Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką to cel naszej kolejnej wyprawy. Tym razem ułatwiliśmy sobie wędrówkę zostawiając auto na parkingu przy gościńcu Leśniczówka w Jakuszycach. Nie musieliśmy się wiec wdrapywać tam ze Szklarskiej Poręby, co zmniejszyło znacznie wysokość podejścia. Szlak przywitał nas lekkim mrozem i niewielkim zamgleniem, co tylko dodało mu uroku.

Nie mieliśmy tego dnia ochoty na poważniejszą wspinaczkę, więc pomysł z podjechaniem do góry wydawał się dobry. Auto zostawiliśmy na prawie pustym parkingu przy Leśniczówce w Jakuszycach – poza sezonami zimowym i letnim nie ma tu zbytniego tłoku. Przeszliśmy przez szlaban zagradzający drogę leśną i ruszyliśmy na zielony szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką.

Mrozem malowany krajobraz

Tak jak napisałem we wstępie, lekki mróz i zamglenie połączyły się w magiczną grę świateł i szadzi. W galerii pod wpisem znajdziecie trochę więcej zdjęć. Pomimo tego, że sama droga leśna nie była specjalnie zaskakująca, fajnie się nią szło.

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką - wejście na zielony szlak przy Leśniczówce

Po kilkuset metrach spaceru doszliśmy do znajdującego się po lewej punktu poboru wody a kawałek dalej do stawów i wijącej się między nimi rzeki Kamiennej. W Szklarskiej Porębie już całkiem spora, tutaj to zaledwie niewielki, górski strumień.

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką - stawi i rzeka Kamienna
Stawy i rzeka Kamienna

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką – kawałek podejścia

Po kolejnych kilkuset metrach szlak w końcu schodził z drogi na leśną ścieżkę. Zrobiło się też trochę bardziej stromo. Nic, czego nie dałoby się przejść w stylu weekendowego turysty – około 100 metrów przewyższenia pod ostrzejszą górkę, a potem znów względnie płasko.

Zielony Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką
Zielony Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką

Owcze Skały – fajny punkt widokowy

Kolejne kilkaset metrów i docieramy do Owczych Skał. Ta grupa ostańców sięgająca wysokością 20 metrów jest zbudowana z granitu karkonoskiego. Znajduje się około trzech kilometrów od miejsca, w którym rozpoczęliśmy nasz spacer. Widać stąd bardzo dobrze cel naszej dzisiejszej wędrówki, czyli Schronisko na Hali Szrenickiej, a także położone wyżej Schronisko na Szrenicy.

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką - schronisko na Hali Szrenickiej
Schronisko na Hali Szrenickiej

Można stąd zobaczyć nadajnik telewizyjny na Śnieżnych Kotłach i Szklarską Porębę.

Ścieżka z Owczych Skał do granicy Karkonoskiego Parku Narodowego

Na ścieżce z Owczych Skał w kierunku Hali Szrenickiej, ze względu na jej podmokły charakter, zwykle założony jest drewniany pomost. My trafiliśmy akurat na jego remont, więc trzeba było trochę bardziej uważać, żeby nie zamoczyć butów.

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką
Szlak z Owczych Skał na Halę Szrenicką

Przyda się dobry impregnat.

Schronisko na Hali Szrenickiej – Karkonoski Park Narodowy

Po kolejnych kilkuset metrach docieramy do granicy Karkonoskiego Parku Narodowego, która biegnie korytem jednego z dopływów Kamieńczyka. Jest on na tyle wąski, że można go bez problemu przejść suchą nogą.

Schronisko na Hali Szrenickiej - Karkonoski Park Narodowy
Wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego

Dalej szlak prowadzi stosunkowo prostą ścieżką, częściowo po gruncie, a częściowo po wyremontowanych podestach. Po drodze, między drzewami widać Schronisko na Szrenicy.

Schronisko na Szrenicy

Czasem też w przecince leśnej można podziwiać fragment panoramy Przedgórza Sudeckiego.

Przedgórze Sudeckie

Hala Szrenicka w słońcu

Po kolejnych kilkuset metrach łagodnego podejścia po komfortowo przygotowanym szlaku, docieramy na Halę Szrenicką i do znajdującego się tam schroniska. Obiekt ma dość długą historię. W miejscu w którym obecnie stoi, już pod koniec XVIII wieku, była jedna z licznych na obszarze Karkonoszy buda pasterska. Bardzo szybko zmieniła się ona w gospodę, a następnie w schronisko. Stała się bardzo popularnym miejscem spacerów, szczególnie po 1869 roku. Wtedy to powstała prowadząca tu ze Szklarskiej Poręby droga (obecnie czerwony szlak).

Schronisko na Hali Szrenickiej widziane z czerwonego szlaku

Widok z Hali Szrenickiej

Szybko staje się jasne, dlaczego Schronisko na Hali Szrenickiej jest tak popularnym miejscem spacerów. Widok, jaki się stamtąd rozpościera jest imponujący. Doskonale widać Wysoki Kamień i powstającą na nim wieżę widokową, Szklarską Porębę i część Gór Izerskich.

Schronisko na Hali Szrenickiej - widok
Widok z Hali Szrenickiej

Do miasta zeszliśmy drogą, będącą jednocześnie czerwonym szlakiem. Trzeba było jeszcze wrócić do Jakuszyc po auto, ale tutaj skorzystałem już z podwózki znajomego.

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką – podsumowanie spaceru.

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką jest dość prosty i niezbyt długi. Ma tylko jedno bardziej strome podejście, więc idzie się nim łatwo i przyjemnie. Doskonale nadaje się na krótki, niedzielny spacer. Nasza wycieczka trwała około trzech godzin. Przeszliśmy niewiele ponad dziesięć kilometrów.

Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką – Galeria zdjęc

1 komentarz do “Szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top