Góra Witosza w Staniszowie to niebyt wysokie wzniesienie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Na liczący 484 m.n.p.m. szczyt wiodą schody znacznie ułatwiające wspinaczkę. Dlaczego więc piszę o z pozoru tak pospolitym w tamtym rejonie miejscu? Powody są dwa. Ciekawa historia w tle z „Latającym Prorokiem” i ruinami pomnika Bismarcka oraz fantastyczny widok na panoramę Karkonoszy.

Góra Witosza w Staniszowie – jak dotrzeć

Do Staniszowa najlepiej dojechać od strony Jeleniej Góry droga prowadzącą do Sosnówki i Borowic. Można też oczywiście dojść z tego kierunku żółtym lub zielonym szlakiem. My dojechaliśmy. Samochód zaparkowaliśmy w centrum miejscowości, naprzeciwko figury muflona. Tam też rozpoczęliśmy naszą wędrówkę na szczyt.

Schody na szczyt Góry Witosza

Na szczyt Góry Witosza prowadzą wygodne schody liczące 318 granitowych stopni. Osobiście nie sprawdzałem – tę informację nalazłem w necie. Jeśli uda Ci się je policzyć, daj znać w komentarzu pod wpisem. 😉 Po drodze znajdziemy też na kilka ciekawostek. Pierwszą z nich jest „Skalna Komora”. Żeby do niej wejść trzeba zboczyć trochę ze ścieżki i schodami za barierką skręcić w lewo. W ten sposób trafimy do skalnego schroniska powstałego w skutek wybrania stąd ziemi. Zejście do jaskini bardzo łatwo przegapić, więc warto zachować czujność.

Skalna Komora na Górze Witosza

Ucho igielne na Górze Witosza

Kolejną ciekawostka jest tak zwane Ucho Igielne. To jaskinia ze skalną ławą – doskonałe miejsce na przykład na dziki nocleg podczas letnich wędrówek. Konieczna karimata i śpiwór. No i oczywiście wczesna pobudka. :-). Dalej idziemy przez wąski przesmyk między blokami skalnymi.

Jaskinia Ucho Igielne
Jaskinia Ucho Igielne

„Latający Prorok” z Góry Witosza

W XVII wieku jaskinię na Górze Witosza, zwaną Pustelnią, zamieszkiwał Hans Richmann. Był on posądzany między innymi o kontakty z diabłem. Dlaczego? Potrafił przepowiadać przyszłość, a jego proroctwa częściej, niż wskazywałby na to rachunek prawdopodobieństwa się sprawdzały. Przewidział między innymi pożar Jeleniej Góry, rozbiory, czy II Wojnę Światową. Podobno na nagrobku miał wyryty napis: „Człowiek, który miał dziwnie w głowie”. A dlaczego „Latający Prorok”? Ponoć Richmann posiadał zdolność lewitacji i teleportacji.

Przesmyk między głazami prowadzący do Pustelni
Przesmyk między głazami prowadzący do Pustelni

Góra Witosza w Staniszowie – Wieża Bismarcka

Po dotarciu na szczyt, przed dojściem do punktu widokowego mijamy sporych rozmiarów bloki skalne. Stanowiły one podstawę wybudowanego tutaj w 1901 roku monumentu upamiętniającego Kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. Podobnych wież i pomników na terenie dawnej Rzeszy wzniesiono kilkaset. Ten z Góry Witosza nie doczekał naszych czasów. Najpierw w 1915 roku piorun uszkodził budowlę, a tuż po wojnie saperzy wysadzili go w powietrze, niszcząc niemal doszczętnie. Pozostała tylko podstawa i porozrzucane siłą eksplozji kamienne bloki.

Pozostałości Wieży Bismarcka
Góra Witosza w Staniszowie – Pozostałości Wieży Bismarcka

Punkt widokowy – piękna panorama Karkonoszy

Tuż za pozostałościami Wieży Bismarcka docieramy do celu naszej wspinaczki – punktu widokowego na Górze Witosza. Można stąd podziwiać panoramę Karkonoszy od Śnieżki aż po Szrenicę i dalej. Widzimy też fragment Zbiornika Sosnówka i wzgórza znajdujące się przed głównym pasmem Karkonoszy.

Góra Witosza w Staniszowie - panorama Karkonoszy
Góra Witosza w Staniszowie – panorama

Jak zapewne widzicie na zdjęciu powyżej całe pasmo Karkonoszy pokryte jest chmurami. W dolinach była piękna jak na listopad, słoneczna pogoda, natomiast fale chmur przypominały mi scenę z filmu katastroficznego „2012” kiedy to monstrualne tsunami przelewa się nad Himalajami. Obserwatorium na Śnieżce wyglądało szczególnie fajnie. Kontynuując filmowe skojarzenia, jak baza z Gwiezdnych Wojen.

Obserwatorium na Śnieżce - widok z Góry Witosza
Obserwatorium na Śnieżce – widok z Góry Witosza

Góra Witosza w Staniszowie – podsumowanie spaceru

Góra Witosza w Staniszowie to doskonały punkt na mapie zwiedzania Kotliny Jeleniogórskiej. Warto się na nią wdrapać ze względu zarówno na jej ciekawostki, jak i wspaniały widok ze szczytu. Podejście momentami jest dość strome, jednak pokonanie około 300 schodów nie nastręcza trudności. Choć np. z wózkiem dziecięcym mógłby być kłopot. Cały spacer nie powinien Wam zająć więcej niż godzinę, a widok ze szczytu wart jest jej poświęcenia.

Góra Witosza w Staniszowie – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top