Tym razem spacer krótki, ale za to z historią w tle. Zawitaliśmy na chwilę w Góry Izerskie, w okolicę miejscowości Izerka, żeby zobaczyć na własne oczy fragment czechosłowackiej „Linni Maginota”. To „pieszczotliwa” nazwa linii umocnień opartych na niewielkich bunkrach zwanych po czesku řopíky.

Dojazd z Polski jest stosunkowo prosty. Z Harrachova skierowaliśmy się na Pragę i kilka kilometrów za miastem, tuż za mostem na rzece Izera skręciliśmy w prawo. Następnie znowu ostry zakręt w prawo i drogowskaz na miejscowość Izerka. Lekka wspinaczka samochodem i w miejscowości Korenov widzimy pierwsze rzopiki.

Małe bunkry w dużej ilości

Bunkry Rzopik - bunkier ukryty w lesie
Rzopik – bunkier ukryty w lesie

Rzopiki to niewielkie bunkry, które wybudowano w latach trzydziestych XX wieku w celu obrony Czechosłowacji przed agresją państw sąsiednich – szczególnie III Rzeszy. Fortyfikacji tych nigdy nie użyto w boju ze względu na aneksję Kraju Sudetów. Czesi w ten sposób pozbawili się możliwości obronnych oddając bez walki większość swoich, budowanych z wielkim trudem umocnień.

Bunkry Rzopik- ściana z wejściem
Rzopik – ściana z wejściem

Bunkry swoją popularną nazwę Dyrektoriatowi Robót Fortyfikacyjnych (ROP). Ich nazwa taktyczna to LO. vz 37. Budowano je w kilku wersjach, jednak według podobnych założeń. Ich ściany miały około 120 cm grubości a stropy około 80 cm. Posiadały jeden lub dwa otwory strzelnicze a ich obsada to 5 do 7 żołnierzy. Bunkry były budowane w niewielkiej odległości od siebie, co miało sprawić, że obejście ich było niemożliwe a obiekty na wzajem się osłaniały. Co prawda daleko im do rozmachu innych linii fortyfikacyjnych, np. MRU, ale myślę, że gdyby miały szansę na udział w walkach spełniłyby swoją rolę w trudnym, górskim terenie.

Bunkry Rzopik Wnętrze
Wnętrze bunkra

Ponad 9000 bunkrów – czechosłowacka „Linia Magonota”

W latach 30 XX wieku postało ponad 9000 tych konstrukcji, a plan zakładał że do 1939 roku powstanie ich aż 16 000. Interaktywną mapę z lokalizacją czechosłowackich umocnieni znajdziecie tutaj: https://mapa.opevneni.cz/

Większość obiektów jest zamknięta i nie można ich zwiedzić, jednak niektóre, te ukryte w lesie, są dostępne. Nam udało się, dzięki uprzejmości kolegi Piotra, odnaleźć i obejrzeć dwa z nich. Poniżej znajdziecie mapę GPS dzięki której i Wam uda się tam trafić.

Bunkry Rzopik - widok przez otwór strzelniczy
Bunkier Rzopik – widok przez otwór strzelniczy

Z pewnością w okolice Izerki wybiorę się jeszcze nie raz. Na pewno na rowerki wiosną. Wtedy też mam nadzieję znaleźć więcej czasu na eksplorację tych ciekawych konstrukcji i poszukanie czegoś większego. Z tego co wyczytałem w sieci, Czechosłowackie fortyfikacje są bardzo zróżnicowane i warto je zwiedzić.

1 komentarz do “Są bunkry, jest fajnie… Rzopiki w Izerach”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!