Góry Sokole – Góra Krzyżna

Rudawy Janowickie i pasmo leżące w ich obrębie, czyli Góry Sokole to kolejny cel naszych wypraw. Tym razem z Agnieszką postanowiliśmy spędzić noc w namiocie pod schroniskiem Szwajcarka i zobaczyć okolice. Tam nabyliśmy drogą kupna niewielki dach nad głowę. Jednym z celów była pobliska Góra Krzyżna. Jest ona najwyższym wzniesieniem Gór Sokolich.

No właśnie. Pod namiotem… W połowie drogi przypomniałem sobie, że nie wzięliśmy namiotu… 😉 Na szczęście w Jeleniej Górze udało się odwiedzić jedną z sieci sklepów sportowych.

Schronisko Szwajcarka w Rudawach Janowickich
Schronisko Szwajcarka w Górach Sokolich

Góry Sokole – niewielka część Rudaw Janowickich

Góry Sokole leżą na północno-zachodnim krańcu Rudaw Janowickich. Składają się zaledwie z kilku wzniesień. Najwyższym z nich jest Góra Krzyżna, która ma 654 m.n.p.m. Pozostałe szczyty to:

  • Sokolik
  • Browarówka
  • Rudzik
  • Łysa
  • Buczek

Ponadto do pasma zalicza się także kilka bezimiennych wzniesień.

Góry Sokole upodobali sobie szczególnie wspinacze skałkowi. Jest tu sporo tras, na których prawie zawsze można spotkać miłośników tego sportu.Schronisko Szwajcarka – świetna baza wypadowa

Ze względu na „namiotowe” perypetie, o których pisałem wcześniej, pod schronisko Szwajcarka przyjechaliśmy stosunkowo późno. Po rozbiciu namiotu został już tylko czas na krótki spacer. Wybraliśmy się więc na leżącą nieopodal Górę Krzyżną.

Husyckie Skały w Górach Sokolich

Ze Szwajcarki prowadzi tam czarny szlak. Po kilkuset metrowej wędrówce dotarliśmy do Husyckich Skał, gdzie szlak odbija w lewo. Z samych skał jest fajny widok, warto się tam na chwilę zatrzymać. A jest gdzie, bo znajdują się tu ławeczki dla strudzonych turystów. Widać stąd choćby bardzo dobrze punkt widokowy na szczycie Sokolika Dużego. Ze względu na późną porę odpuściliśmy sobie jednak spacer na tę górę.

Góra Krzyżna - Husyckie Skały na szlaku
Husyckie Skały w Górach Sokolich

Husyckie Skały mają swoją legendę. Ich nazwa na pochodzić od wydarzeń, które ponoć rozegrały się tu w 1434 roku. Wtedy to właśnie Husyci uciekali w popłochu z pobliskiego zamku Sokolec. Ten płonął żywym ogniem. Jednak tak mocno rozpędzili konie podczas ucieczki, że spadli ze skał prosto w przepaść.Góra Krzyżna – bajeczny widok

Góra Krzyżna nosiła niegdyś nazwę Sokola Góra. A to ze względu na gniazdujące tu niegdyś Sokoły Wędrowne. Zmieniła ją jednak po umieszczeniu na jej szczycie siedmiometrowego, metalowego krzyża. Krzyż ten ufundowała księżna Maria Anna Amelie von Hassen-Homburg. Miał to być romantyczny prezent na urodziny dla męża. Krzyż został poświęcony w maju 1832 roku.

Góra Krzyżna - wejście na szczyt
Wejście na Krzyżną Górę

Poszliśmy w kierunku Góry Krzyżnej dobrze oznaczonym i niezbyt wymagającym czarnym szlakiem. Po dotarciu na miejsce okazało się, że wokół góry prowadzi ścieżka. Gwarantuje ona ciekawe widoki. Na sam szczyt prowadzą dość strome schody wykute w skale. Na szczęście metalowa poręcz znacznie ułatwia zarówno wejście, jak i zejście. Choć momentami podejście jest troszkę trudniejsze. Jak się okazało, Góra Krzyżna to doskonały punkt widokowy. Rozpościera się z niej bardzo sympatyczna panorama Karkonoszy i innych okolicznych pasm górskich. Warto było się wdrapać. 

Góra Krzyżna w Rudawach Janowickich - widok ze szczytu
Widok z Góry Krzyżnej w Rudawach Janowickich

Po krótkim odpoczynku na szczycie i kontemplacji widoków wróciliśmy do schroniska Szwajcarka na wieczorne ognisko. Spacer bardzo krótki, ale cieszę się, że jednak zdecydowaliśmy się trochę ruszyć wieczorem. W ramach rozgrzewki przed spacerem na Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich sprawdził się znakomicie.Góry Sokole – Góra Krzyżna – podsumowanie spaceru

Spacer na Krzyżną Górę nie wymaga ani zbyt dużo czasu, ani wybitnej kondycji. Ze schroniska Szwajcarka to zaledwie kilkadziesiąt minut. Oczywiście spocić się lekko trzeba, ale widok ze szczytu rekompensuje trud. To szlak doskonały na krotki, wieczorny spacer. Oczywiście, jeśli zostało wam jeszcze trochę pary po wędrówce po Rudawach Janowickich. W obie strony to zaledwie około 1700 metrów. Można tam dotrzeć i wrócić w około 40 minut. Jednak warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu. Zarówno na Husyckich Skałach jak i na szycie Krzyżnej Góry warto sobie moim zdaniem zrobić dłuższy postój.

Szlak ze Schroniska Szwajcarka na Krzyżną Górę

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Wybierasz się w Góry Sokole? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz wejść na Krzyżną Górę? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Góry Sokole – Góra Krzyżna – galeria zdjęć

1 komentarz do “Góry Sokole – Góra Krzyżna”

  1. Pingback: Rudawy Janowickie - Jesień w górach - Weekendowy Turysta

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top