Zamek Księcia Henryka – punkt widokowy na Karkonosze

Planując urlop na Dolnym Śląsku z pewnością warto pomiędzy górskimi wędrówkami znaleźć czas na mniej popularne miejsca. Jedno z nich właśnie chciałbym Wam w tym wpisie zaproponować. Na pewno nie wpadniecie tam na dzikie tłumy turystów. Za to znajdziecie fajny punkt widokowy z pięknym widokiem na Karkonosze i zbiornik Sosnówka. To miejsce doskonale się sprawdzi, jeśli zostanie Wam trochę czasu i nie będziecie wiedzieli co z nim zrobić. Mam na myśli Zamek Księcia Henryka.

Na wzgórzu Grodna (504 m.n.p.m) w Kotlinie Jeleniogórskiej znajdują się malownicze ruiny  zamku. Dzięki prywatnemu właścicielowi odzyskują one powoli dawny blask. Zamek Księcia Henryka, bo o nim mowa, to wybudowany w XIX wieku niewielki zameczek myśliwski. Zarówno budowla sama w sobie, jak i góra, na której się znajduje, nie są zbyt okazałe. Jednak moim zdaniem wato jest odwiedzić to miejsce dla widoku na Karkonosze. To pasmo można podziwiać punktu widokowego na wieży. A widok jest zacny, co możecie zobaczyć w galerii pod wpisem.

Odrobinę historii

Góra Grodna to najwyższy szczyt wypełniających Kotlinę Jeleniogórską Wzgórz Łomnickich. Jeszcze zanim powstały tu stylizowane na średniowieczną warownię ruiny miejsce było popularnym punktem wycieczek. A to za sprawą wspomnianego wcześniej widoku. Budowę zamku rozpoczęto w 1806 roku na zlecenie właściciela tych ziem Henryka von Reuss. Zamek na szczycie Grodnej od początku miał pełnić rolę domku myśliwskiego. Zaplanowano go jako tak zwane romantyczne ruiny. Zresztą podobnie jak zamek Stary Książ w Wałbrzychu.

Widok na zbiornik Sosnówka z parkingu
Widok na zbiornik Sosnówka z parkingu

Niestety ze względu na różne zawirowania trwała ona bardzo długo, jak na tych rozmiarów budynek. W 1818 roku wybudowano wieżę o wysokości 15 metrów. Na jej szczyt wiodło 77 schodów. Całość prac została zakończona dopiero w 1841 roku. 35 lat to chyba dość sporo.



Zamek był własnością rodziny von Reuss do 1945 roku. Z czasem jednak zaczął podupadać. Nie miał kto go utrzymywać w stanie użytkowym, a czas zaczął robić swoje. Dopiero w drugiej dekadzie XX wieku rozpoczęto tu prace remontowe, które trwają do dzisiaj. W pierwszej kolejności zbudowano nową klatkę schodową umożliwiającą wejście na wieżę. Została ona udostępniona dla turystów 30 kwietnia 2016 roku.

Zamek Księcia Henryka – jak dotrzeć

Do Zamku można dotrzeć od strony Staniszowa (polecam wejście na Górę Witosza w Staniszowie), lub od wsi Sosnówka. Z obu kierunków na wzgórze zamkowe prowadzi żółty szlak. My podjechaliśmy samochodem i zostawiliśmy go na parkingu w Sosnówce. Stąd ruszaliśmy na spacer. Po minięciu zabudowań i leśnego szlabanu dotarliśmy do skrzyżowania dróg.

Dwa szlaki do Zamku Księcia Henryka
Dwa szlaki do Zamku Księcia Henryka

Obie prowadzą na Zamek Księcia Henryka. Ta odbijająca w lewo jest nieco trudniejsza (ma dwa niezbyt strome i dość krótkie podejścia). Mimo to nawet niewprawieni w górskich wędrówkach weekendowi turyści nie powinni mieć problemów z jej pokonaniem. Można się tu spokojnie wdrapać z dzieckiem, nawet w wózku. Oczywiście na wieżę nie da się już wjechać.

Droga do Zamku Księcia Henryka
Droga do Zamku Księcia Henryka


Ostatnie podejście jest tuż pod zamkiem. W sumie spacer od parkingu to zaledwie kilkaset metrów. Nawet nie ma możliwości się spocić.

Zamek Księcia Henryka
Zamek Księcia Henryka

Miejsce na odpoczynek i wieża widokowa

Pod zamkiem znajduje się niewielki plac z ławeczkami. Można tam odpocząć i cieszyć się urokiem miejsca. Jednak mnie ciągnęło na wieżę. Więc zapłaciłem 5 zł opłaty za wstęp i ruszyłem po krętych schodach na górę. Po pokonaniu kilkudziesięciu stopni mogłem cieszyć się widokiem okolicy. Niestety same Karkonosze spowijały chmury, jednak widok na okolicę i Zbiornik Sosnówka na pewno warto zobaczyć.

Zbiornik Sosnówka i Karkonosze w chmurach
Zbiornik Sosnówka i Karkonosze w chmurach

Prace na Zamku Księcia Henryka

Wewnątrz Zamku trwają prace, które mają przywrócić budowli dawny blask. Wewnątrz znajdują się dwie sale, które są powoli odrestaurowywane. Opłata za wstęp na wieże w całości jest przeznaczana na ten właśnie remont. Mam świadomość, jak wielkie koszty on pochłania, więc chętnie dołożyłem choć małą cegiełkę od siebie. I Was też do tego zachęcam. Zamek Księcia Henryka to doskonałe miejsce na krótki przystanek w trakcie zwiedzania Kotliny Jeleniogórskiej. 



Na wieżę zamkową można wejść od maja do października w godzinach 10-17. W pozostałych miesiącach należy na takie wejście umówić się bezpośrednio z zarządcą obiektu.

Atrakcje Dolnego Śląska – Zamek Księcia Henryka – podsumowanie spaceru

Spacer na Górę Grodna do Zamku Księcia Henryka to fajne wypełnienie czasu. Jeśli wróciliście z dłuższego spaceru i macie jeszcze siły na krótką wędrówkę warto wspiąć się na szczyt tej niewielkiej góry. Zamek z pięknym widokiem to fajne miejsce na kontemplację przyrody i gór. Zdecydowanie polecam.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Planujesz urlop w Kotlinie Jeleniogórskiej? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz urlop w Kotlinie Jeleniogórskiej Chcesz zobaczyć Zamek Księcia Henryka? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Zamek Księcia Henryka – galeria zdjęć

1 komentarz do “Zamek Księcia Henryka – punkt widokowy na Karkonosze”

  1. Tyle razy tam byłam, a jednak czegoś jeszcze nie widziałam 😉 Super opisujesz to wszystko i jeszcze przepiękne zdjęcia. Dzięki za inspiracje. Szkoda, że nie masz newsletteru. Ale jest fb. Pozdrawiam Irmina

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top