Punkty widokowe na Karkonosze. 7 miejsc, z których zobaczysz piękną panoramę gór

Jakie punkty wybrać, żeby zobaczyć najpiękniejszą panoramę Karkonoszy? Wybór jest trudny, bo takich miejsc jest dość sporo. Poniżej znajdziecie mój subiektywny przewodnik po tych, moim zdaniem najciekawszych. Ich kolejność we wpisie jest przypadkowa a każdy warto odwiedzić. Zatem zapraszam na małą wycieczkę. Wszystkie akapity posiadają podlinkowanie do odpowiadających im wpisów zawierających szersze opisy. Zapraszam na wspólny spacer.

Wysoki Kamień w Górach Izerskich

Wysoki Kamień to szczyt w Górach Izerskich znajdujący się tuż nad Szklarską Porębą. Jest tam schronisko i powstaje wieża widokowa (genialny pomysł). Można stąd zobaczyć nie tylko Karkonosze, ale także Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Izerskie. Dotrzeć tam można od strony miasta dwoma szlakami – czerwonym prowadzącym z centrum miasta, lub żółtym. Tu proponuję podjechać do Zakrętu Śmierci i stamtąd ruszyć pod górę w kierunku Wysokiego Kamienia. Szlak nie jest specjalnie trudny. Są co prawda fragmenty strome. Jednak jest ich dużo mniej i są krótsze niż na czerwonym szlaku.

Punkty widokowe na Karkonosze - Wysoki Kamień - widok na Szrenicę
Wysoki Kamień – widok na Szrenicę

Platforma widokowa na Zakręcie Śmierci

W 2020 roku powstało w okolicach Szklarskiej Poręby kilka ciekawych punktów widokowych. Jednym z nich jest platforma na Zakręcie Śmierci. Miejsce to jeszcze przed wojną spełniało rolę punktu obserwacyjnego na panoramę Karkonoszy. Można stąd zobaczyć nie tylko pasmo górskie. Doskonale widać również miasto. Dzięki posadowieniu platformy na skałach powyżej drogi, widoku nie zasłaniają już korony drzew. Warto się tu na chwilę zatrzymać choćby w drodze na Wysoki Kamień. 

Punkty widokowe na Karkonosze - platforma widokowa na Zakręcie Śmierci
Platforma widokowa na Zakręcie Śmierci


Złoty Widok w Szklarskiej Porębie

Złoty Widok to kolejne stosunkowo nowe miejsce na liście punktów widokowych w Szklarskiej Porębie. Platforma widokowa wraz z drewnianą infrastrukturą turystyczną – leżaki, ławki – i mapą ułatwiającą identyfikację szczytów, na które patrzymy, została oddana do użytku wiosną 2020 roku. Od razu przyciągnęła spory ruch turystyczny ze względu na spektakularny widok. Można tam dojść niebieskim szlakiem o Szklarskiej Poręby lub czarnym od parkingu przy wodospadzie Szklarki. Tutaj jednak pojawia się mały problem. Trzeba zachować czujność i w odpowiednim monecie zejść z czarnego szlaku w lewo, w kierunku niebieskiego. Zejście jest oznaczone, jednak jest to oficjalny szlak turystyczny. 

Złoty Widok - platforma widokowa na Karkonosze
Złoty Widok – platforma widokowa na Karkonosze

Góra Witosza w Staniszowie

Na południe od Jeleniej Góry znajduje się niewielki Staniszów a w nim Góra Witosza. To kolejny, moim zdaniem wart odwiedzenia punkt widokowy, z którego doskonale widać Karkonosze. Góra ma swoją legendę, a na szczycie znajdują się ruiny pomnika Bismarcka. Jest też doskonały widok między innymi na Śnieżkę. Akurat wtedy, kiedy my odwiedziliśmy Górę Witosza karkonoskie szczyty schowane były w chmurach. Jednak obserwatorium na najwyższym z nich można było zobaczyć. Trasa jest dobrze przygotowana, na górę prowadzą kamienne schody i żółty szlak. Można nim iść od strony centrum miejscowości lub od Jeleniej Góry.

Punkty widokowe na Karkonosze - widok  na Śnieżkę z Góry Witosza
Śnieżka widziana z Góry Witosza w Staniszowie


Zamek Księcia Henryka

Zamek Księcia Henryka na górze Grodna, to tak naprawdę dawny domek myśliwski stylizowany na średniowieczną budowlę. Obecnie wysiłkiem prywatnego właściciela przechodzi remont, do którego można dołożyć niewielką cegiełkę. Wystarczy zapłacić za wstęp na wieżę widokową. Zamek znajduje się niedaleko Staniszowa i Góry Witosza, więc widok jest podobny. Jednak moim zdaniem warto odwiedzić to miejsce, bo jednak podobny to nie taki sam. Dodatkowego uroku dodaje temu miejscu zbiornik Sosnówka znajdujący się pomiędzy Zamkiem Księcia Henryka a Karkonoszami

Zbiornik Sosnówka i Karkonosze w chmurach - widok z wieży Zamku Księcia Henryka
Zbiornik Sosnówka i Karkonosze w chmurach – widok z wieży Zamku Księcia Henryka

Sokolik Duży w Rudawach Janowickich

Rudawy Janowickie to kolejne miejsce warte odwiedzenia. Tym razem widok na Karkonosze jest jednak tylko dodatkiem. Jednak bardzo ważnym dodatkiem, potęgującym magię tego miejsca. Najbardziej chyba charakterystycznym punktem Rudaw Janowickich są dwa wzniesienia – Góra Krzyżna i Sokolik Duży. Do Sokolika najłatwiej dojść zaczynając spacer przy schronisku Szwajcarka. Prowadzi do niego czerwony szlak. Na szczycie znajduje się zabytkowa, acz solidna platforma widokowa, z której możemy podziwiać całą okolicę.

Dom Śląski i Śnieżka w chmurach widziane z Sokolika Dużego
Dom Śląski i Śnieżka w chmurach widziane z Sokolika Dużego


Góra Krzyżna w Rudawach Janowickich

Tuż obok Sokolika Dużego znajduje się Góra Krzyżna. Podobnie jak do Sokolika, najlepiej wybrać się na nią spod schroniska Szwajcarka. Czerwonym szlakiem idziemy do Husyckich Skał. Następnie skręcamy w lewo i czarnym szlakiem dochodzimy do podnóża skały. To miejsce, gdzie kiedyś znajdował się zamek Sokolec. Dziś to tylko niewielki fragment jednej ze ścian. Za to wejście na szczyt jest bardzo ciekawe. Prowadzi przez wykute w skale schody. Po pokonaniu kilkudziesięciu stopni docieramy do znajdującego się tam stalowego krzyża. To właśnie od niego pochodzi nazwa góry. Możemy podziwiać niesamowity widok na Karkonosze.

Punkty widokowe na Karkonosze -  - Widok z Góry Krzyżnej w Rudawach Janowickich
Widok z Góry Krzyżnej w Rudawach Janowickich

Jak zaplanować wycieczkę, żeby zobaczyć piękną panoramę Karkonoszy

Zachęcam przy planowaniu wycieczek do korzystania z serwisu mapa-turystyczna.pl . Znajdziecie tam przebieg wszystkich szlaków turystycznych i zaplanujecie trasę. Po dodaniu punktu startowego i końcowego, oraz puntów pośrednich otrzymacie informację o długości trasy i przewyższeniach. Niestety aplikacja ma też minus – moim zdaniem poważny. Pozwala zaplanować trasę jedynie po oficjalnych szlakach. Jeśli więc będziecie chcieli pójść jakąś boczną ścieżką apka tego nie uwzględni.Punkty widokowe na Karkonosze – podsumowanie

Karkonosze można podziwiać z wielu miejsc. Powyżej wymieniłem moim zdaniem najciekawsze. Jeśli Wy macie jakieś swoje ulubione, inne miejsca podzielcie się tym ze mną w komentarzu. Chętnie je odwiedzę podczas kolejnych spacerów.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Planujesz urlop w Karkonoszach? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Planujesz urlop w Karkonoszach? Chcesz zobaczyć piękne widoki ? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

1 komentarz do “Punkty widokowe na Karkonosze. 7 miejsc, z których zobaczysz piękną panoramę gór”

  1. Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tych miejsc. Pozdrawiamy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top