Ostatni weekend stycznia upłynął nam pod znakiem historii. W sobotę odwiedziliśmy Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk, a konkretnie bunkry mieszczące się w wałach przeciwpowodziowych niedaleko przeprawy promowej w Brodach. W niedzielę natomiast byliśmy na MRU, ale o tym później.

Skansen Czerwieńsk i Rocznica przełamania Linii Odry

Po raz kolejny bunkry nadodrzańskie otworzyły swoje pancerne drzwi dla zwiedzających. Tym razem okazją była 75 rocznica przełamania Linii Odry, czyli umocnień mających zabezpieczać tę naturalną przeszkodę terenową przed atakiem wojsk radzieckich. Linia odry to około 650 obiektów, które ciągną się wzdłuż rzeki od Wrocławia aż po Krosno Odrzańskie. Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk powstał w 2009 roku z inicjatywy kilku lokalnych „wariatów” – oczywiście w mega pozytywnym tego słowa znaczeniu. Należą do niego obiekty w okolicy tego sympatycznego miasteczka.

Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk - kopuła obserwacyjna
Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – kopuła obserwacyjna

Skansen tworzy 17 obiektów, z czego 7 jest w rożnym stopniu odrestaurowanych i zadbanych. Można je zwiedzać w okresie letnim, od czerwca do października w każdą pierwszą sobotę i niedzielę miesiąca od 14 do 18.00. Można też odwiedzić obiekty przy okazji imprez organizowanych przez ich opiekunów. Jak choćby właśnie corocznie upamiętnianej rocznicy Przełamania Linii Odry.

Kiełbaski, grochówka, bigos… no i bunkry

Tym razem na zwiedzających, poza oczywiście samymi bunkrami, czekał mały poczęstunek. Przepyszna grochówka z kuchni polowej, kiełbaska z ogniska, czy bigos ugotowany na kuchni w jednym z obiektów.

 Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk - piknik przy ognisku
Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – piknik przy ognisku

Żywa lekcja historii

W obiektach czekali ich opiekunowie, najczęściej w strojach z epoki, i bardzo ciekawie opowiadali o historii tego miejsca a także o codziennym życiu żołnierzy. Same bunkry nie są zbyt okazałe. Miały głównie służyć obserwacji. Większość z nich to obiekty bierne, nie posiadające własnego uzbrojenia.

Żywa lekcja historii w skansenie
Żywa lekcja historii w skansenie

W obiektach można zobaczyć sporo eksponatów z „wykopków”, zarówno tych okolicznych, jak i pochodzących z innych miejsc. Oczywiście pozyskanych legalnie. Opiekunowie obiektów współpracują bowiem między innymi z Muzeum Wojskowym w Drzonowie – jedną z większych tego typu placówek w kraju.

 Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk  - eksponaty
Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – eksponaty

Skansen nie jest tak okazały, jak choćby pobliskie MRU, ale moim zdaniem zdecydowanie wart zobaczenia. Szczególnie polecam zrobić to latem, jako środek lokomocji używając roweru. Przejażdżka wałem od miejscowości Laski do Cigacic to co prawda spory kawałek, ale za to dostarczający ciekawych wrażeń. Nie tylko tych militarnych. Mi udało się spotkać borsuka, czy bobra. Nie wspominając o licznych sarnach, lisach i dzikim ptactwie.

2 komentarze do “Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk”

  1. Pingback: Inscenizacja batalistyczna walk o Wał Pomorski - Weekendowy Turysta

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!