Wodospad Poidło

Często zdarza się, że w pędzie codzienności nie zauważamy piękna tuż obok. Wiem, brzmi pompatycznie i banalnie. Jednak miejsce, o którym chciałbym Wam opowiedzieć właśnie takie jest. Kilka metrów od bardzo uczęszczanej drogi między Świeradowem Zdrojem a Szklarską Porębą. Ukryte przed ciekawskim wzrokiem jest ono. Poidło. A właściwie on, bo to przecież wodospad. Miejsce magiczne. I choć przejeżdżają tędy setki, ba, tysiące samochodów dziennie, mało kto wie o jego istnieniu. Choć może to i dobrze. Dzięki temu nie jest zadeptany i zakrzyczany.

Ja dowiedziałem się o wodospadzie przypadkiem. Dopisałem się do kilkunastu grup o tematyce podróżniczej na Facebooku. I właśnie tam znalazłem zdjęcie, które mnie zachwyciło. Pomyślałem: „Nie, no muszę tam dotrzeć”. No i dotarłem. Bez problemu.

Wodospad Poidło w Górach Izerskich – jak znaleźć

Znalezienie wodospadu jest dość proste. Znajduje się on bowiem tuż przy Drodze Sudeckiej. A konkretnie, mniej więcej w połowie drogi między Świeradowem Zdrojem a Rozdrożem Izerskim. Sama kaskada nie jest oznaczona. Jednak tuż obok znajduje się symboliczny Grób Liczyrzepy, który już oznaczony jest. Szukajcie więc brązowej tabliczki przy drodze.

Szosa między Świeradowem a Szklarską Porębą koło wodospadu Poidło
Szosa między Świeradowem a Szklarską Porębą koło wodospadu Poidło

Jadąc od strony Świeradowa, kawałek za tabliczką „Grób Liczyrzepy” po lewej stronie drogi jest niewielki parking. Tutaj najlepiej zostawić auto i rozpocząć wycieczkę. Słowo wycieczka jest tu użyte trochę na wyrost, bo obejście całego terenu nie powinno wam zająć więcej niż 20 minut.Urokliwe miejsce przy ruchliwej drodze

Po dojściu do strumienia o nazwie Wodopój okazuje się, że są tu dwa mostki. Jeden pod drogą asfaltową, a drugi pod leśną. Oba wyglądają bardzo ciekawie. Tak, jakby zbudowane zostały wieki temu. Dodatkowo roślinność sprawi, że miejsce wygląda jak z filmu fantasy.

Mostek nad potokiem Wodopój
Mostek nad potokiem Wodopój

Warto poświęcić chwilę i przejść na drugą stronę głównej drogi. Można tu spojrzeć z innej perspektywy na obie przeprawy.

Mostki na potoku Wodopój
Mostki na potoku Wodopój

Jednak nie tylko dla mostków tutaj przyjechaliśmy. Kawałek dalej na potoku Wodopój, który wypływa z północnych zboczy Wysokiego Grzbietu, została sztucznie utworzona kaskada.

Wodospad Poidło w Górach Izerskich
Wodospad Poidło w Górach Izerskich

Zarówno nazwa kaskady, jak i potoku, który ją zasila, wzięła się prawdopodobnie z tego, że pojono tu zwierzęta gospodarcze. Mimo tego, że jest ona dziełem człowieka a nie natury, tworzy miejsce magiczne. Wręcz doskonałe na chwilę spokoju i zderzenia z myślami. Jest tak między innymi również dlatego, że niewielu turystów tu dociera.Co ciekawe, miejsce to przed wojną było pomnikiem przyrody.

Kwisa obok wodospadu Poidło
Kwisa obok wodospadu Poidło

Kilkanaście metrów za kaskadą potok wpada do bardzo malowniczo wijącej się między drzewami Kwisy.Wodospad Poidło – podsumowanie spaceru

Kilka metrów od dość ruchliwej drogi znaleźliśmy się w niezwykle malowniczym miejscu. Tak, jakbyśmy nagle przeszli przez magiczne drzwi do innego świata. Niewielka ale fantastycznie wyglądająca kaskada malutkiej rzeki to doskonałe miejsce na złapanie chwili oddechu. Nie trzeba się nie wiadomo jak wspinać pod górę, przemierzać dziesiątek kilometrów, żeby znaleźć się w bardzo fajnym miejscu. Jeśli jesteś w Świeradowie Zdroju lub w Szklarskiej Porębie, koniecznie odwiedź ukryty między drzewami niewielki wodospad. Choć rozmiarem nie powala, na pewno warto. Mam nadzieję, że zdjęcia w galerii poniżej przekonają Cię ostatecznie do odwiedzenia tego wodospadu.

Gdzie szukać Wodospadu Poidło

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Wybierasz się w Góry Izerskie? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turysta i pomóż nam rozwijać bloga!

Planujesz urlop w Górach Izerskich? Chcesz zobaczyć niesamowity wodospad Poidło? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Wodospad Poidło – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top