Za oknem już pełnia wiosny ale ja chciałbym wrócić na chwilę do zimowych klimatów. W lutym mieliśmy okazję z Agą odwiedzić Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Ta jedna z bardzie znanych „atrakcji turystycznych” tego regionu, okraszona białym puchem i pozbawiona tłumów turystów okazała się bardzo fajnym miejscem.

Kolorowe jeziorka – jak dojechać

Kolorowe Jeziorka znajdują się w miejscowości Wieściszowice niedaleko Kamiennej Góry. Dojazd jest bardzo dobrze oznaczony i nie trudno trafić na parking tuż przy obiekcie. Pozostawienie auta oczywiście kosztuje dychę, ale już samo wejście do jeziorek jest bezpłatne. Infrastruktura wygląda na dobrze przygotowaną i dostosowaną do obsługi dzikich tłumów, więc w sezonie, szczególnie w weekendy, raczej bym się nie zdecydował tam wrócić.

Wejście na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego
Wejście na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego

Kolorowe Jeziorka – trochę historii

Kolorowe Jeziorka powstały na terenie górniczym w wyrobiskach. Wydobywano w tym miejscu piryt, z którego robiono później między innymi kwas siarkowy. Wydobycie rozpoczęło się tutaj w XVIII wieku a zakończyła się na początku XX w. Wtedy też do pracy wróciła natura i wypełniła wyrobiska wodą. Woda natomiast zabarwiła się różnokolorowo dzięki zawartym w podłożu minerałom.

Cztery kolory

Jeziorka są cztery, choć nam tak naprawdę udało się zobaczyć dwa (i pół). A to głównie ze względu na zimowe warunki i brak wody. Tuż za wejściem po lewej stronie mijamy zagłębienie, w którym po obwitych opadach pojawia się Jeziorko Żółte. Dość szybko jednak wysycha i rzadko jest okazja podziwiać jego barwę.

Kolorowe Jeziorka - Jeziorko Żółte
Kolorowe Jeziorka – Jeziorko Żółte

Jeziorko purpurowe

Jeziorko Purpurowe to największe z jeziorek i moim zdaniem najciekawiej ukształtowane. Fajne zakamarki, spacer wykutymi w skale przejściami, budowa skał, którą można podziwiać z bliska. Super sprawa. Wyrobisko powstało na złożu zwanym „Nadzieja” – najstarszym w kompleksie. Ma ponad 100 metrów szerokości i około 400 długości. Całkiem sporo.

Kolorowe Jeziorka - Jeziorko Purpurowe
Kolorowe Jeziorka – Jeziorko Purpurowe

Po zwiedzeniu okolicy Jeziorka Purpurowego udaliśmy się pod górę w kierunku błękitnego. Spacer nie jest długi a i nachylenie nie sprawia problemów. Idziemy dobrze przygotowaną ścieżką wśród drzew. Teren nosi wyraźne ślady ingerencji człowieka. Dużo wybrań i hałd. Trafiamy też na wyrobisko ze sztolniami. Jedna z nich jest zamknięta kratą ze względu na zimujące tu nietoperze, druga swoim niskim wejściem również nie zachęca do penetracji. Zresztą, nie po to tu przyjechaliśmy.

Wyrobisko ze sztolniami
Wyrobisko ze sztolniami

Błękitne jeziorko

Kilkadziesiąt metrów dalej dochodzimy do Jeziorka Błękitnego zwanego też Lazurowym. Bardzo tu cicho i spokojnie. Większość akwenu pokrywa cienka warstwa lodu, ale kawałek tafli nie jest zamarznięty i widać kolor wody. Jest rzeczywiście głęboko niebieska. Jeziorko powstało na terenie dawnego wyrobiska „Szczęście” a jego nietypowy kolor to wynik zawartości w wodzie związków miedzi. Jezioro ma ponad 20 metrów głębokości.

Kolorowe Jeziorka - Błękitne Jeziorko
Kolorowe Jeziorka – Błękitne Jeziorko

Dalej na Wielką Kopę

Idąc dalej zielonym szlakiem można dojść na Wielką Kopę, jednak my nie mieliśmy tego w planach i wróciliśmy w kierunku parkingu. Cała trasa to jedynie 3,5 km i wolnym spacerem zajęła nam niecałe dwie godziny. Poniżej tradycyjnie zapis GPS oraz galeria zdjęć.

Kolorowe Jeziorka – czy warto

Moim zdaniem zdecydowanie warto, choć ja sam nie pchałbym się tam w wakacje czy weekendy. Jak wiecie nie przepadam za tłumami a infrastruktura na miejscu sugeruje, że latem może tam być bardzo tłoczno i głośno. Choć Kolorowe Jeziorka reklamują się jako ewenement na skalę europejską, to ja raczej traktuję je jako fajne miejsce, które wato zobaczyć. Jeśli natomiast interesują Was tego typu obiekty to zdecydowanie polecam Geopark „Łuk Mużakowa” niedaleko Łęknicy. Tam jeziorka są dużo większe a teren zdecydowanie obszerniejszy i doskonale przygotowany na wycieczki rowerowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top