W polskich Karkonoszach znajduje się dziesięć czynnych schronisk górskich i obiektów PTTK. Można w nich przenocować, ale przede wszystkim odpocząć i posilić się podczas wędrówki po górskich szlakach. Ja z noclegów korzystam rzadko, jednak niemal podczas każdej wyprawy w Karkonosze odwiedzam któreś ze schronisk. Gdzie znajdują się schroniska w Karkonoszach i jak do nich dotrzeć? Zapraszam na mały przegląd.
Schroniska w Karkonoszach – Schronisko Szrenica
Schronisko Szrenica, jak sama nazwa wskazuje, mieści się na szczycie góry Szrenica. Znajduje się około sześćdziesięciu metrów ponad głównej grani Karkonoszy. Na wysokości 1362 m n.p.m. Jest jednym z największych i najwyżej położonych schronisk w Karkonoszach. Schronisko powstało w latach 1921-22 jako konstrukcja głównie drewniana. Projekt wykonała pracownia architektoniczna braci Albert z Jeleniej Góry. Do końca II Wojny Światowej schronisko nosiło nazwę Reifträgerbaude.
Po wojnie mieściła się tu strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. Informację o tym znalazłem w Wikipedii. Na stronie www Schroniska na Szrenicy nie ma wzmianki o takim zastosowaniu budynku. W 1951 roku obiekt przejęło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Niestety poziom usług sukcesywnie się obniżał. Zmniejszała się też ilość miejsc noclegowych. Z około 100 do około 40.
W 1967 roku obiekt zastał zamknięty ze względu na bardzo zły stan techniczny. Dzieła zniszczenia dokończył pożar, który w 1972 roku zniszczył 2/3 powierzchni dachu i część wnętrza. W 1992 roku obiekt przeszedł w ręce prywatne i po remoncie został oddany do użytku. Do dziś jest bardzo chętnie odwiedzanym schroniskiem górskim. Ze względu na położenie na szczycie Szrenicy praktycznie w każdym kierunku widok stamtąd jest fantastyczny.
Do schroniska Szrenica można dojść ze Szklarskiej Poręby czerwonym szlakiem (końcówka czarnym) lub wjechać wyciągiem krzesełkowym. Przez sam szczyt Szrenicy przebiega czarny szlak. Łączy on górną stację wyciągu z Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwonym).
Obecnie w Schronisku na Szrenicy dostępnych jest 90 miejsc noclegowych w mniejszych pokojach i salach wieloosobowych. W schronisku można też skorzystać z bufetu i ciepłych posiłków. W Schronisku Szrenica znajdują się trzy sale jadalne. Zwykle w sezonie jest tam spory ruch, ale najczęściej można znaleźć wolne miejsce. Popisowe danie to naleśniki z jagodami i śmietaną.
Kontakt do Schroniska Szrenica
Strona www Schroniska na Szrenicy: https://szrenica.pl/
Kontakt telefoniczny: tel. (75) 75 260 11
E-mail: szrenica@szrenica.pl
Schronisk PTTK na Hali Szrenickiej
Schronisko Na Hali Szrenickiej znajduje się na samym jej środku. Na wysokości 1195 m n.p.m.. W miejscu, gdzie obecnie stoi Schronisko już w 1786 roku postawiono budę pasterską. Nazywała się ona Nowa Buda Śląska. Dość szybki buda ewoluowała w gospodę a gospoda w schronisko. W 1820 roku były już dwa budynki.
Do gwałtownego wzrostu zainteresowania schroniskiem doszło w roku 1869. Wtedy bowiem powstała droga ze Szklarskiej Poręby. Droga ta istnieje do dziś i jest najpopularniejszym sposobem dostanie się na Halę Szrenicką. Wiedzie nią czerwony szlak.
W 1895 roku przebudowano cały obiekt. Natomiast w 1909 roku kontynuowano rozbudowę według projektu barci Albert z Jeleniej Góry. Tych samych, którzy zaprojektowali Schronisko na Szrenicy. Połączyli oni w jedno obiekt z XVIII wieku i ten z 1895. Przed II Wojną Światową, w wyniku licznych modernizacji, schronisko uzyskało standard wysokiej klasy hotelu. Po wojnie było tam aż 130 łóżek. Od 1950 roku Schronisko na Hali Szrenickiej pozostaje pod opieką PTTK.
Schroniska nie ominęły i niemiłe doświadczenia. W 1975 roku, w wyniku pożaru zniszczeniu uległ dach i górne kondygnacje. Dość szybko przystąpiono do dobudowy. Już rok później schronisko znów działało. Jednak odbudowa zmieniła jego wygląd. Pojawił się spadzisty dach, a całą konstrukcję obniżono. W takiej formie Schronisko na Hali Szrenickiej funkcjonuje do dzisiaj. Obecnie jest tam około 100 miejsc noclegowych w pokojach o różnym standardzie.
W schronisku funkcjonuje bufet. Można zjeść ciepły posiłek i napić się herbaty czy kawy.
Kontakt do Schroniska na Hali Szrenickiej
Strona www Schroniska na Hali Szrenickiej: https://www.halaszrenicka.pl/
Kontakt telefoniczny: kom. 880 910 902, tel stacjonarny: 75 753 32 70
E-mail: halaszrenicka@op.pl
Schroniska w Karkonoszach – Schronisko Górskie Dom Śląski
Schronisko Górskie Dom Śląski znają chyba wszyscy, którzy odwiedzili Śnieżkę. Znajduje się ono bowiem u jej podnóża. Konkretnie we wschodniej części Równi pod Śnieżką przy Głównym Szlaku Sudeckim (czerwonym). Jest to najwyżej położone schronisko górskie w Sudetach. Znajduje się na wysokości 1400 m n.p.m.
Dom Śląski, jaki znamy, to już trzeci budynek w tym miejscu. Już w XVII wieku powstała tu pierwsza buda pasterska. Natomiast w 1874 roku po stronie śląskiej stanęło pierwsze schronisko. W 1888 roku zostało doszczętnie zniszczone przez pożar. W 1921 roku rozpoczęto, a już w 22 roku zakończono budowę schroniska w obecnym kształcie. Budynek zaprojektował architekt Herbert Erasa z Wrocławia. Budynek był kilkukrotnie przebudowywany i modernizowany. Dodano między innymi oszkloną werandę i przebudowano kuchnię.
Źródło: https://www.facebook.com/Schronisko-G%C3%B3rskie-Dom-%C5%9Al%C4%85ski-131885436866187/
Historia Domu Śląskiego po wojnie
Od 1950 roku w budynku mieściła się strażnica WOP a później posterunek Straży Granicznej. Funkcjonariusze przejęli drugie piętro budynku. Jednocześnie funkcjonowało schronisko. W 1951 roku bowiem zostało częściowo przekazane PTTK. W 1959 roku służby graniczne i wojsko przejęło praktycznie cały obiekt. We władaniu PTTK pozostał tylko bufet i jadalnia, a także pomieszczenia mieszkalne dla pracowników. Mundurowi opuścili to miejsce dopiero w 2005 roku. Odtąd budynek służy już tylko turystom. W 2005 roku Schronisko Górskie Dom Śląski przeszło w ręce prywatne. W międzyczasie zmienił się właściciel. Obiekt jednak funkcjonuje bez przeszkód i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Karkonoszach.
Obecnie w Domu Śląskim jest 57 miejsc noclegowych w pokojach różnej wielkości. Jest też spora sala konsumpcyjna. Może pomieścić do 250 osób. Można tam zjeść coś ciepłego i wypić dobrą herbatę.
Źródło: https://www.facebook.com/Schronisko-G%C3%B3rskie-Dom-%C5%9Al%C4%85ski-131885436866187/
Mnie osobiście Dom Śląski kojarzy się z jedną z pierwszych wycieczek w Karkonosze w czasach „nowożytnych”. Wybrałem się wczesną zimą z Białego Jaru w Karpaczu czerwonym szlakiem na górę. W planach miałem wejście na Śnieżkę. Jak się po drodze okazało, im było wyżej, tym więcej śniegu i trudniejsze warunki. Pod koniec robi się już bardzo stromo. Zasypany śniegiem szlak nie ułatwiał wspinaczki. Na szczęście byłem dość dobrze przygotowany. Bez większych problemów udało mi się dotrzeć na Równię pod Śnieżką. Wtedy właśnie herbata w Domu Śląskim smakowała mi najlepiej.
Kontakt do Schroniska Dom Śląski
Strona www Schroniska Górskiego Dom Śląski: https://domslaski.pl/
Kontakt telefoniczny: 75 612 67 00 lub 75 753 52 90
E-mail: info@domsklaski.pl
Schronisko Pod Łabskim Szczytem
Schronisko pod Łabskim Szczytem jest jednym z najstarszych schronisk w Karkonoszach. Znajduje się na hali pod Łabskim Szczytem na granicy Łabskiego Kotła. Pierwsza buda pasterska powstała tutaj już w czasie wojny trzydziestoletniej, czyli między 1618 a 1648 rokiem. Znajduje się na wysokości 1168 m n.p.m.. Z budy korzystali głównie pasterze, wypasający swoje stada na okolicznych łąkach. Pasterstwem zajmowano się to do początków XIX wieku. Buda Służyła jednak również jako schronienie dla turystów.
Wraz ze wzrostem zainteresowania turystyką górską rozbudowywano górskie budy i przystosowywano je do funkcji schroniskowej. Nie inaczej było i w tym przypadku. Na rysunku z 1780 roku buda jest przedstawiona jako prosty budynek o skośnym, dość stromym dachu. W 1888 roku, po kolejnej zmianie właściciela, dobudowano werandę. Na początku XX wieku do budynku zawitała nowoczesność. W 1901 roku buda stała się gospodą. W 1908 roku dociągnięto tu linię telefoniczną, a trzy lata później zmodernizowano stary, drewniany wodociąg.
Niestety budynek nie uniknął losu sporej części innych bud w Karkonoszach. W grudniu 1915 roku został on całkowicie zniszczony przez ogień. Buda została odbudowana w skromnej formie ze względu na ciężkie czasy I Wojny Światowej. W 1925 roku oświetlenie gazowe zastąpiono elektrycznym. Prąd nie był jednak dostarczany z zewnątrz. Produkowano go na miejscu za pomocą zamontowanej w tym celu turbiny wiatrowej.
Schronisko w chwili obecnej
Schronisko pod Łabskim Szczytem w formie, jaką znamy obecnie, zostało oddane do użytku tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Ukończony w 1938 roku budynek dysponował około 70 miejscami noclegowymi.
W 1970 roku budynek został przejęty przez PTTK. Obecnie jest w nim 39 miejsc noclegowych. W schronisku znajduje się bufet z ciepłym jedzeniem i napojami.
Do Schroniska pod Łabskim Szczytem można dojść żółtym lub niebieskim szlakiem ze Szklarskiej Poręby. Można też tu dotrzeć czarnym szlakiem z Jagniątkowa. Można też zejść z Głównego Szlaku Sudeckiego do schroniska szlakiem niebieskim, zielonym lub żółtym.
Kontakt do Schroniska pod Łabskim Szczytem
Strona WWW Schroniska pod Łabskim Szczytem: www.labskiszczyt.pl (strona nie działa – dane na styczeń 2022)
Kontakt telefoniczny: 518 730 177
E-mail: pod.labskim.szczytem@o2.pl
Schroniska w Karkonoszach – Schronisko Kamieńczyk
Schronisko Kamieńczyk znajduje się w Szklarskiej Porębie około trzech kilometrów od centrum miasta. Budynek stoi tuż obok wodospadu Kamieńczyka. Już pod koniec XIX wieku znajdowało się tam niewielkie schronisko. Nosiło nazwę Zackelfallbaude, która pochodziła od niemieckiej nazwy wodospadu, czyli Zackelfall. Budynek został znacznie rozbudowany w latach dwudziestych XX wieku. Posiadało ono wtedy 20 pokoi z 35 miejscami noclegowymi.
Po wojnie budynek służył jako strażnica WOP, a następnie jako ośrodek wypoczynkowy Prokuratury Wrocławskiej. W 1984 roku budynek spłonął w wyniku źle prowadzonych prac remontowych. W 1984 roku zniszczony obiekt przeszedł w ręce prywatne. Od tego czasu był stopniowo odbudowywany. W 1995 roku uruchomiono Schronisko Kamieńczyk, a w 1999 dobudowano szałas turystyczny.
Obecnie w Schronisku Kamieńczyk jest 19 miejsc noclegowych, bufet oraz salę z kominkiem. Do dyspozycji gości jest też wspomniany wcześniej szałas turystyczny.
Kontakt do Schroniska Kamieńczyk
Strona www Schroniska Kamieńczyk: strona www nie działa. Domena została przejęta przez inną firmę.
Kontakt telefoniczny: 75 75 260 85
E-mail: brak
Schroniska w Karkonoszach – Schronisko Kochanówka
Schronisko Kochanówka leży tuż przy wodospadzie Szklarki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest jednym z najniżej położonych schronisk górskich w Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 510 m n.p.m. Pierwszy obiekt powstał tam już w XVII wieku. Budynek, w którym obecnie znajduje się schronisko, pochodzi z 1868 roku.
W Schronisku Kochanówka znajduje się 12 miejsc noclegowych.
Kontakt do schroniska Kochanówka
Strona www: brak
Kontakt telefoniczny: 781 024 159
E-mail: brak
Schroniska w Karkonoszach – Obiekt noclegowy PTTK Odrodzenie
Schronisko PTTK Odrodzenie znajduje się w samym sercu Karkonoszy, tuż przy Przełęczy Karkonoskiej. Dojść można do niego, poruszając się Głównym Szlakiem Sudeckim (szlakiem czerwonym). Można także dojść od strony polskiej asfaltową drogą z Przesieki. Drogą prowadzi niebieski szlak i jest ona wyłączona z ruchu samochodowego. Za to do granicy Karkonoskiego Parku Narodowego można na asfalcie znaleźć hasła motywujące dla rowerzystów górskich. Od czeskiej strony można wjechać samochodem ze Spindlerovego Młyna.
Schronisko Odrodzenie ma jedną z krótszych historii wśród karkonoskich schronisk. Zbudowano je w 1928 roku według projektu wrocławskiego architekta Herberta Erasa. Z początku pełniło funkcję schroniska młodzieżowego. W 1933 roku budynek przejęła nazistowska organizacja młodzieżowa Hitlerjugend. Podczas wojny wypoczywali tu niemieccy oficerowie.
Tuż po zakończeniu wojny w budynku swoją strażnicę miały WOP. W 1947 roku obiekt przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. W 1949 roku uruchomiono tu ponownie schronisko. Od 1950 roku Schroniskiem Odrodzenie zarządza PTTK. W latach sześćdziesiątych miał miejsce kapitalny remont. Zwiększyła się liczba miejsc noclegowych do 139.
Na przełomie XX i XXI wieku schronisko było dość zaniedbane. W 2006 roku obiekt zyskał nowego zarządcę i nowe życie. Obecnie może pochwalić się pokojami o dość wysokim jak na górskie schroniska standardzie. Poza tym w obiekcie funkcjonuje dobrze karmiąca kuchnia. Jadłem tutaj jeden z najlepszych żurków podczas moich górskich wędrówek.
Obecnie w Schronisku Odrodzenie znajduje się około 100 miejsc noclegowych w pokojach o różnej wielkości. Od jednoosobowych po ośmioosobowe sale.
Kontakt do schroniska Odrodzenie
Strona www: https://www.schroniskoodrodzenie.com
Kontakt telefoniczny: 780 152 207
E-mail: piotrkaczmarek2@op.pl
Schroniska w Karkonoszach – Obiekt PTTK na Przełęczy Okraj
Przełącz Okraj znajduje się na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego, między Grzbietem Lasockim a Grzbietem Kowarskim. Pierwsze budy pojawiły się na tu pod koniec XVII wieku. Miały służyć za schronienie lokalnym pasterzom i drwalom.
Natomiast pierwsze prawdziwe schronisko, przeznaczone do obsługi ruchu turystycznego powstało na początku XIX wieku. Był to niewielki, drewniany obiekt prowadzony przez pruskiego kombatanta wojen napoleońskich Karola Nalega. W 1922 roku po stronie śląskiej powstał pierwszy murowany budynek.
Po II Wojnie światowej powstało tu schronisko „Na Rubieży” przemianowane później na „Muflonik„. W 1975 roku powstała bacówka PTTK. Obecnie oba te obiekty tworzą Schronisko na Przełęczy Okraj. Schronisko znajduje się na wysokości 1046 m n.p.m.
Obecnie w Schronisku na Przełączy Okraj znajduje się 49 miejsc noclegowych. Jest też działająca kuchnia i miejsce na imprezy przy ognisku.
Kontakt do Schroniska na Przełączy Okraj
Strona www: https://schroniskookraj.pl/
Kontakt telefoniczny: 75 611 20 36
E-Mail: schroniskookraj@gmail.com
Schroniska w Karkonoszach – Obiekt PTTK Strzecha Akademicka
Schronisko Strzecha Akademicka to, obok Schroniska pod Łabskim Szczytem, jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach. Drewniany obiekt dla turystów funkcjonował tu już w 1642 roku. Gospodarze słynęli między innymi z wyjątkowej nalewki na szyszkach.
Z ciekawych gości, w 1790 roku nocował tutaj J.W. Goethe. W 1896 roku w miejscu niewielkiej budy powstało trzykondygnacyjne schronisko. Niestety obiekt nie ustrzegł się pożaru. Na początki XX wieku wskutek nieszczelności komina spłonął niemal doszczętnie. Nieszczęśliwie złożyło się, że pożar wybuchł 1 kwietnia 1906 roku. Początkowo straż pożarna doniesienia o ogniu wzięła za żart primaaprilisowy.
Jeszcze tego samego roku, jesienią schronisko zostało otwarte ponownie po odbudowie. W okresie do II Wojny Światowej obiekt był wielokrotnie przebudowywany i unowocześniany. Miał między innymi instalację elektryczną, bieżącą wodę i ogrzewanie centralne.
Po wojnie schronisko prowadzili studenci krakowskich uczelni wyższych. Stąd jego obecna nazwa. W 1956 roku obiekt przejęło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Jest ono regularnie modernizowane i remontowane. Założono nowe między innymi poszycie dachowe, wymieniono wszystkie okna i wyremontowano sanitariaty.
Obecnie Schronisko Strzech Akademicka dysponuje 140 miejscami noclegowymi w pokojach o różnej wielkości. Jest też kuchnia z całkiem dobrym menu. W pokojach nie ma natomiast gniazdek elektrycznych.
Do Schroniska Strzecha Akademicka można dojść szlakami niebieskim albo żółtym z Karpacza.
Kontakt do Schroniska Strzecha Akademicka
Strona www: http://www.strzechaakademicka.pl/
Kontakt telefoniczny: 695 590 826 lub 75 753 52 75
e-mail: info@strzechaakademicka.pl lub info@strzechaakademicka.com
Schronisko PTTK Samotnia
Schronisko Samotnia, ze względu na swoje położenie, jest jednym z najbardziej klimatycznych schronisk w Karkonoszach. Znajduje się poniżej Strzechy Akademickiej w Kotle Małego Stawu. Można do niego dojść szlakiem niebieskim z Karpacza.
Pierwsze informacje o domku nad Małym Stawem pochodzą z 1670 roku. Mieszkał w niej strażnik, który pilnował pstrągów hodowanych w Małym Stawie. Od tego czasu obiekt przechodził z rąk do rąk i był stale modernizowany. Powstała charakterystyczna dzwonnica. Dzwon w niej wiszący ma sygnaturę z 1861 roku.
W 1923 roku zakończyła się znacząca rozbudowa schroniska, natomiast w 1934 roku dobudowano północne skrzydło. Była to ostatnia rozbudowa i schronisko w takiej formie istnieje do dzisiaj.
Po II Wojnie Światowej schronisko miało kilku zarządców. W 1966 roku zostało przejęte przez Waldemara Siemaszkę wraz z żoną Sylwią. To wtedy Samotnia stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najwyżej ocenianych schronisk w Polsce.
Obecnie w Schronisko Samotnia jest 50 miejsc noclegowych. W pokojach są umywalki, natomiast sanitariaty są wspólne. W schronisku działa bufet.
Kontakt do Schroniska Samotnia
Strona www: http://samotnia.com.pl/
Kontakt telefoniczny: 791 566 569 lub 75 76 19 376
e-mail: schronisko@samotnia.com.pl
Schroniska w Karkonoszach – Obiekt PTTK Nad Łomniczką
Schronisko nad Łomniczką ma chyba najsmutniejszą wśród karkonoskich schronisk historię. Pierwsze schronisko powstało tu w 1901 roku. Już rok później zostało całkowicie zniszczone przez lawinę kamieni. Na początki XX wieku powstał tu drewniany budynek, który zaczął spełniać funkcję schroniska.
Do budynku nie doprowadzono prądu. Był też problem z odprowadzaniem nieczystości. Schronisko nad Łomniczką nie oferowało miejsc noclegowych, więc nie spełniało w zasadzie definicji schroniska.
W 2016 roku wygasła dzierżawa budynku i nie została już przedłużona. Obecnie powstała koncepcja modernizacji i przebudowy budynku. Ma tu powstać schronisko z prawdziwego zdarzenia. Według projektu będzie to bardzo ciekawy obiekt. Nowoczesny, ale nawiązujący do historii tego miejsca. Czy powstanie – zobaczymy.
Schroniska PTTK w Karkonoszach – podsumowanie
Polskie Karkonosze mogą pochwalić się dość ciekawą bazą schronisk PTTK. Przy najważniejszych szlakach jest ich dość sporo. Można też spokojnie zaplanować dłuższe spacery z noclegami. W powyższym wpisie z premedytacją nie znalazła się żadna ocena schronisk. Przygotowując ten wpis przeglądałem sporo opinii na temat noclegów i jakości usług. Sam jednak nie korzystałem z wszystkich obiektów. Trudno więc byłoby mi brać odpowiedzialność za ocenę przez innych turystów.
W sieci pojawiają się różnego rodzaju rankingi, jednak często ich metodologia budzi wątpliwości. Dlatego właśnie opinię chciałbym sobie wyrobić samodzielnie, korzystając z usług poszczególnych schronisk. Na to pewnie też przyjdzie czas.
Jeśli Wy macie jakieś doświadczenia ze schroniskami w Karkonoszach, podzielcie się nimi w komentarzu pod wpisem. Z pewnością pomoże to innym w doborze miejsca noclegowego. Tymczasem pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.
Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉
Szukasz noclegu w Karkonoszach? Zrób rezerwację z Weekendowym Turystą!
Planujesz wypad w Karkonosze? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.
Booking.com