Grupa Warowna Ludendorff – północny odcinek MRU

Ostatni dzień majówki 2020 postanowiliśmy wykorzystać na zwiedzenie kolejnych fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Tym razem celem naszej wyprawy była Grupa Warowna Ludendorff. Znajduje się ona na północnym odcinku MRU. Zapakowaliśmy się więc w auto i w drogę.

Grupa Warowna Ludendorff – jak dojechać

Dojazd okazał się dość prosty. Z trasy S3 zjeżdżamy węzłem Skwierzyna Północ i kierujemy się w stronę Kostrzyna nad Odrą. Na pierwszym rondzie tuż za zjazdem z drogi ekspresowej skręcamy w trzeci zjazd. Droga staje się nieutwardzona i prowadzi zupełnie prosto w kierunku leśniczówki Stary Dworek. Nie dojeżdżamy jednak do niej. Stajemy na parkingu leśnym po lewej stronie drogi tuż przy rzece Obra i punkcie poboru wody. Stąd idziemy kilkanaście metrów w kierunku mostu i skręcamy w prawo. Przy ścieżce znajduje się pierwszy schron o numerze Pz. W. 866. 

Grupa Warowna Ludendorff - bunkier 866
Obiekt 866

Trochę historii

Grupa warowna Ludendorff to jeden z pierwszych obiektów, który powstał w ramach zabezpieczenia Łuku Odry-Warty. Wybudowali go Niemcy w latach 1935-36 na Lisiej Górze w malowniczym zakolu Obry. Budową zbliżona do znajdującej się w południowej części MRU Grupy Warownej Schill. Grupa składała się z sześciu obierków: 864 i 865 o charakterze uniwersalnym. Posiada wieże odosobnione 863, 866 i 867, a także wieżę obserwacyjną 868.



Wszystkie schrony były prawdopodobnie połączone systemem komunikacji podziemnej. Na niższych poziomach znajdowały się koszary i pomieszczenia techniczno-bytowe. Były też podziemne magazyny. Obiekt przystosowano do uzbrojenia w broń przeciwpancerną (czeska armata 47 mm). Jednak nigdy tej armaty nie zamontowano. Uzbrojenie stanowiły karabiny maszynowe MG36 oraz MG08. Zresztą, brak uzbrojenia przeciwpancernego był jednym z największych mankamentów całego MRU. 

Grupa Warowna Ludendorff - wnętrze wysadzonego bunkra
Grupa Warowna Ludendorff – wnętrze wysadzonego bunkra

Walki o MRU w okolicy Grupy Warownej Ludendorff

Grupa Warowna Ludendorff jako nieliczna z całego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego brała udział w walkach. Zdobyły ją pod koniec stycznia 1945 roku nacierające wojska radzieckie. Po wojnie wszystkie bunkry wchodzące w skład Grupy wysadzono i obecnie są w dość kiepskim stanie. Można się po nich poruszać z zachowaniem, niezbędnej w takich miejscach ostrożności.

Grupa Warowna Ludendorff - ruiny bunkra
Grupa Warowna Ludendorff – ruiny bunkra

Skarby w podziemiach Grupy Warownej Ludendorff

Jak to zwykle z tego typu obiektami bywa, nie obejdzie się bez legendy. W niedostępnych podziemiach grupy warownej Ludendorff ma bowiem według niektórych poszukiwaczy znajdować się duży depozyt. To tu ma spoczywać między innymi ukryta przez Niemców Bursztynowa Komnata. Kilkanaście lat temu były nawet próby dostania się do podziemi. Jednak prace wstrzymano ze względu na brak odpowiednich pozwoleń. Czy poszukiwaczom udało się dotrzeć do podziemi, tego nie wiadomo…



Grupa Warowna Ludendorff – podsumowanie wyprawy

Wyprawa do podziemi MRU jest zawsze ciekawa. Szczególnie w miejsce rzadziej uczęszczane przez turystów. I Grupa Warowna Ludendorff jest właśnie takim miejscem. Zbudowane przez Niemców fortyfikacje nadal robią wrażenie swoją potęgą. Choć obecnie mocno zniszczone, są ciekawą pamiątką mrocznych czasów. Z pewnością warto je zobaczyć. Pamiętajcie jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności. Niezabezpieczone, głębokie szyby i zniszczone eksplozją betonowe konstrukcje potrafią być bardzo niebezpieczne.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Wybierasz się do MRU? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Chcesz zobaczyć Grupę Warowną Ludendorff? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Grupa Warowna Ludendorff – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top