W Górach Izerskich nazwa Izera bądź po czesku Jizera, pojawia się dość często. Izera to wieś, rzeka i wreszcie jeden z najwyższych szczytów tego przeuroczego pasma. Znajduje się po czeskiej stornie, a jego zdobycie nie należy do specjalnie wymagających. Jak dotrze do Jizery? Zapraszam na relację z naszego spaceru.

Zwykle będąc w górach na niedzielę, nie planujemy specjalnie długich i wymagających wycieczek. Czeka nas jeszcze przecież spory kawałek do przejechania w drodze powrotnej do domu. Tym razem zaplanowaliśmy więc spacer na jedne z najwyższych szczytów Gór Izerskich, czyli Jizerę. Przechodziliśmy obok podczas naszej wyprawy na Poledni Kameny i Fridlantske Cimburi. Można więc powiedzieć, że szczyt ten nam „zalegał”.

Parking przy Górskiej Chacie Smedava

Wybraliśmy Szlak na Izerę spod Górskiej Chaty Smedava. Jest tam niewielki, płatny parking. Zapłaciliśmy więc 100 koron (stan na jesień 2021) i ruszyliśmy czerwonym szlakiem pod górę. Szlak to szeroka, szutrowa droga. Idzie się bardzo wygodnie i bez przebojów

Parking przy Górskiej Chacie Smedava - Jizera
Parking przy Górskiej Chacie Smedava

Rozdroże Paulova Paseka

Po około półtora kilometra marszu docieramy do rozdroża Paulova Paseka. W prawo dobija żółty szlak w kierunku Fidlantskich Cimburi. My jednak idziemy dalej czerwonym.

Paulova Paseka - rozdroże
Paulova Paseka – rozdroże

Rozdroże Pod Jizeru

Kolejne pięćset metrów w miarę płaskiego i dość nudnego spaceru i doszliśmy do kolejnego rozdroża. Tym razem Pod Jizeru. To tutaj skręciliśmy w lewo i żółtym szlakiem ruszyliśmy pod górę w kierunku szczytu Jizery

Rozdroże Pod Izeru - Jizera
Rozdroże Pod Jizeru

Żółty szlak na szczyt góry Jizera

Żółty szlak na szczyt Izery już od samego początku jest dużo ciekawszy. Szeroka szutrowa droga zmienia się tu w górską ścieżkę. Jest sporo kamieni, ale idzie się bardzo dobrze. Choć cały czas pod górkę. Kilkadziesiąt metrów za połową szlaku docieramy do tablicy informującej, że wchodzimy na teren Rezerwatu Prales Jizera.

Rezerwat Prales Jizera
Rezerwat Prales Jizera

Prales Jizera, czyli Puszcza Izera, jest rezerwatem od 1960 roku. To najstarszy takim obszar w Górach Izerskich. Chroniony przede wszystkim jest tu starodrzew świerkowy. Na szczycie występuje też kosodrzewina. Warto pamiętać, że w rezerwatach przyrody można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach. Złamanie tej zasady może być bardzo kosztowne. 

Jizera – drugi co do wysokości szczyt czeskich Gór Izerskich

Po kolejnych 500 metrach wspinaczki dochodzimy na szczyt. Jest on dość płaski, a zwieńcza go granitowa formacja skalna z punktem widokowym. Prowadzą do niego drabinki, jednak wejście nie należy do najłatwiejszych.  Na szczycie znajduje się krzyż. Jak na jeden z najbardziej zlaicyzowanych krajów europy tych symboli znajduje się w górach dość sporo.

Granitowa formacja skalna na szczycie Góry Jizera
Granitowa formacja skalna na szczycie Jizery

Niestety, jak widzicie na zdjęciach, trafiliśmy na dość słabą widokowo pogodę. Na szczęście nie padało, ale cały czas szliśmy w chmurze. Nici więc z podziwiania widoków ze szczytu. Choć z tego, co widzę na zdjęciach w sieci, widok z Jizery jest imponujący

Punkt widokowy na szczycie Góry Jizera
Punkt widokowy na szczycie Jizery

Tuż obok granitowych skałek znajduje się niewielki domek, który w sezonie pełni role bufetu. Jesienią był zamknięty, ale jak na weekendowych turystów przystało, byliśmy na to przygotowani. Po wypiciu gorącej herbaty i zjedzeniu kanapek ruszyliśmy w drogę powrotną.

Ropiki – czechosłowackie bunkry z lat trzydziestych XX wieku

Zatrzymaliśmy się na chwilę przy jednym z niewielkich bunkrów dla piechoty. Znajdują się one dość blisko siebie. W drodze powrotnej z Jizery pierwszy jest po lewej stronie lekko schowany w lesie. Drugi, kawałek dalej, po prawej stronie na górce. Ten jest dużo lepiej widoczny i trudno go przegapić.

Ropik po prawej stronie szlaku
Ropik po prawej stronie szlaku

Znane są pod nazwą Ropiki a tak naprawdę to bunkry wzór 37. Jest ich w czeskich górach dość sporo. Pisałem już o nich w jednym z wcześniejszych wpisów, więc nie będę się powtarzał. Zachęcam do poczytania wcześniejszego wpisu. Polecam też wejść do bunkra i zobaczyć na własne oczy, jaka to niewielka budowla. A miała być zaporą przeciw niemieckiemu agresorowi. 

Ropik - schron bojowy wzór 37
Ropki – schron bojowy wzór 37

Po chwili spędzonej w bunkrze wróciliśmy na parking, a potem do Szklarskiej Poręby.

Podsumowanie spaceru na szczyt Jizery

Spacer na szczyt Jizery nie był ani specjalnie długi, ani specjalnie wymagający. Ot krótka niedzielna wycieczka dla każdego. Zajął nam zaledwie dwie i pół godziny, a szliśmy tempem bardzo spacerowym. Odległość też nie była powalająca. Przeszliśmy 6,6 km. Szkoda, że ze względu na pogodę nie udało nam się zobaczyć widoków ze szczytu. Mimo tego wycieczkę uważam za udaną. Dla samego klimatu szlaku warto było się przejść w niedzielne południe.

Jizera – zapis trasy

Spacer na szczyt Jizera – galeria zdjęć

1 komentarz do “Jizera – drugi co do wysokości szczyt czeskich Gór Izerskich”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!