Wieża Sky Walk – Świeradów Zdrój

Zwykle unikam tak zwanych atrakcji turystycznych, szczególnie w wakacje. Nie przepadam za tłumami ludzi i szaleństwem, jakie się często tam dzieje. Czasem jednak skuszę się i na takie miejsca. Szczególnie jeśli dość często jestem w okolicy. A przez Świeradów Zdrój przejeżdżam dość często. Wieża widokowa Sky Walk intrygowała mnie już od jakiegoś czasu. Postanowiliśmy więc nadrobić zaległość i odwiedzić tę najwyższą w Polsce konstrukcję tego typu. Czy warto odwiedzić tę atrakcję, reklamowaną jako „Spacer w Chmurach”? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Jednak od początku.

Najwyższa wieża widokowa w Polsce

Wieżę widokową Sky Walk w Świeradowie-Zdroju odwiedziliśmy w ostatni wakacyjny weekend. Na szczęście wybraliśmy się tam dość wcześnie. Na znajdującym się najbliżej parkingu stało zaledwie kilka aut. Kiedy wracaliśmy, było tu już niemal pełno.

Wieża widokowa Sky Walk Świeradów Zdrój
Wieża widokowa Sky Walk Świeradów Zdrój

Parking ten okazał się najdroższym w miejscowościach turystycznych w Polsce, na jakim zostawiłem do tej pory auto. Koszt to aż 30 zł. Co prawda jest to opłata za cały dzień. Jednak sama wdrapanie się na szczyt i powrót zajmuje najwyżej godzinę. Wcześniej po drodze znajdują się również parkingi i są one tańsze o 10 złotych.

Wieża Sky Walk - parking najbliżej atrakcji
Wieża Sky Walk – parking najbliżej atrakcji

Jeśli więc nie straszna wam lekka wspinaczka ulicami miasta to tę dychę można zaoszczędzić. Można też oczywiście poszukać darmowego miejsca parkingowego i zrobić sobie dłuższy spacer ulicami miasta. Można też wybrać się na dłuższą wycieczkę w Góry Izerskie. Szczególnie polecam wycieczkę na Stóg Izerski i dalej do Chatki Górzystów. A tam koniecznie pyszne naleśniki biszkoptowe z jagodami.Ścieżka do wieży widokowej Sky Walk

Z parkingu do wieży Sky Walk prowadzi ścieżka o długości około 600 metrów. Trasa jest dobrze oznaczona i nie sposób się zgubić. Zwłaszcza że w to samo miejsce podąża dość spora ilość turystów. Nic dziwnego. Widoczna z daleka wieża przyciąga wzrok i robi bardzo fajne wrażenie. Konstrukcja znajduje się na zboczu góry Świeradowiec.

Wejście na wieżę Sky Walk Świeradów
Wejście na wieżę Sky Walk w Świeradowie

Na miejscu jest kilka punktów gastronomicznych z horrendalnie drogimi lodami, kawą i innymi drobiazgami. Zresztą, to nic nowego. Większość atrakcji turystycznych ma właśnie takie otoczenie. My byliśmy na tyle wcześnie, że były one jeszcze w trakcie organizacji. Nie dało się więc nic kupić. Może i dobrze. Za to udało się bez problemu nabyć w automacie bilety wstępu na wieżę Sky Walk.

Wieża widokowa Sky Walk – cennik, godziny otwarcia

Wejście na wieżę nie jest tanią zabawą. Zwłaszcza dla rodzin. Bilet normalny kosztuje 65 zł. Ulgowy to 48 zł. Zdaje się, że niedawno była podwyżka, bo w sieci znalazłem informacje o niższych cenach. Rodzina z dwójką dzieci zapłaci więc 220 zł. Moim zdaniem sporo jak za godzinną rozrywkę. Oczywiście, po wieży można chodzić teoretycznie cały dzień. Jednak wydaje mi się, że spędzenie tam więcej niż godziny nie ma szczególnego sensu.

Plątanina tarasów
Plątanina tarasów

Jeśli ktoś lubi silniejsze emocje, zamiast schodzić, można dotrzeć na dół znacznie szybciej. Wystarczy skorzystać ze specjalnie przygotowanej do tego celu zjeżdżalni o długości około 100 metrów. Zjazd taki kosztuje 10 zł. Myślę, że to fajna atrakcja dla dzieci, jednak tylko tych wyższych. Wstęp bowiem jest możliwy tylko dla osób powyżej 140 cm wzrostu. Ja zdecydowanie wolałem zejść, ale Aga skorzystała i podobno było fajnie.

Zjeżdżalnia na wieży Sky Walk
No to jazda na dół…

W 2022 roku wieża jest otwarta dla zwiedzających od 3.06 do 31.10 w godzinach 9.00 do 19.00. Na wieżę nie można wejść ze zwierzętami. Przygotowano dla nich specjalne kojce niedaleko wejścia. Można tam bezpiecznie i bezpłatnie zostawić pupila na czas zwiedzania.Wieża Sky Walk – parę słów o konstrukcji atrakcji

Świeradowski Spacer w Chmurach został otwarty w czerwcu 2021 roku. Od początku cieszy się sporą popularnością. Budowa jednak z początku budziła kontrowersje. Pojawiały się głosy, że nowoczesna konstrukcja nie będzie pasowała do miasta i zepsuje krajobraz. Pojawiały się tez głosy, że lokalizacja wieży na zboczu Świeradowca, a nie na jej szczycie, ograniczy widoki na góry. Wydaje mi się jednak, że obawy okazały się na wyrost. Wieża bardzo szybko stała się jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych miasteczka.

Pomost na wieży
Pomost na wieży Sky Walk

Od ziemi do szczytu wieża ma 65 metrów wysokości, co czyni ją najwyższą wieżą widokową w Polsce. Górna kładka i szklany taras znajdują się na wysokości 62 metrów. Spacer na górę to aż 850 metrów. W sumie więc w obie strony trzeba przejść około 1700 metrów. Nachylenie ścieżki w chmurach nie jest duże. Nie przekracza 6 stopni, dzięki czemu jest dostępna nawet dla osób poruszających się na wózkach.

Spacer w chmurach

Konstrukcja oparta jest na trzech wieżach nośnych o podstawie trójkąta. Na budowę kratownicy stalowej zużyto 700 ton stali. Konstrukcję uzupełniają modrzewiowe deski. Całość prezentuje się bardzo nowocześnie i atrakcyjnie. W odróżnieniu od podobnej konstrukcji w Jańskich Łaźniach tutaj podest prowadzi wokół tych trzech filarów. Tworzy w ten sposób ciekawe serpentyny. Spacer nim nie jest więc nudny.

Ciekawa konstrukcja wieży
Ciekawa konstrukcja wieży

Im wyżej wchodzimy, tym widok jest fajniejszy. Doskonale widać stąd Świeradów-Zdrój, dolinę Kwisy, czy Stóg Izerski. Fajnie prezentuje się także na niemal pierwszym planie Sępia Góra. Zwłaszcza przy dobrej pogodzie widok jest przedni.

Widok na dolinę Kwisy - Wieża Sky Walk Świeradów
Widok na dolinę Kwisy


Po drodze na szczyt mamy fajną atrakcję dla dzieci i nie tylko. Pomiędzy pomostami rozpięto bowiem „pajęczą sieć” w formie tuneli. Można nimi dostać się na wyższe poziomy lub na drugą stronę wieży.

Atrakcja wieży - pajęcza sieć
Atrakcja wieży – pajęcza sieć

Na szczycie wieży są jeszcze dwie atrakcje dla tych, którzy lubią odrobinę adrenaliny. Pierwsza to oko, czyli rozpięta wewnątrz pętli stworzonej przez pomosty sieć. Można na nią wejść, jeśli komuś niestraszny widok ziemi 60 metrów niżej.

Druga atrakcja to szklany taras widokowy. Widząc pod nogami przestrzeń, czułem się trochę nieswojo. Zwłaszcza z moim lękiem wysokości. Warto jednak przełamać strach. Taras jest zupełnie bezpieczny, a przeżycie niesamowite.

Szklany taras na szczycie wieży Sky Walk
Szklany taras na szczycie Sky Walk Świeradów

Na górze spędziliśmy kilka minut i ruszyliśmy spacerkiem w dół. Tak jak wspomnąłem wcześniej, Aga skorzystała ze zjeżdżalni, więc musiała na mnie chwilę poczekać na dole.Wieża Sky Walk – podsumowanie

Na początku wpisu postawiłem pytanie, czy warto wybrać się na świeradowski Spacer w Chmurach. Moim zdaniem warto. Widok z wieży jest bardzo fajny we wszystkich kierunkach. Sama konstrukcja robi bardzo fajne wrażenie i na pewno przyciąga wzrok. Może ceny są trochę za wysokie, szczególnie jeśli idziecie większą grupą. Na to jednak nie da się nic poradzić.

Jako jedna z większych atrakcji Świeradowa-Zdroju wieża Sky Walk przyciąga turystów. Zarówno tych indywidualnych, jak i całe wycieczki. Warto więc wziąć to pod uwagę wybierając czas odwiedzin. Można wtedy we względnym spokoju podziwiać okolicę. Polecam.

Lokalizacja wieży widokowej Sky WalkPodobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Wybierasz się do Świeradowa Zdroju? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Planujesz urlop w górach? Chcesz zobaczyć widok z wieży Sky Walk Świeradów? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Galeria zdjęć – Sky Walk Świeradów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top