Na górze Grodna (504 m.n.p.m) w Kotlinie Jeleniogórskiej znajdują się malownicze ruiny, które dzięki prywatnemu właścicielowi odzyskują powoli dawny blask. Zamek Księcia Henryka, bo o nim mowa, to wybudowanym w XIX wieku zameczek myśliwski. Zarówno budowla sama w sobie, jak i góra, na której się znajduje, nie są zbyt okazałe. Jednak moim zdaniem wato jest odwiedzić to miejsce dla widoku na Karkonosze, który można podziwiać z wieży.

Odrobinę historii

Budowę zamku rozpoczęto w 1806 roku. Niestety ze względu na różne zawirowania trwała ona bardzo długo, jak na tych rozmiarów budynek. W 1818 roku wybudowano wieżę, a całość prac została zakończona dopiero w 1841 roku. 35 lat to chyba dość sporo.

Widok na zbiornik Sosnówka z parkingu
Widok na zbiornik Sosnówka z parkingu

Zamek Księcia Henryka – jak dotrzeć

Do Zamku można dotrzeć od strony Staniszowa (polecam wejście na Górę Witosza w Staniszowie), lub od wsi Sosnówka. Z obu kierunków na wzgórze zamkowe prowadzi żółty szlak. My podjechaliśmy samochodem i zostawiliśmy go na parkingu w Sosnówce. Stąd ruszaliśmy na spacer. Po minięciu zabudowań i leśnego szlabanu dotarliśmy do skrzyżowania dróg. Obie prowadzą na Zamek Księcia Henryka. Ta odbijająca w lewo jest nieco trudniejsza (ma dwa niezbyt strome i dość krótkie podejścia), mimo to nawet niewprawieni w górskich wędrówkach weekendowi turyści nie powinni mieć problemów z jej pokonaniem.

Droga do Zamku Księcia Henryka
Droga do Zamku Księcia Henryka

Ostatnie podejście jest tuż pod zamkiem. W sumie spacer od parkingu to zaledwie kilkaset metrów. Nawet nie ma możliwości się spocić.

Zamek Księcia Henryka
Zamek Księcia Henryka

Miejsce na odpoczynek i wieża widokowa

Pod Zamkiem znajduje się niewielki plac z ławeczkami. Można tam odpocząć i cieszyć się urokiem miejsca. Jednak mnie ciągnęło na wieżę. Więc zapłaciłem 5 zł opłaty za wstęp i ruszyłem po krętych schodach na górę. Po pokonaniu kilkudziesięciu stopni mogłem cieszyć się widokiem okolicy. Niestety same Karkonosze spowijały chmury, jednak widok na okolicę i Zbiornik Sosnówka na pewno warto zobaczyć.

Zbiornik Sosnówka i Karkonosze w chmurach
Zbiornik Sosnówka i Karkonosze w chmurach

Prace na Zamku Księcia Henryka

Wewnątrz Zamku trwają prace, które mają przywrócić budowli dawny blask. Wewnątrz znajdują się dwie sale, które są powoli odrestaurowywane. Opłata za wstęp na wieże w całości jest przeznaczana na ten właśnie remont. Mam świadomość, jak wielkie koszty on pochłania, więc chętnie dołożyłem choć małą cegiełkę od siebie. I Was też do tego zachęcam. Zamek Księcia Henryka to doskonałe miejsce na krótki przystanek w trakcie zwiedzania Kotliny Jeleniogórskiej.

Na wieżę zamkową można wejść od maja do października w godzinach 10-17. W pozostałych miesiącach należy na takie wejście umówić się bezpośrednio z zarządcą obiektu.

Zamek Księcia Henryka – galeria zdjęć

1 komentarz do “Zamek Księcia Henryka – punkt widokowy na Karkonosze”

  1. Tyle razy tam byłam, a jednak czegoś jeszcze nie widziałam 😉 Super opisujesz to wszystko i jeszcze przepiękne zdjęcia. Dzięki za inspiracje. Szkoda, że nie masz newsletteru. Ale jest fb. Pozdrawiam Irmina

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!