Fridlantskie Cimburi

Szlaki w czeskich Izerach – Poledni Kameny i Frydlantske Cimburi

Jeśli po polskiej stronie Karkonoszy i Gór Izerskich schodziłeś już wszystkie ścieżki, to czas ruszyć na szlaki w czeskich Izerach. My co prawda wszędzie u nas jeszcze nie byliśmy, ale dla urozmaicenia czasem przechodzimy przez granicę i relaksu szukamy w krainie Krecika. Zwłaszcza, że szlaki w czeskich Izerach co najmniej dorównują tym po polskiej stronie. …

Szlaki w czeskich Izerach – Poledni Kameny i Frydlantske Cimburi Przeczytaj

unkty widokowe na Karkonosze

Punkty widokowe na Karkonosze – 7 moich propozycji

Punkty widokowe na Karkonosze? Jest ich dość sporo. Poniżej znajdziecie mój subiektywny przewodnik po tych, moim zdaniem najciekawszych. Ich kolejność we wpisie jest przypadkowa a każdy warto odwiedzić. Zatem zapraszam na małą wycieczkę. Wszystkie akapity posiadają podlinkowanie do odpowiadających im wpisów zawierających szersze opisy. Zapraszam na wspólny spacer…

Schronisko na Hali Szrenickiej

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką to cel naszej kolejnej wyprawy. Tym razem ułatwiliśmy sobie wędrówkę zostawiając auto na parkingu przy gościńcu Leśniczówka w Jakuszycach. Nie musieliśmy się wiec wdrapywać tam ze Szklarskiej Poręby, co zmniejszyło znacznie wysokość podejścia.  Szlak przywitał nas lekkim mrozem i niewielkim zamgleniem, co tylko dodało mu uroku.

Sztolnie Szklarskiej Poręby

Sztolnie wokół Szklarskiej Poręby

Województwo Dolnośląskie obfituje w sztolnie. Jest ich dość sporo na całym górskim obszarze tego regionu. Że wspomnę choćby pozostałości po budowie kompleksu Riese w Górach Sowich, Górę Wielisławka, czy Złoty Stok i jego kopalnie. Nie inaczej jest w okolicach Szklarskiej Poręby. Dawne górnictwo pozostawiło po sobie liczne dziury w skałach. Sporo z nich, choć oficjalnie …

Sztolnie wokół Szklarskiej Poręby Przeczytaj

Rzopik - bunkier ukryty w lesie

Bunkry w Czechach – Rzopiki w Górach Izerskich

Tym razem spacer krótki, ale za to z historią w tle. Zawitaliśmy na chwilę w Góry Izerskie a konkretnie w okolicę miejscowości Izerka. Naszym celem były bunkry w Czechach. Chcieliśmy zobaczyć na własne oczy fragment czechosłowackiej „Linii Maginota”. To „pieszczotliwa” nazwa linii umocnień opartych na niewielkich bunkrach zwanych po czesku řopíky.

Szlaki po czeskiej stronie Gór Izerskich – wieża widokowa na górze Smrek

Sobota w górach? Czemu nie! Góry Izerskie z czeskiej strony? Doskonały pomysł! Celem był Smrek, a konkretnie powstała w 2003 roku wieża widokowa znajdujące się na szczycie. Spacer zacząłem w Novym Meste pod Smrekem. Zaczęło się oczywiście od atrakcji. Po przyjechaniu na miejsce okazało się, że nie zabrałem portfela. A zabrałem dwie latarki, nóż, nawet …

Szlaki po czeskiej stronie Gór Izerskich – wieża widokowa na górze Smrek Przeczytaj

Widok Izerski

Góry Izerskie zimą

Po świątecznym obżarstwie przyszedł czas, żeby ruszyć cztery litery. Wybór padł na Góry Izerskie zimą. Trasę wymyśliłem trochę inną niż w czasie letniego spaceru i nie wszytko poszło po mojej myśli. Jednak wypad jak zwykle bardzo udany i dający dużą porcję endorfin.

Góry Izerskie – górska przygoda dla każdego

Góry Izerskie są podzielone między Polskę i Republikę Czeską. Stanowią zachodnią część Sudetów. Szukać ich należy na południowym zachodzie województwa dolnośląskiego. Najbliżej znajdują się tak znane miasta, jak Szklarska Poręba czy Świeradów-Zdrój.

Góry Izerskie – Opis pasma

Góry Izerskie nie należą do szczególnie wysokich. Po polskiej stronie najwyższa w Górach Izerskich jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Po czeskiej natomiast Izera (1122 m n.p.m.). Często można spotkać się z opinią, że Góry Izerskie w zasadzie są płaskie. I rzeczywiście, jeśli brać pod uwagę najbardziej popularne po polskiej stronie trasy z Polany Jakuszyckiej do Stacji Turystycznej Orle lub Schroniska Chatka Górzystów, rzeczywiście tak jest. Szlaki są wygodne i w miarę płaskie. Dzięki temu nadają się doskonale dla początkujących amatorów górskich wycieczek. Przejście tych szlaków w Górach Izerskich nie sprawia kłopotów nawet niewprawiomym turystom.

Góry Izerskie doskonałe do uprawiania amatorskiego sportu

Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu, Góry Izerskie są doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Bardzo popularny jest odbywający się tutaj pod koniec sezonu Bieg Piastów. Góry Izerskie są równie popularne latem, kiedy trasy narciarskie są opanowywane przez rowerzystów. Doskonale przygotowane trasy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Gór Izerskich sprawiają, że amatorów ruchu na świeżym powietrzy można tu spotkać naprawdę sporo. Warto też zwrócić uwagę na trasy rowerowe typu Single Track w Górach Izerskich. Jest ich w Izerach całkiem sporo i mają bardzo zróżnicowany poziom trudności. Dzięki temu nie trzeba mieć żelaznej kondycji, żeby pojeździć po górach na rowerze.

Jednak są w Górach Izerskich szlaki bardziej wymagające. Podejście ze Świeradowa na Stóg Izerski, czy z Zakrętu Śmierci w Szklarskiej Porębie na Wysoki Kamień banalne już nie są. Jednak wylany pot wynagradzają piękne widoki po drodze i satysfakcja ze zdobytych szczytów Gór Izerskich.

Co zobaczyć po polskiej stronie Gór Izerskich

Na pewno na początek warto wybrać się z Polany Jakuszyckiej do Stacji Turystycznej Orle  w Górach Izerskich. Trasa nie jest długa i specjalnie wymagająca, więc nie będzie problematyczna dla nikogo. Jeśli będziecie mieli trochę więcej sił i czasu to koniecznie należy pójść kawałek dalej do Chatki Górzystów w Górach Izerskich. Można tam spróbować legendarnych wręcz naleśników podawanych w dwóch wersjach. Na słodko z bitą śmietaną i jagodami lub wytrawnie z pieczarkami i serem.

Warto również odwiedzić nieczynną kopalnię kwarcu „Stanisław”. Sama kopalnie jest interesująca, ale widok, jaki rozpościera się z jej okolicy na Przedgórze Sudeckie, jest wprost oszałamiający.

Góry Izerskie po czeskiej Stronie – atrakcje

Trochę inny charakter mają Góry Izerskie po czeskiej stornie. Tutaj można spotkać więcej ciekawych skałek i grup ostańców. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Palicznik, Poledny Kameny czy Fridlantske Cimburi. Z tych skałek w Górach Izerskich rozciąga się przepiękny widok na Czechy. Warto także wdrapać się z Novego Mesta pod Smrkiem na Smrk. Na tej górze jest wieża widokowa, która pozwala na obserwację Gór Izerskich i okolicy we wszystkich kierunkach.

Dla miłośników militariów Góry Izerskie też mają coś do zaoferowania. Ciekawostką będą z pewnością Ropiki, czyli niewielkie schrony piechoty. Budowle te miały bronić Czechów przed agresją Niemiec. Wybudowano ich ponad tysiąc i w czeskich Izerach można ich spotkać dość sporo. Większość jest otwarta i można od nich wejść.

Gdzie znaleźć ciekawe szlaki w Górach Izerskich

W internecie znajdziecie poro ciekawych opisów szlaków w górach Izerskich. Zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Warto przed wyjazdem w góry dobrze zaplanować trasę. Ciekawe propozycje znajdziecie na blogu turystycznym WeekendowyTurysta.eu. Są tam nie tylko opisy szlaków w Górach Izerskich , ale też zapisy trasy na mapie turystycznej i sporo interesujących zdjęć.

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!