Ostatni dzień majówki 2020 postanowiliśmy wykorzystać na zwiedzenie kolejnych fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Tym razem naszym celem była Grupa Warowna Ludendorff. Zapakowaliśmy się więc w auto i w drogę.

Grupa Warowna Ludendorff – jak dojechać

Dojazd okazał się dość prosty. Z trasy S3 zjeżdżamy węzłem Skwierzyna Północ i kierujemy się w stronę Kostrzyna nad Odrą. Na pierwszym rondzie tuż za zjazdem z drogi ekspresowej skręcamy w trzeci zjazd. Droga staje się nieutwardzona i prowadzi zupełnie prosto w kierunku leśniczówki Stary Dworek. Nie dojeżdżamy jednak do niej. Stajemy na parkingu leśnym po lewej stronie drogi tuż przy rzece Obra i punkcie poboru wody. Stąd idziemy kilkanaście metrów w kierunku mostu i skręcamy w prawo. Przy ścieżce znajduje się pierwszy bunkier o numerze Pz. W. 866.

Grupa Warowna Ludendorff - bunkier 866
Obiekt 866

Trochę historii

Grupa Ludendorff to jeden z pierwszych obiektów, który powstał w ramach zabezpieczenia Łuku Odry-Warty. Wybudowano go w latach 1935-36 na Lisiej Górze w malowniczym zakolu Obry. Budową zbliżona do znajdującej się w południowej części MRU Grupy Warownej Schill. Grupa składała się z sześciu obierków: 864 i 865 o charakterze uniwersalnym, wieże odosobnione 863, 866 i 867, oraz wieży obserwacyjnej 868. Wszystkie obiekty były prawdopodobnie połączone systemem podziemnych korytarzy, a na niższych poziomach znajdowały się koszary i pomieszczenia techniczno bytowe. Były też magazyny. Obiekt przystosowano do uzbrojenia w broń przeciwpancerną (czeska armata 47mm) jednak nigdy nie został w nią wyposażony. Uzbrojenie stanowiły karabiny maszynowe MG36 oraz MG08.

Grupa Warowna Ludendorff - wnętrze wysadzonego bunkra
Grupa Warowna Ludendorff – wnętrze wysadzonego bunkra

Walki o MRU

Grupa Warowna Ludendorff jako nieliczna z całego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego brała udział w walkach. Zdobyły ją pod koniec stycznia 1945 roku nacierające wojska radzieckie. Po wojnie wszystkie bunkry wchodzące w skład Grupy wysadzono i obecnie są w dość kiepskim stanie. Można się po nich poruszać z zachowaniem, niezbędnej w takich miejscach ostrożności.

Grupa Warowna Ludendorff - ruiny bunkra
Grupa Warowna Ludendorff – ruiny bunkra

Jak to zwykle z tego typu obiektami bywa, nie obejdzie się bez legendy. W niedostępnych podziemiach grupy Ludendorff ma bowiem według niektórych poszukiwaczy znajdować się Bursztynowa Komnata. Kilkanaście lat temu były nawet próby dostania się do podziemi, jednak prace wstrzymano ze względu na brak odpowiednich pozwoleń. Czy poszukiwaczom udało się dotrzeć do podziemi, tego nie wiadomo…

Grupa Warowna Ludendorff – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!