Cudze chwalicie, swego nie znacie. Można by powiedzieć, że ta często powtarzana sentencja pasuje do mnie jak ulał. Przynajmniej jeśli chodzi o MRU, czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony – Pniewo. Około sześćdziesięciu kilometrów od domu a nigdy nie wybrałem się żeby zobaczyć ten obiekt. Postanowiłem nadrobić zaległości w słoneczne, niedzielne południe.

Międzyrzecki rejon Umocniony to około 30 km tuneli podziemnych i kilkadziesiąt widocznych na powierzchni kopuł ogniowych, obserwacyjnych i pozoracyjnych. Obiekt powstał przed II Wojną Światową i miał chronić Niemcy przed atakiem ze strony wschodniej po planowanym ataku wojsk niemieckich na zachodzie. Po zmianie koncepcji wojennej budowa umocnień została wstrzymana i nigdy nie dokończona.

Międzyrzecki Rejon Umocniony – Pniewo

Wybrałem trasę długą, która, jak się później okazało, w okresie zimowym jest mocno okrojona.  Na początku zwiedzania odwiedziliśmy salę muzealną, w której obok grafik przedstawiających budowę poszczególnych obiektów i mapy kompleksu można zobaczyć kilka ciekawych przedmiotów. Miedzy innymi hełmy, panzerfausty i innego rodzaju uzbrojenie.

Międzyrzecki Rejon Umocniony - muzeum w Pniewie
Międzyrzecki Rejon Umocniony – muzeum w Pniewie

Wycieczka w przeszłość z przewodnikiem

Po wyjściu z sali muzealnej przewodnik opowiedział nam trochę o historii zdobycia obiektu, i funkcjonowaniu Zębów Smoka, czyli charakterystycznych zapór przeciwczołgowych, które miały zatrzymać natarcie pancerne i umożliwić zniszczenie atakujących czołgów.

Zęby Smoka - Międzyrzecki Rejon Umocniony
Zęby Smoka

Obiekt Pz. W.. 717 z zewnątrz…

Po obejrzeniu zapór przeciwczołgowych weszliśmy do obiektu Pz. W. 717 należącego do grupy warownej Scharnhorst – jednej z 13 grup warownych kompleksu. Obiekt jest ciekawy, wewnątrz dobrze przygotowany do zwiedzania i wyposażony w autentyczne przedmioty z czasów wojny. Można zobaczyć między innymi pomieszczenie łączności, pokoje załogi i pomieszczenia uzbrojenia.

Kopuły Pz. W. 717 - Międzyrzecki Rejon Umocniony
Kopuły Pz. W. 717

… i od środka

Po zwiedzeniu górnej części bunkra zeszliśmy do położonych 50m poniżej podziemi. Po zejściu ok 150 schodów dotarliśmy do dolnej kondygnacji. Tu znajdują się pomieszczenia koszarowe, magazyny amunicji i inne niezbędne do funkcjonowania bunkra pomieszczenia . Następnie długim na ok 1000m korytarzem udaliśmy się do głównej drogi komunikacyjnej kompleksu.

Wnętrze bunkra Pz. W. 717
Wnętrze bunkra

Niestety na końcu tego spaceru spotkało mnie rozczarowanie. Z obu stron korytarz główny zagradzała taśma zabraniająca wstępu w okresie zimowym ze względu na nietoperze, które w dużej liczbie zasiedlają podziemia w tym czasie. Oczywiście rozumiem konieczność funkcjonowania rezerwatu nietoperzy, jednak moim zdaniem również i funkcjonowanie trasy długiej w okresie zimowym powinno być zawieszone. No ale cóż… kasa się musi zgadzać 😉

Międzyrzecki Rejon Umocniony – sieć podziemnych tuneli

Kilometrowy spacer po jednostajnym i co by nie mówić, nudnym tunelu nie niesie za sobą wiele wiedzy. Główna droga komunikacyjna obiektu jest ciekawa i robi wrażenie, jednak fajnie by było móc zobaczyć więcej w ramach długiej trasy. Pewnie wrócę tam w okresie letnim, kiedy nietoperze nie będą przeszkadzać w zwiedzaniu.

Międzyrzecki Rejon Umocniony - sieć tuneli
Tunele MRU

Po wyjściu z podziemi i zakończeniu oficjalnej trasy przeszedłem jeszcze kawałek do drugiego obiektu, częściowo wysadzonego. Ta tutaj latem kończy się długa trasa. Następnie szlakiem Smoczych Zębów wróciłem w kierunku salki muzealnej i wdrapałem się na wieżę obserwacyjną, z której widać wszystkie pobliskie obiekty MRU.

Międzyrzecki Rejon Umocniony – Pniewo – podsumowanie spaceru

Podsumowując. MRU Pniewo to świetny pomysł na niedzielny, aktywny wypoczynek z historią w tle. Jeśli planujesz na przykład letni odpoczynek w Lubuskiem, warto poświęcić dzień na zwiedzanie obiektów, które pozostały po jednym z najmroczniejszych czasów w historii świata.

Zachęcam też do odwiedzenia mniej znanych i nie udostępnionych oficjalnie do zwiedzania obiektów: Grupa Warowna Schill i Grupa Warowna Ludendorff. Zwiedzając te obiekty na własną rękę warto pamiętać o zachowaniu daleko idącej ostrożności.

Tym razem nie mamy mapy GPS – pod ziemią sygnał niestety nie działa. 😉 Za to tradycyjnie mam dla Was galerię zdjęć. Zapraszam do oglądania i komentowania.

Międzyrzecki Rejon Umocniony – galeria zdjęć

4 komentarze do “Międzyrzecki Rejon Umocniony Pniewo”

  1. Pingback: Są bunkry, jest fajnie... Rzopiki w Izerach - Weekendowy Turysta

  2. Pingback: Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk - Weekendowy Turysta

  3. Pingback: Międzyrzecki Rejon Umocniony - mniej znany... - Weekendowy Turysta

  4. Próbowałam jakiś czas temu dojść do tego, jak do głowy wpadło mi to, aby wybrać się do MRU – gdzieś u Ciebie się to przewinęło i też zima zaskoczyła 🙂 Latem koniecznie będę się wybierała na indywidualną, kilkugodzinną trasę, mam duży niedosyt to tych 2 godzinach 🙂 Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!