Spacer w koronach drzew – ścieżka edukacyjna z pięknym widokiem w Jańskich Łaźniach

Ostatnio w Karkonoszach i nie tylko zresztą, powstało mnóstwo wież i platform widokowych. Część z nich budzi kontrowersje, część zachwyca. Wszystkie oferują ciekawe widoki. Dziś zabiorę Was na jedną z „nowożytnych” wież widokowych. Mam na myśli spacer w koronach drzew w Jańskich Łaźniach. To niewielkie miasteczko w Czechach liczy sobie niespełna 700 stałych mieszkańców. Jednak co roku przyciąga tysiące turystów. Między innymi dzięki tej właśnie konstrukcji. Jeśli planujecie dłuższy urlop lub chociażby weekend w czeskich Karkonoszach, to myślę, że warto wybrać się na ścieżkę w koronach drzew. Zwłaszcza, jeśli wybieracie się na wypoczynek z dziećmi. Jest tu bowiem dla nich przygotowanych sporo atrakcji. Z wieży widokowej można też podziwiać przepiękną panoramę okolicy.

Ścieżkę w koronach drzew otwarto 2 lipca 2017 roku. Budowa tak olbrzymiej i wymagającej konstrukcji trwała zaledwie 67 dni. Według oficjalnej strony www ścieżka ma 1511 metrów długości wraz z częścią podziemną. No i tu mam małą zagwozdkę. Na samej ścieżce znalazłem bowiem tabliczkę, która mówi, że cała trasa w obie strony od wejścia do wyjścia to aż 2240 metrów. To taki sam dystans, jak od wieży na szczyt Czarnej Góry. Być może podana na stronie odległość dotyczy tylko wejścia na górę. Najwyższa platforma widokowa znajduje się na wysokości 42,7 metrów nad poziomem ziemi. Rocznie wieżę odwiedza około 180 000 turystów. Sporo. Warto więc unikać szczytu sezonu. Może tu być tłoczno i bardzo głośno.

Jak dojechać do Jańskich Łaźni i Ścieżki w Koronach Drzew w Karkonoszach

My jechaliśmy ze Świeradowa Zdroju przez Szklarską Porębę. Granicę przekroczyliśmy w Jakuszycach. Tuż za Harrachovem skręciliśmy z drogi numer 10 w tą oznaczoną numerem 14. Następnie za Vrhlabi skręciliśmy w lewo w kierunku miejscowości Cerny Dul i Jańskie Łaźnie (droga 297). Po drodze mała ciekawostka. Pomiędzy miejscowością Lanov a skrętem na Cerny Dul nad szosą biegnie kolejka linowa. Nie jest to jednak atrakcja turystyczna a urządzenie umożliwiające transport urobku z kamieniołomu do znajdującego się w dość sporej odległości zakładu przetwórstwa kamienia. Pierwszy raz coś takiego widziałem.

Parking przed ścieżką w koronach drzew
Parking przed ścieżką w koronach drzew

Wieża widokowa znajduje się na samym wjeździe do miejscowości przy drodze. Nie sposób przegapić. Przed atrakcją jest spory parking. Koszt pozostawiania auta na cały dzień w 2022 roku wynosił 100 koron. Na samej wieży widokowej nie spędzicie więcej niż godzinkę. Może się więc wydawać, że to sporo kasy. Jednak to fajne miejsce na wycieczki po okolicy. Auto więc może tu spokojnie stać. My po odwiedzeniu ścieżki w koronach drzew zaliczyliśmy jeszcze Czarną Górę. Jednak o tym w jednym z kolejnych wpisów.

Spacer w koronach drzew – godziny otwarcia, ceny biletów

Ceny biletów obecnie, jak wszystkie ceny zresztą, bardzo szybko się zmieniają. Warto więc zawsze sprawdzić, jak wyglądają, kiedy planujecie wycieczkę. Spacer w koronach drzew nie jest jednak atrakcją tanią. W 2022 roku osoba dorosła musiała zapłacić za wstęp 320 koron (około 64 złote). Bilety ulgowe dla dzieci poniżej 14 roku życia i seniorów powyżej 65 roku życia to koszt 250 koron (około 50 złotych). Są też bilety rodzinne (2 osoby dorosłe o 1-2 dzieci) w cenie 870 koron (około 174 zł). Zjazd zjeżdżalnią kosztuje 50 koron (około 10 złotych).

Wejście na Ścieżkę w koronach drzew
Wejście na Ścieżkę w koronach drzew

Wejście na ścieżkę w koronach drzew jest otwarte codziennie, oprócz Wigilii. W zależności od miesiąca godziny otwarcia się zmieniają. Obecnie wygląda to następująco:

  • Listopad – Luty – w godzinach 9:30-16:00
  • Marzec – w godzinach 9:30 – 17:00
  • Kwiecień-Maj – w godzinach 9:30 – 18:00
  • Czerwiec – Wrzesień – w godzinach 9:30 – 19:00
  • Październik – w godzinach 9:30 – 17:00


Spacer w koronach drzew – wchodzimy na trasę

Wycieczkę zaczynamy w budynku znajdującym się po przeciwległej stronie wjazdu na parking. Jest on bardzo dobrze oznaczony, nie da się pomylić. W kasie kupujemy bilety i wchodzimy na drewnianą konstrukcję ścieżki. Podest jest bardzo szeroki i wygodny. Niewielkie nachylenie sprawia, że z atrakcji tej mogą bez obaw korzystać także osoby niepełnosprawne ruchowo. Spokojnie można też pchać dziecięcy wózek.

Wejście na ścieżkę
Wejście na ścieżkę

Po drodze możemy podziwiać coraz to wyższe partie lasu. Niektóre z rosnących tu drzew mają ponoć aż 150 lat. Przygotowano też kilka punktów edukacyjnych. Na tablicach poczytacie o wyższości różnorodnego lasu mieszanego nad monokulturą. Wszystkie opisy są w języku czeskim. Można jednak ściągnąć sobie darmową aplikację, dzięki której poznamy tłumaczenia tablic na kilka języków. Między innymi polski.

Zainstalowano też ciekawe „lunetki” dzięki którym możemy spojrzeć na to, o czym mówi konkretna tabliczka. 

Punkt edukacyjny - Spacer w koronach drzew
Punkt edukacyjny na ścieżce w koronach drzew


Dla dzieci, ale także dla dorosłych lubiących odrobinę adrenaliny, przygotowano trzy nietypowe przejścia. To kawałki ścieżki, które wymagają odrobiny odwagi. Wiszący most nad przepaścią? Proszę bardzo. A wszystko w pełni bezpieczne.

Odrobina adrenaliny na ścieżce - Spacer w koronach drzew

Spacer w korzeniach drzew

Część ścieżki, która biegnie między drzewami kończy bardzo ciekawa sala. Nazwałem ją na potrzeby tej relacji spacerem w korzeniach drzew. Wchodzimy bowiem pod wieżę widokową. Dzięki specjalnie przygotowanej ekspozycji możemy zobaczyć, jak wygląda system korzeniowy karkonoskiego lasu. Wszystko okraszone wyczerpującymi informacjami i szczyptą humoru.

Spacer w korzeniach drzew - podziemna ekspozycja
Spacer w korzeniach drzew – podziemna ekspozycja

Chwila w podziemiach i wracamy na światło dzienne. Tutaj zaczyna się mozolna wspinaczka. Na szczęście niezbyt wymagająca. A to dzięki wspomnianemu wcześniej niewielkiemu nachyleniu ścieżki i dostosowaniu jej dla niepełnosprawnych ruchowo turystów.

Wejście na szczyt wieży widokowej
Wejście na szczyt wieży widokowej

Wejście na górę jest trochę monotonne. Idzie się i idzie w kółko. Pod tym względem ciekawsza wydaje się konstrukcja wieży Sky Walk w Świeradowie Zdroju. Żeby spacer trochę urozmaicić, przygotowano po drodze drobne atrakcje. Można poczytać ciekawe informacje dotyczące wieży i okolicy. Można też zobaczyć makiety ptaków żyjących w Karkonoszach. Im wyżej wchodzimy, tym widok staje się ciekawszy.Widoki ze szczytu wieży w Jańskich Łańskich

Najfajniej jest jednak na szczycie konstrukcji. Znajduje się tutaj platforma, z której można podziwiać panoramę okolicy 360 stopni. Nic nie zasłania widoku, a ten jest zacny. Na poręczy zamontowano nazwy szczytów i miejscowości wraz ze strzałkami kierunkowymi i odległością w linii prostej. Przyznam, że to fajny pomysł. W oddali widać na przykład najwyższy szczyt Gór Stołowych, czyli Szczeliniec Wielki. Widoki piękne, zwłaszcza przy dobrej pogodzie.

Widok na Szczeliniec Wielki - spacer w koronach drzew
Widok na Szczeliniec Wielki

Po spędzeniu na szczycie wieży kilkunastu minut czas na spacer powrotny. Schodzi się tą samą drogą, więc znów może zakręcić się w głowie. Jest jednak szybsza alternatywa dla lubiących odrobinę adrenaliny. Za 50 koron można zjechać na sam dół metalową, zamkniętą zjeżdżalnią. Dostaje się pod cztery litery specjalną podkładkę i dzida. To zabawa nie dla mnie, więc grzecznie zszedłem  tradycyjnie. Aga za to śmignęła na dól ekspresówką.

No do dzida na dół
No do dzida na dół

Infrastruktura przy ścieżce w koronach drzew

Cała atrakcja jest bardzo dobrze pomyślana i przygotowana. Poza oczywiście najważniejszym punktem, czyli wieżą widokową i szlakiem w koronach drzew jest też spory plac zabaw dla dzieci, sklep z pamiątkami i bar. Można tu się posilić i wzmocnić się po spacerze. Zwłaszcza, jeśli tak jak my planujecie dalszą wycieczkę po okolicy. Ja zjadłem czeską klasykę, czyli polędwiczkę wołową w sosie warzywnym z knedlikiem. Powiem tak. Jadłem lepsze (i tańsze), ale to też nadawało się do jedzenia.Spacer w koronach drzew w Jańskich Łaźniach – podsumowanie wycieczki

Jeśli planujecie weekend w czeskich Karkonoszach, warto wziąć pod uwagę Jańskie Łaźnie. Do granicy jest niedaleko, a jest tu sporo fajnych szlaków turystycznych i innych atrakcji. Koniecznie wtedy wybierzcie się na ścieżkę w koronach drzew. Co prawda ceny są dość wysokie, ale atrakcja na pewno fajna. Szczególnie dla rodzin z dziećmi. Można dowiedzieć się sporo ciekawostek o przyrodzie a także podziwiać okoliczne góry i doliny. Jeśli więc macie nocleg w jednej z miejscowości u podnóża polskich Karkonoszy, to do Jańskich Łaźni jest przysłowiowy rzut beretem. Duży i bezpieczny parking jest też dobrym miejscem do zostawienia auta przy okazji dłuższych spacerów po okolicy.

Gdzie znajduje się wieża widokowa Spacer w koronach drzewPodobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Planujesz urlop w czeskich Karkonoszach? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Planujesz wyjazd do Czech? Chcesz zobaczyć widok z wieży w Jańskich Łaźniach? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top