Fridlantskie Cimburi

Szlaki w czeskich Izerach – Poledni Kameny i Frydlantske Cimburi

Jeśli po polskiej stronie Karkonoszy i Gór Izerskich schodziłeś już wszystkie ścieżki, to czas ruszyć na szlaki w czeskich Izerach. My co prawda wszędzie u nas jeszcze nie byliśmy, ale dla urozmaicenia czasem przechodzimy przez granicę i relaksu szukamy w krainie Krecika. Zwłaszcza, że szlaki w czeskich Izerach co najmniej dorównują tym po polskiej stronie. …

Szlaki w czeskich Izerach – Poledni Kameny i Frydlantske Cimburi Przeczytaj

unkty widokowe na Karkonosze

Punkty widokowe na Karkonosze – 7 moich propozycji

Punkty widokowe na Karkonosze? Jest ich dość sporo. Poniżej znajdziecie mój subiektywny przewodnik po tych, moim zdaniem najciekawszych. Ich kolejność we wpisie jest przypadkowa a każdy warto odwiedzić. Zatem zapraszam na małą wycieczkę. Wszystkie akapity posiadają podlinkowanie do odpowiadających im wpisów zawierających szersze opisy. Zapraszam na wspólny spacer…

Schronisko na Hali Szrenickiej

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką to cel naszej kolejnej wyprawy. Tym razem ułatwiliśmy sobie wędrówkę zostawiając auto na parkingu przy gościńcu Leśniczówka w Jakuszycach. Nie musieliśmy się wiec wdrapywać tam ze Szklarskiej Poręby, co zmniejszyło znacznie wysokość podejścia. Szlak przywitał nas lekkim mrozem i niewielkim zamgleniem, co tylko dodało mu uroku.

Sztolnie Szklarskiej Poręby

Sztolnie wokół Szklarskiej Poręby

Województwo Dolnośląskie obfituje w sztolnie. Jest ich dość sporo na całym górskim obszarze tego regionu. Że wspomnę choćby pozostałości po budowie kompleksu Riese w Górach Sowich, Górę Wielisławka, czy Złoty Stok i jego kopalnie. Nie inaczej jest w okolicach Szklarskiej Poręby. Dawne górnictwo pozostawiło po sobie liczne dziury w skałach. Sporo z nich, choć oficjalnie …

Sztolnie wokół Szklarskiej Poręby Przeczytaj

Izery z czeskiej strony – Smrk

Sobota w górach? Czemu nie. Izery z czeskiej strony? Doskonały pomysł! Celem był Smrk, a spacer zacząłem w Novym Meste pod Smrkem. Zaczęło się oczywiście od przygody. Po przyjechaniu na miejsce okazało się, że nie zabrałem portfela. A zabrałem dwie latarki, nóż, nawet zapałki… Tak więc bez dokumentów i pieniędzy ruszyłem pod górę.

Widok Izerski

Góry Izerskie zimą

Po świątecznym obżarstwie przyszedł czas, żeby ruszyć cztery litery. Wybór padł na Góry Izerskie zimą. Trasę wymyśliłem trochę inną niż w czasie letniego spaeru i nie wszytko poszło po mojej myśli. Ale wypad jak zwykle bardzo udany i dający dużą porcję endorfin.

Góry Izerskie: Szlaki w Izerach

Góry Izerskie znajdują się w południowo-zachodniej Polsce oraz na terenie Republiki Czeskiej. Zajmują około 1000 kilometrów kwadratowych, z czego 400 km2 znajduje się po polskiej stronie. To zachodnia część Sudetów. Izery graniczą z Karkonoszami, od których oddzielone są Przełęczą Szklarską. Od zachodu natomiast ogranicza je Brama Łużycka. Góry te tworzy szereg grzbietów. Po polskiej stronie są: Grzbiet Kamieniecki i Wysoki Grzbiet. Po stronie czeskiej są to: Stredni jizersky hreben, Vlassky hreben, Desensky hreben i Hejnicky hreben. Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest wznosząca się na 1126 m.n.p.m. Wysoka Kopa. Niewiele niższa jest czeska Izera – 1122 m.n.p.m. – najwyższy szczyt gór izerskich po czeskiej stronie.

Charakter Gór Izerskich

Góry Izerskie są niezbyt wysokie. Słyszałem nawet taką opinię, że są płaskie. Jeśli chodzi o samą wierzchowinę, to trudno się z tym nie zgodzić. Natomiast, jeśli ktoś podchodził pod Stóg Izerski czerwonym lub zielonym szlakiem ze Świeradowa, lub przykład niebieskim z Novego Mesta pod Smrkiem na Smrk, wie, że płasko nie jest.

Kamienie szlachetne w Górach Izerskich

Izery, ze względu na skały przeobrażone, z których część ich jest zbudowana, są bogate w kamienie szlachetne i ozdobne. Już od średniowiecza poszukiwano i znajdowano tu rubiny, szafiry i agaty. Występowały one na przykład wokół osady Wielka Izera na Hali Izerskiej.

Najbardziej „klejnotodajnym” miejscem było ujście Šafirovego Potoku do Jizerki na Malej Jizerskej Louce. To tutaj znajdowano bardzo dużo różnych kamieni szlachetnych i półszlachetnych: od cyrkonów przez amfibole, apatyty, turmaliny aż po ametysty i czarne ilmenity.

W Izerach do dziś można natrafić na żyły kwarcowe. Kwarc był eksploatowany między innymi w zamkniętej już dziś kopalni „Stanisław”. Znajdowano tu także samorodki złota.

Surowce mineralne i rudy metali w Górach Izerskich

Na terenie Gór Izerskich intensywnie poszukiwano rud metali i surowców skalnych. Na północnych zboczach Grzbietu Kamienickiego występowały złoża cyny i kobaltu. Pozostały po nich liczne sztolnie. Niektóre z nich można zwiedzać na własną rękę. O ile oczywiście nie boicie się takich miejsc. Ja zawsze powtarzam, że trzeba podczas takich eksploracji zachować szczególną ostrożność i się do nich przygotować. Na blogu znajdziecie opisy sztolni w Górach Izerskich.

W Izerach eksploatowano na dużą skalę gnejsy i granity. Obecnie z kilku kamieniołomów pracuje tylko jeden. Ten w Szklarskiej Porębie. Natomiast zamknięta już kopalnia „Stanisław”, stała się atrakcją turystyczną i stanowi fantastyczny punkt widokowy na Przedgórze Sudeckie.

Atrakcje turystyczne i rekreacyjne Gór Izerskich

Góry Izerskie, ze względu na swój charakter przyciągają bardzo wielu turystów. Szczególnie takich, którzy nie lubią, lub nie mogą uprawiać intensywnych wspinaczek. Mnogość łatwych szlaków turystycznych pozwala zarówno uprawiać tu spacery górskie, jazdę rowerem, jak i narciarstwo biegowe. W Jakuszycach znajduje się najbardziej znany w Polsce i nie tylko ośrodek narciarstwa biegowego. Doskonale przygotowane i w miarę łatwe trasy zachęcają do spróbowanie tej formy ruchu. Coś dla siebie znajdą nawet osoby o słabej kondycji. Podobnie doskonała infrastruktura rowerowo-narciarska znajduje się po czeskiej stronie Gór Izerskich. Jakuszyce słyną z organizowanego od 1976 roku (mój rówieśnik :-)) Biegu Piastów. Corocznie impreza przyciąga tysiące miłośników narciarstwa biegowego.

Najbardziej popularne są szlaki prowadzące z Polany Jakuszyckiej w kierunku Stacji Turystycznej Orle i Chatki Górzystów. Można je spokojnie pokonać nawet z dzieckiem. To ostatnie miejsce zachęca kultowymi naleśnikami w dwóch wersjach. Wytrawnej z pieczarkami oraz słodkiej z bitą śmietaną i jagodami. Zdecydowanie polecam wersję „na słodko”. Niezapomniane wrażenia smakowe.

Wśród najpiękniejszych szlaków Gór Izerskich moim zdaniem prym wiodą te po czeskiej stronie. W Polsce też jest gdzie pochodzić i nawet trasa przez Halę Izerską ze Stacji Turystycznej Orle do Chatki Górzystów ma swój urok. Jednak ja wolę skałki, których zdecydowanie więcej jest po czeskiej stronie. Jeden z najpiękniejszych szlaków, jakim do tej pory szedłem, a właściwie punkt docelowy, to Frydlantskie Cimburi i Poledni Kameny.

Izery: Polski Biegun Zimna

Ciekawostką może być fakt, że Góry Izerskie uznawane są za polski biegun zimna. Ich mikroklimat bardziej przypomina bowiem sub alpejski klimat Karkonoszy. Zimą temperatury potrafią dochodzić tu do minus czterdziestu stopni. Nawet w letnie noce temperatura potrafi spadać poniżej zera. W lipcu 1996 roku zanotowano tu -5,5 stopnia Celsjusza.

Izerska Kraina Ciemnego Nieba

Góry Izerskie są też określane Krainą Ciemnego Nieba. Izerski Park Ciemnego Nieba został utworzony w 2009 roku na ternie Polski i Czech. Park ma półformalny charakter, a jego głównym celem jest ograniczenie sztucznego oświetlenia okolicy. Ma to umożliwić niezakłóconą obserwację nieba.

Rezerwat Torfowiska Doliny Izery

Kolejną atrakcją Gór Izerskich jest Rezerwat Torfowiska Doliny Izery. To właśnie na Hali Izerskiej znajdują się jedne z najcenniejszych torfowisk w Polsce.

Schroniska turystyczne w Górach Izerskich

Po polskiej stronie Gór izerskich:

  • Izerski Stóg
  • Chatka Górzystów
  • Stacja Turystyczna Orle
  • Chatka Robaczka
  • Wysoki Kamień

Po czeskiej stronie Gór Izerskich:

  • Smědava
  • Jizerka
  • Nová Louka

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!