Wieża widokowa na Młynicy w Górach Izerskich

Ostatnio w górach pojawia się coraz więcej rożnego rodzaju punktów, platform i wież widokowych. Niektóre z nich powstają w miejscach, w których kiedyś stały już takie konstrukcje. Inne są stawiane w zupełnie nowych obszarach. Jedne budzą kontrowersje, inne od razu wrastają w krajobraz. Tym razem naszym wyborem była wieża widokowa na Młynicy.

Nie inaczej jest w Górach Izerskich. Najbardziej znaną z wież widokowych jest SkyWalk w Świeradowie Zdroju. To jednak atrakcja płatna, i to niemało. Jeśli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy, zachęcam do odwiedzenia wieży na Młynicy. Czeka tu na Ciebie darmowy spacer w chmurach. Dodam, że w niezbyt wysokich chmurach.

Jak dojechać do wieży widokowej i gdzie zaparkować auto

Do wieży widokowej można dojechać samochodem, rowerem lub dotrzeć na nogach. Z centrum Świeradowa należy kierować się na ulicę Strażacką. Po minięciu kompleksu Ski&Sun i kolei gondolowej wystarczy przejechać jeszcze około 300 metrów. Po lewej stronie drogi znajdziecie wtedy spory parking. Samochód można tu zostawić za darmo.

Wieża widokowa na Młynicy - Parking
Wieża widokowa na Młynicy – Parking

Po zaparkowaniu auta należy przejść ulicę i skierować się w stronę wieży drogą polną. Jest ona co prawda zagrodzona przez leśników szlabanem, jednak to bariera tylko dla aut. Zresztą, nie sposób się tu zgubić. Wieżę widać bowiem jak na dłoni.

Wieża na Młynicy - widok z parkingu
Widok z parkingu na wieżę


Wieża widokowa na Młynicy – Świeradów – Zdrój

Wieża na Młynicy w Górach Izerskich (653 m n.p.m.) powstała stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2021 roku. Stalowa konstrukcja jest bardzo charakterystyczna. Jak dla mnie, z daleka przypomina żagiel z masztem i bocianim gniazdem.

Wieża widokowa na Młynicy widziana z Czerniawskiej Kopy
Wieża widokowa na Młynicy widziana z Czerniawskiej Kopy

Wieża ma prawie 34 metry, jednak dwie platformy widokowe położone są znacznie niżej. Pierwsza na wysokości 15,5 a druga 23,7 m. Z położonego nieopodal parkingu widać tylko tę wyższą. Na szczyt dostaniemy się wchodząc po 148 stalowych schodach zakręconych wokół konstrukcji nośnej. Podczas budowy zużyto około 40 ton wysokiej jakości stali a także ok 76 m3 betonu.

Wieża widokowa na Młynicy - widok z dołu
Wieża widokowa na Młynicy – widok z dołu

Wszystko skonstruowane jest ze stalowych krat. Może to powodować dyskomfort u osób cierpiących na lęk wysokości. Jestem jednak przekonany, że lęk ten warto przełamać. Panorama z tarasów widokowych jest bowiem zacna.Co zobaczymy ze szczytu wieży na Młynicy w Górach Izerskich

Można stąd podziwiać piękne widoki, przede wszystkim na Góry Izerskie. Doskonale widać między innymi Stóg Izerski, Smrek i Czerniawską Kopę. Bardzo fajnie prezentuje się także leżący poniżej Świeradów – Zdrój.

Wieża widokowa na Młynicy - widok
Widok ze szczytu wieży na Młynicy

Jednak to nie wszystko. Doskonale widać Przedgórze Izerskie, Góry Łużyckie i Góry Kaczawskie.

Sępia Góra - widok z Młynicy
Sępia Góra – widok z Młynicy

Pomyślano też o osobach chcących przyjrzeć się szczegółom widoków. Na najwyższym tarasie zamontowano bowiem lornetki. Co ciekawe i dość rzadko spotykane, można z nich korzystać za darmo. Przy dobrej pogodzie zobaczymy przez nie na przykład elektrownię Turów i jej charakterystyczne kominy.Dodatkową atrakcją dla zbierających trofea jest niewielka skrzynka znajdująca się u podnóża wieży. Znajdziecie tam pieczątkę, którą można odbić jako dowód zdobycia Młynicy. Osiągnięcie co prawda nie jest wybitne, ale pamiątka fajna. Mam nadzieję, że ani skrzynka ani pieczątka nie znikną w tajemniczych okolicznościach.

Góry Izerskie dla rowerzystów i piechurów

Góry Izerskie są bardzo dobrze zagospodarowane pod kątem  przygotowania dla rowerzystów. Są tu fajne trasy zarówno dla tych, którzy cenią spokojną jazdę po (prawie) płaskim, jak i dla tych lubiących większą dawkę adrenaliny. Nie inaczej jest też na Młynicy. Znajduje się tu bowiem Single Track Zajęcznik. Ponadto przygotowano także coś dla biegaczy. Mam na myśli Run Tracki. Można zatem, przy okazji korzystania z tych atrakcji wdrapać się na wieżę widokową.

Pod wieżę prowadzą również trasy piesze. Co prawda żaden oficjalny szlak nie został tędy wyznaczony, ale można dojść do parkingu czarnym szlakiem z centrum Świeradowa. Jest tu też Ścieżka Dydaktyczna „Zajęcznik”.

Wieża widokowa na Młynicy – podsumowanie

Darmowy parking, krótki spacer i piękna panorama gór z wieży widokowej. Do tego darmowe wejście i darmowe lunety. Czegóż chcieć więcej? Zdecydowanie polecam odwiedzenie wieży na Młynicy w trakcie pobytu w Świeradowie. To fajny pomysł zarówno na krótki spacer, jak i część dłuższej wycieczki. Do przejścia z parkingu do wieży widokowej w obie strony jest zaledwie około 400 metrów. Myślę, że na zdobycie wieży i mały spacer w chmurach spokojnie wystarczy pół godziny.

Gdzie znajdziesz Młynicę i wieżę widokową

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Planujesz odwiedzić Świeradów-Zdrój? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Planujesz wypoczynek w Górach Izerskich? Chcesz zobaczyć widok z wieży widokowej na Młynicy? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Wieża widokowa na Młynicy – Galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top