Czeska Szwajcaria

Park Narodowy Czeska Szwajcaria -moc atrakcji dla Weekendowego Turysty

Park Narodowy Czeska Szwajcaria znajduje się w północnej części Czech, tuż obok granicy z Niemcami. Oryginalna nazwa w języku naszych południowych sąsiadów to Národní Park České Švýcarsko. Granica między tymi państwami dzieli obszar Gór Połabskich na dwie części. Ta po stronie naszych południowych sąsiadów nosi nazwę Czeska Szwajcaria. Natomiast ta po niemieckiej stronie to Szwajcaria Saksońska, zwana też Saską. Jako, że obszar obejmuje jedno pasmo górskie, obie Szwajcarie są do siebie podobne. Każda jednak ma też swój niepowtarzalny klimat i atrakcje. Warto spędzić tu co najmniej weekend. Jednak jest też co zobaczyć podczas dłuższego pobytu. Na pewno nie będziecie się nudzić. Zwłaszcza, że nie jest tam zbyt daleko. W linii prostej do granicy Polski to zaledwie około 30 kilometrów. Oczywiście po prostej nie da się za bardzo poruszać, podróż więc będzie nieco dłuższa.

Czeska Szwajcaria – historia turystyczna obszaru

Nazwa Czeska Szwajcaria pochodzi od sąsiadującej z nią Szwajcarii Saksońskiej. Tę nazwę nadali obszarowi po niemieckiej stronie granicy szwajcarscy malarze epoki romantyzmu Anton Graff i Adrian Zingg. Przebywali tu oni w XVIII wieku i zachwycili się krajobrazem, który przypominał im rodzinne strony. W latach dwudziestych XIX wieku w Hrensku i Vysokiej Lipie powstało Towarzystwo Górskie Szwajcarii Czeskiej. Bardzo aktywnie zajęło się ono wytyczaniem szlaków i przygotowywaniem ich do obsługi ruchu turystycznego.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria – historia

Park Narodowy Czeska Szwajcaria to najmłodszy park narodowy w Czechach. Powstał dopiero w 2000 roku. Obejmuje obszar 79 km2 na Wyżynie Dieczyńskiej. Został wydzielony z dużo większego Obszaru Chronionego Krajobrazu Łabskie Piaskowce. Ten zaś powstał w 1972 roku w celu ochrony tego unikalnego na skalę europejską regionu. Występuje tu unikatowa, krawędziowa rzeźba terenu. Obszar zbudowany jest z piaskowca, który przez miliony lat erozji uformowany został w fantazyjne kształty. Spotkacie tu mnóstwo unikalnych formacji skalnych i bardzo atrakcyjnych widokowo miejsc. Że wymienię choćby Wąwóz Edmunda czy Pravcicką Bramę.

Charakterystyczne dla obszaru Czeskiej Szwajcarii są liczne skupiska skalne, iglice, baszty i pionowe skały. Znajdziecie tu także głębokie kaniony i wąwozy. Bardzo charakterystyczne są także górki bazaltowe w kształcie stożków. Występują one najczęściej jednak po niemieckiej stronie Gór Połabskich. W Czeskiej Szwajcarii mamy za to liczne kaniony i największą w Europie Skalną Bramę.

Powstanie Gór Połabskich i obszaru Czeskiej Szwajcarii

Góry Połabskie, które tworzą Czeską Szwajcarię, powstały około 100 milionów lat temu. Obszar ten był wtedy dnem morza. Sprawiło to, że powstały tu grube na kilkaset metrów osady piaszczyste i ilaste. Następnie, po ustąpieniu morza, osady zamieniły się w skały w procesie diagenetycznym. Kolejnym istotnym dla obecnego kształtu okresem była aktywność wulkaniczna. Nastąpiły wtedy liczne przełamania skał i z jednolitej płyty powstały tak zwane kry. Te następnie zostały w niektórych miejscach przebite przez kominy wulkaniczne.

Następnie miliony lat erozji sprawiły, że bardziej na nią podatny piaskowiec się obniżył. Natomiast coraz bardziej nad powierzchnię wynosiły się trwałe bazaltowe wieże, tworząc charakterystyczny krajobraz. Widać to szczególnie po niemieckiej stronie Łaby. Góry Połabskie nie są zbyt wysokie. Najwyższe szczyty nie przekraczają wysokości 750 m n.p.m. Jednak zbocza są bardzo strome i wymagające. Teren jest tu bardzo urozmaicony.

Atrakcje Parku Narodowego Czeska Szwajcaria – Pravcicka Brama i Wąwóz Edmunda

Do najczęściej odwiedzanych atrakcji Czeskiej Szwajcarii należą bez wątpienia Brama Pravcicka i Wąwóz Edmunda. Jeśli będziecie szukali pomysłu na spacer, zachęcam do zajrzenia na wpisy na blogu dotyczące tych dwóch miejsc. Ponadto na pewno warto odwiedzić bardzo malowniczy punkt widokowy w formie altanki na szczycie skały. Mam na myśli miejsce o nazwie Mariina Skala. Jest też mnóstwo mniej znanych szlaków. Zachęcam do skorzystania z apki Mapy.cz. Jest ona bardzo dokładna i pokaże Wam ciekawe ścieżki w Parku. Ma też spory plus, który przydaje się szczególnie podczas wędrówek między wysokimi ścianami wąwozów. Można ściągnąć zawczasu mapę i korzystać z aplikacji offline.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria – idealne miejsce na wycieczki w długi weekend

Planując długi weekend warto wziąć pod uwagę szlaki w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. To miejsce wyjątkowo magiczne. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy ostrych podejść i pięknych widoków. Jest też coś dla tych, którzy wolą niespieszne spacery po względnie płaskim terenie. Płaskim, co nie znaczy nudnym. Nawet bowiem te szlaki, które nie wymagają specjalnego wysiłku potrafią pozytywnie zaskoczyć.

Pin It on Pinterest

Scroll to Top