniżej znajdziecie mój subiektywny przewodnik po tych, moim zdaniem najciekawszych. Ich kolejność we wpisie jest przypadkowa a każdy warto odwiedzić. Zatem zapraszam na małą wycieczkę. Wszystkie akapity posiadają podlinkowanie do odpowiadających im wpisów zawierających szersze opisy. Zapraszam na wspólny spacer…

Tunel kolejowy pod Przełęczą Kowarskąac

Tunel pod Przełęczą Kowarską i Zakłady Przemysłowe R-1 –  historia z uranem w tle

Wczesnowiosenna pogoda niezbyt zachęcała do spacerów po Karkonoszach. Co chwila padało, zimno, mokro i w ogóle brrr… Jednak ile można siedzieć w domu? Szczególnie będąc na weekend w Szklarskiej Porębie. Postanowiliśmy więc, pomimo niesprzyjającej aury, ruszyć w teren. Wybraliśmy ciekawe miejsce, które oddziela Karkonosze od Rudaw Janowickich. Tunel pod Przełęczą Kowarską i pobliskie zakłady, w …

Tunel pod Przełęczą Kowarską i Zakłady Przemysłowe R-1 –  historia z uranem w tle Przeczytaj

Sokoliki - widok

Sokolik Duży w Rudawach Janowickich

Sobotę zaplanowaliśmy aktywnie. Na początek jazda konna w Kingston Ranch w Kowarach. Później krótki spacer – Sokoliki w Górach Sokolich. To niewielkie pasmo wchodzące w skład Rudaw Janowickich. Góry Sokole składają się zaledwie z sześciu szczytów i kilku bezimiennych pagórków. Jednak są chyba najbardziej charakterystyczne dla Rudaw. Szczególnie Krzyżna Góra i Sokolik Duży. Wznoszą się …

Sokolik Duży w Rudawach Janowickich Przeczytaj

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Za oknem już pełnia wiosny, ale ja chciałbym wrócić na chwilę do zimowych klimatów. W lutym mieliśmy okazję z Agą odwiedzić Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Ta jedna z bardziej znanych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Okraszona białym puchem i pozbawiona tłumów turystów okazała się bardzo fajnym miejscem. Czy Kolorowe Jeziorka to dobry pomysł na …

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Przeczytaj

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów, Skalny Most i Lwia Góra, czyli w sercu Rudaw Janowickich

Kolejny spacer po Rudawach Janowickich to wycieczka do ruin Zamku Bolczów. Pogoda nam dopisała, humory również więc ruszamy. Po drodze jedne z najpiękniejszych szlaków w Rudawach i krajobrazy, które najlepiej zobaczyć samemu. Przygotowałem dla Was opis szlaku spod schroniska PTTK Szwajcarka do ruin zamku Bolczów i z powrotem. Pod wpisem znajdziecie jak zwykle mapę z …

Zamek Bolczów, Skalny Most i Lwia Góra, czyli w sercu Rudaw Janowickich Przeczytaj

Góra Krzyżna - Rudawy Janowickie

Góry Sokole – Góra Krzyżna

Rudawy Janowickie i pasmo leżące w ich obrębie, czyli Góry Sokole to kolejny cel naszych wypraw. Tym razem z Agnieszką postanowiliśmy spędzić noc w namiocie pod schroniskiem Szwajcarka i zobaczyć okolice. Tam nabyliśmy drogą kupna niewielki dach nad głowę. Jednym z celów była pobliska Góra Krzyżna. Jest ona najwyższym wzniesieniem Gór Sokolich.

Rudawy Janowickie to nie tylko Zamek Bolczów, Sokolik i Schronisko Szwajcarka

Rudawy Janowickie to niezbyt wysokie pasmo górskie leżące w Sudetach Zachodnich. Zajmują powierzchnię około 90 km 2. Od zachodu graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Kotliną Kamiennogórską. Od północy graniczą z nimi Góry Kaczawskie a od południa Karkonosze, a konkretnie Przełącz Kowarska i Lasocki Grzbiet. Rudawy Janowickie tuż po wojnie nazywały się inaczej. Były znane jako Góry Łomnickie.

Północno-zachodni fragment Rudaw Janowickich nosi nazwę Góry Sokole, natomiast na zachodzie pasma wyróżniamy Wzgórza Karpnickie.

Najwyższe szczyty Rudaw Janowickich

Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest wznoszący się na 945 m n.p.m. Skalniak. Należy on Korony Gór Polski. Sam szczyt dość trudno znaleźć. Należy lekko odejść od szlaku. Znajduje się tam tablica informacyjna i cztery betonowe podstawy dawnej wieży widokowej. Zbocza Skalniaka są w całości porośnięte przez las świerkowy. Niestety uniemożliwia to obserwację okolicy z poziomu szlaku.

Jednym z wierzchołków Skalniaka jest Ostra Mała. Znajduje się tutaj punkt widokowy zapewniający jeden z najpiękniejszych widoków na Karkonosze. Wśród moich wpisów z wycieczek po Rudawach Janowickich znajdziecie oczywiście i ten, który opisuje szlak na Skalnik i Ostrą Małą.

Atrakcje turystyczne Rudaw Janowickich

Najciekawsze, a zarazem przyciągające największą ilość turystów atrakcje to:

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów powstał w XIV wieku. w XV wieku został zniszczony w wyniku walk z husytami. Następnie w XVI wieku odbudowany i rozbudowany. Po raz kolejny został zniszczony przez wycofujących się Szwedów w 1645 roku. Forteca przechodziła z rąk do rąk, a po wojnie funkcjonowało tu nawet schronisko. Obecnie jest w formie tak zwanej trwałej ruiny, czyli jest zabezpieczone przed dalszą dewastacją. Nie ma jednak planów odbudowy. Zamek Bolczów jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Rudaw Janowickich.

Schronisko Szwajcarka

Schronisko Szwajcarka jest jednym z najbardziej charakterystycznych schronisk w zachodniej Polsce. Znajduje się w zbudowanym w 1823 roku drewnianym budynku w stylu tyrolskim. Rok powstania czyni schronisko wyjątkowym. Jest bowiem najstarszym budynkiem w Polsce wykorzystywanym jako schronisko PTTK. Tę funkcję zaczęła jednak Szwajcarka pełnić dopiero w XX-leciu międzywojennym. Po II Wojnie Światowej budynek nie był użytkowany i niszczał. Na szczęście już w 1950 roku utworzono tu schronisko, które funkcjonuje do dziś. Schronisko jest niezwykle popularne ze względu na swój charakter, ale również ze względu na to, że przebiega koło niego kilka bardzo ciekawych szlaków górskich.

Sokolik Wielki i Góra Krzyżna

Właśnie spod schroniska Szwajcarka najprościej dostać się na Górę Krzyżną i Sokolik Wielki. Na tych leżących bardzo blisko siebie wzniesieniach znajdują się punkty widokowe. Można stąd podziwiać fantastyczną panoramę Karkonoszy. Sokolik jest też bardzo często odwiedzany przez miłośników wspinaczki skałkowej. Na skałach widać sporo zaczepów do lin i samych wspinaczy.

Kolorowe jeziorka

To jedno z najciekawszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Cały kompleks stanowią cztery niewielkie zbiorniki powstałe w wyrobiskach po działającej tu kopalni łupków pirytonośnych. Żółte, purpurowe, błękitne i czarne jeziora leżą na różnych wysokościach. Spacer między nimi jest fajnym pomysłem na spędzenie czasu w górach. Wprawne oko znajdzie tutaj liczne pozostałości pokopalniane. Hałdy, wypłaszczenia terenu czy sztolnie (niestety zamknięte dla zwiedzających). Teren jest w prywatnych rękach, dzięki czemu jest bardzo dobrze przystosowany nawet do sporego ruchu turystycznego. Spory parking bardzo blisko obiektu, dużo ławeczek i miejsc na grilla, bar i inne podobne atrakcje. Jeśli nie lubicie tłumu, zdecydowanie polecam odwiedzić to miejsce poza sezonem.

Skalny most

Skalny Most w Rudawach Janowickich to sporej wielkości formacja skalna. Tworzy ją turnia ze znaczną szczeliną zwieńczona skalnym połączeniem przypominającym most. Poniżej w wyniku procesów erozyjnych wytworzyło się duże okno. Całość robi bardzo fajne wrażenie. Warto tak planować trasę po Rudawach Janowickich, żeby odwiedzić Skalny Most. Można tam dotrzeć niebieskim szlakiem. Znajduje się pomiędzy Lwią Górą (swoją drogą też wartą odwiedzenia) a Doliną Janówki. Oczywiście w tej kategorii znajdziecie opis mojego spaceru zahaczającego o Skalny Most.

Schroniska turystyczne w Rudawach Janowickich

  • Schronisko na Przełęczy Kowarskie
  • Schronisko Cartak
  • Schronisko Szwajcarka

Rudawski Park Krajobrazowy

  • Rudawski Park Krajobrazowy obejmuje:
  • Rudawy Janowickie
  • Góry Sokole
  • Wzgórza Karpnickie
  • Góry Ołowiane w Górach Kaczawskich
  • Góry Lisie w Kotlinie Kamiennogórskiej.

Rudawski Park Krajobrazowy powstał w 1989 roku. Jego powierzchnia to prawie 16 000 Ha. Prowadzi przez niego ponad 150 km szlaków turystycznych. Ze względu na niezbyt duże wysokości, park jest chętnie odwiedzany przez turystów. Stwierdzono tu występowanie prawie 130 gatunków ptaków. Są tu liczne źródliska i bogata roślinność.

 

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!