Góra Witosza w Staniszowie

Góra Witosza w Staniszowie to niebyt wysokie wzniesienie w centralnym rejonie Kotlinie Jeleniogórskiej. Jest drugim co do wysokości szczytem Wzgórz Łomnickich. Na liczącą 484 m.n.p.m. górę wiodą schody znacznie ułatwiające wspinaczkę. Dlaczego więc piszę o z pozoru tak pospolitym w tamtym rejonie miejscu?

Powodów jest co najmniej kilka. Ciekawa historia w tle z „Latającym Prorokiem” i ruinami pomnika Bismarcka oraz fantastyczny widok na panoramę Karkonoszy. Jeśli czytacie moje wpisy to wiecie, że nie przepadam za tłumami na szlaku. Unikam miejsc obleganych przez turystów z tak zwanych „punktów obowiązkowych”. I właśnie tutaj można znaleźć ciszę i spokój, który uwielbiam. Góra Witosza znajduje się bowiem z dala od popularnych szlaków i atrakcji turystycznych.

Góra Witosza w Staniszowie – jak dotrzeć

Do Staniszowa najlepiej dojechać od strony Jeleniej Góry droga prowadzącą do Sosnówki i Borowic. Można też oczywiście dojść z tego kierunku żółtym lub zielonym szlakiem. My dojechaliśmy. Samochód zaparkowaliśmy w centrum miejscowości, naprzeciwko figury muflona. Tam też rozpoczęliśmy naszą  wędrówkę na szczyt.

Wejście na Górę Witosza w Staniszowie
Wejście na Górę Witosza w Staniszowie

Schody na szczyt

Na szczyt prowadzą wygodne schody liczące 318 granitowych stopni. Osobiście nie sprawdzałem – tę informację nalazłem w necie. Jeśli uda Ci się je policzyć, daj znać w komentarzu pod wpisem. 😉 Po drodze znajdziemy też na kilka ciekawostek. Pierwszą z nich jest jaskinia o nazwie „Skalna Komora”. Żeby do niej wejść trzeba zboczyć trochę ze ścieżki i schodami za barierką skręcić w lewo. W ten sposób trafimy do skalnego schroniska powstałego w skutek wybrania stąd ziemi. Zejście do jaskini bardzo łatwo przegapić, więc warto zachować czujność.

Skalna Komora na Górze Witosza
Jaskinia na Górze Witosza


Ucho igielne

Kolejną ciekawostka jest tak zwane Ucho Igielne. To jaskinia ze skalną ławą – doskonałe miejsce na przykład na dziki nocleg podczas letnich wędrówek. Konieczna karimata i śpiwór. No i oczywiście wczesna pobudka. :-). Dalej idziemy przez wąski przesmyk między blokami skalnymi.

Jaskinia Ucho Igielne
Jaskinia Ucho Igielne


„Latający Prorok” z Góry Witosza

W XVII wieku jaskinię na Górze Witosza, zwaną Pustelnią, zamieszkiwał Hans Richmann. Był on znany także jako Karkonoski Wernyhora, albo jak kto woli Nostradamus.  Był posądzany między innymi o kontakty z diabłem. Dlaczego? Potrafił przepowiadać przyszłość, a jego proroctwa częściej, niż wskazywałby na to rachunek prawdopodobieństwa się sprawdzały.

Przesmyk między głazami prowadzący do Pustelni
Przesmyk między głazami prowadzący do Pustelni

Przewidział między innymi pożar Jeleniej Góry, rozbiory, czy II Wojnę Światową. Podobno na nagrobku miał wyryty napis: „Człowiek, który miał dziwnie w głowie”. A dlaczego „Latający Prorok”? Ponoć Richmann posiadał zdolność lewitacji i teleportacji. Co ciekawe, prorok był ponoć niemową. Dopiero podczas wizji odzyskiwał chwilowo głos.Góra Witosza w Staniszowie – Wieża Bismarcka

Po dotarciu na szczyt, przed dojściem do punktu widokowego, mijamy sporych rozmiarów bloki skalne. Stanowiły one podstawę wybudowanego tutaj w 1901 roku monumentu upamiętniającego Kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. Podobnych wież i pomników na terenie dawnej Rzeszy wzniesiono kilkaset. Ten z Góry Witosza miał aż 14 metrów wysokości. Nie doczekał jednak naszych czasów. Najpierw w 1915 roku piorun uszkodził budowlę. Następnie tuż po wojnie saperzy wysadzili go w powietrze, niszcząc niemal doszczętnie. Pozostała tylko podstawa i porozrzucane siłą eksplozji kamienne bloki.

Pozostałości Wieży Bismarcka
Góra Witosza w Staniszowie – Pozostałości Wieży Bismarcka


Punkt widokowy na Karkonosze – przepiękna panorama okolicy

Tuż za pozostałościami Wieży Bismarcka docieramy do celu naszej wspinaczki – punktu widokowego. Można stąd podziwiać całą okolicę. Mamy tu szczególnie piękną panoramę Karkonoszy od Śnieżki aż po  Szrenicę i dalej. Widzimy też fragment Zbiornika Sosnówka i wzgórza znajdujące się przed głównym pasmem Karkonoszy. 

Góra Witosza w Staniszowie - panorama Karkonoszy
Góra Witosza w Staniszowie – panorama

Jak zapewne widzicie na zdjęciu powyżej całe pasmo Karkonoszy pokryte jest chmurami. W dolinach była piękna jak na listopad, słoneczna pogoda. Natomiast fale chmur przypominały mi scenę z filmu katastroficznego „2012” kiedy to monstrualne tsunami przelewa się nad Himalajami. Obserwatorium na Śnieżce wyglądało szczególnie fajnie. Kontynuując filmowe skojarzenia, jak baza z Gwiezdnych Wojen.

Obserwatorium na Śnieżce - widok z Góry Witosza
Obserwatorium na Śnieżce – widok z Góry Witosza

Z Górą Witosza w Staniszowie jest też związane dość rzadkie zjawisko zwane Widmem Brockenu. Ponoć można je dość często zaobserwować w tym miejscu. Polega na tym, że znajdując się ponad chmurami nasz cień rzucany na nie powoduje powstanie charakterystycznej aureoli. Z tym zjawiskiem związana jest pewna przepowiednia. Otóż jeśli zobaczysz je będąc w górach trzykrotnie, znaczy to że życie zakończysz w górach. Mi nie udało się dotąd zobaczyć Widma Brockenu, więc czuję się w miarę bezpieczny. Choć raz chciałbym jednak je zobaczyć.Góra Witosza w Staniszowie koło Jeleniej Góry – podsumowanie spaceru

Góra Witosza w Staniszowie to doskonały punkt na mapie zwiedzania Kotliny Jeleniogórskiej. Warto się na nią wdrapać ze względu zarówno na jej ciekawostki, jak i wspaniały widok ze szczytu. Podejście momentami jest dość strome, jednak pokonanie około 300 schodów nie nastręcza trudności. Choć na przykład z wózkiem dziecięcym mógłby być kłopot. Cały spacer nie powinien Wam zająć więcej niż godzinę. Nie spotkacie tu dzikich tłumów, za to na pewno odnajdziecie ciszę i spokój. Widok ze szczytu wart jest jej poświęcenia. 

Góra Witosza – szlak na szczyt

Poniżej przygotowałem propozycję najprostszego wejścia na szczyt Góry Witosza. Warto jednak pokręcić się trochę po samej górze. Jest tam kilka fajnych zakamarków poza głównym szlakiem w które warto zajrzeć.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Planujesz urlop w Kotlinie Jeleniogórskiej? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz urlop w Kotlinie Jeleniogórskiej? Chcesz zobaczyć piękną panoramę Karkonoszy z Góry Witosza? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Góra Witosza w Staniszowie – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top