Za oknem już pełnia wiosny, ale ja chciałbym wrócić na chwilę do zimowych klimatów. W lutym mieliśmy okazję z Agą odwiedzić Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Ta jedna z bardziej znanych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Okraszona białym puchem i pozbawiona tłumów turystów okazała się bardzo fajnym miejscem. Czy Kolorowe Jeziorka to dobry pomysł na weekend? Moim zdaniem tak, ale tylko poza sezonem. Latem wolę mniej uczęszczane szlaki i miejsca w górach.

Kolorowe jeziorka – jak dojechać

Kolorowe Jeziorka znajdują się w miejscowości Wieściszowice niedaleko Kamiennej Góry. Dojazd jest bardzo dobrze oznaczony i nie trudno trafić na parking tuż przy obiekcie. Pozostawienie auta oczywiście kosztuje dychę, ale już samo wejście do jeziorek jest bezpłatne. Infrastruktura wygląda na dobrze przygotowaną i dostosowaną do obsługi dzikich tłumów. Dzięki temu w wiem, że w sezonie raczej bym się nie zdecydował tam wrócić. Szczególnie w weekend.

Wejście na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego
Wejście na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego

Kolorowe Jeziorka – trochę historii

Kolorowe Jeziorka powstały w Parku Krajobrazowym Rudaw Janowickich na terenie górniczym w wyrobiskach. Wydobywano w tym miejscu piryt, z którego robiono później między innymi kwas siarkowy. Wydobycie rozpoczęło się tutaj w XVIII wieku. Zakończyło się na początku XX wieku. Dokładne mówiąc, kopalnia pracowała między 1785 a 1925 rokiem. Po zakończeniu wydobycia do pracy wróciła natura.i wypełniła wyrobiska wodą. Woda natomiast zabarwiła się różnokolorowo dzięki zawartym w podłożu minerałom. Cztery kolory

Jeziorka są cztery, choć nam tak naprawdę udało się zobaczyć dwa (i pół). A to głównie ze względu na zimowe warunki i brak wody. Tuż za wejściem po lewej stronie mijamy zagłębienie. W nim po obwitych opadach pojawia się Jeziorko Żółte. Dość szybko jednak wysycha i rzadko jest okazja podziwiać jego barwę. A barwę tą zawdzięcza związkom siarki i wapnia. Żółte Jeziorko jest najmniejsze w całym kompleksie i ze względu na wielkość najmniej okazałe. Trzeba mieć sporo szczęścia, żeby zobaczyć w nim wodę.

Kolorowe Jeziorka - Jeziorko Żółte
Kolorowe Jeziorka – Jeziorko Żółte

Jeziorko purpurowe

Jeziorko Purpurowe to największe z jeziorek i moim zdaniem najciekawiej ukształtowane. Fajne zakamarki, spacer wykutymi w skale przejściami, budowa skał, którą można podziwiać z bliska. Super sprawa. Wyrobisko powstało na złożu zwanym „Nadzieja” – najstarszym w kompleksie. Ma ponad 100 metrów szerokości i około 400 długości. Całkiem sporo. 

Kolorowe Jeziorka - Jeziorko Purpurowe
Kolorowe Jeziorka – Jeziorko Purpurowe

Woda w jeziorze ma czerwnono-purpurowy kolor ze względu na swój skład. Zawiera dużo związków miedzi i żelaza. Obfituje także w piryt. Co ciekawe woda w jeziorku to właściwie dość mocno rozcieńczony kwas siarkowy. Głównie dlatego jest całkowicie pozbawione życia.Po zwiedzeniu okolicy Jeziorka Purpurowego udaliśmy się pod górę w kierunku błękitnego. Spacer nie jest długi, a i nachylenie nie sprawia problemów. Idziemy dobrze przygotowaną ścieżką wśród drzew. Wiedzie ona zielonym szlakiem, który prowadzi na Wielką Kopę. Teren nosi wyraźne ślady ingerencji człowieka. Dużo wybrań i hałd. Trafiamy też na wyrobisko ze sztolniami. Jedna z nich jest zamknięta kratą ze względu na zimujące tu nietoperze. Druga swoim niskim wejściem również nie zachęca do penetracji. Zresztą, nie po to tu przyjechaliśmy. 

Wyrobisko ze sztolniami
Wyrobisko ze sztolniami

Błękitne jeziorko

Kilkadziesiąt metrów dalej dochodzimy do Jeziorka Błękitnego zwanego też Lazurowym. Bardzo tu cicho i spokojnie. Większość akwenu pokrywa cienka warstwa lodu, ale kawałek tafli nie jest zamarznięty i widać kolor wody. Jest rzeczywiście głęboko niebieska. Można nawet powiedzieć, że turkusowa. Jeziorko powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Jego nietypowy kolor to wynik zawartości w wodzie związków miedzi. Jezioro jest najgłębsze w kompleksie. Ma ponad 20 metrów głębokości. 

Kolorowe Jeziorka - Błękitne Jeziorko
Kolorowe Jeziorka – Błękitne Jeziorko

Tutaj woda nie jest już rozcieńczonym kawasem. Jest bardzo czysta, więc można tu zobaczyć życie. Latem ponoć można tu spotkać nawet Salamandrę Plamistą.

Dalej na Wielką Kopę

Idąc dalej zielonym szlakiem, można dojść do Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.). Jednak my nie mieliśmy tego w planach i wróciliśmy w kierunku parkingu. Cała trasa to jedynie 3,5 km i wolnym spacerem zajęła nam niecałe dwie godziny. Poniżej tradycyjnie galeria zdjęć. Kolorowe Jeziorka – czy warto

Moim zdaniem zdecydowanie warto zobaczyć Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Ja sam jednak nie pchałbym się tam w wakacje czy weekendy. Jak wiecie, nie przepadam za tłumami. Infrastruktura na miejscu sugeruje, że latem może tam być bardzo tłoczno i głośno. Słyszałem, że w letnie weekendy jest tu problem z zaparkowaniem. Dlatego głównie, jeśli miałby to być pomysł na weekend, to zdecydowanie poza sezonem.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich – podsumowanie spaceru

Kolorowe Jeziorka reklamują się jako ewenement na skalę europejską. Ja raczej traktuję je jako fajne miejsce, które wato zobaczyć. Można się spokojnie przejść i zobaczyć efekt działalności człowieka w Sudetach. Spacer nie jest zbyt długi i szczególnie wymagający. W sam raz na krótkie wiosenne lub jesienne popołudnie. Wycieczkę na Kolorowej Jeziorka można na przykład z powodzeniem połączyć ze spacerem na Sokoliki. Trzeba się między tymi punktami wtedy oczywiście przemieścić autem. Jednak w jeden dzień można spokojnie zobaczyć oba te ciekawe miejsca.

Widok w okolicy Kolorowych Jeziorek

Polecam odwiedzić to miejsce również zimą. Jest wtedy znacznie mniej ludzi a ośnieżone zbocza i drzewa dodają uroku spacerowi.Jeśli natomiast interesują Was tego typu obiekty to zdecydowanie polecam Geopark „Łuk Mużakowa” niedaleko Łęknicy. Tam jeziorka są dużo większe a teren zdecydowanie obszerniejszy i doskonale przygotowany na wycieczki rowerowe. W podlinkowanym powyżej wpisie znajdziecie opis szlaków i ścieżek rowerowych.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich – propozycja trasy

Wybierasz się w Rudawy Janowickie? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz wyjazd w Rudawy Janowickie? Chcesz zobaczyć Kolorowe Jeziorka? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!