Złoty Krąg na Islandii to obszar pełen ciekawych miejsc. Aktywność wulkaniczna i geotermalna, góry i sporo wody. Kolejne dwa dni na wyspie spędziliśmy właśnie tam. Odwiedziliśmy kilka wodospadów i Park Narodowy Thingvellir.

Po fantastycznych przeżyciach w okolicy wulkanu Fagradalsfjall z poprzedniego wieczoru, zrobiło się trochę spokojniej, ale równie pięknie. Po śniadaniu wsiedliśmy więc do naszej Fiesty i ruszyliśmy w drogę. Na pierwszy ogień poszedł Park Narodowy Thingvellir (Þingvellir). To miejsce bardzo ciekawe widokowo i historycznie. Jeśli zaparkujecie auto na górnym parkingu o nazwie P3 możecie się trochę zdziwić, bo okolica wygląda niepozornie. Jednak już po kilkudziesięciu metrach spaceru rozpoczyna się magia.

Thingvellier - ścieżka z parkingu P3 - Złoty Krąg na Islandii
Thingvellier – ścieżka z parkingu P3

Złoty Krąg na Islandii – Park Narodowy Thingvellir

Park Narodowy Thingvellir (Þingvellir) powstał na obszarze bardzo interesującym z dwóch powodów. Po pierwsze geologicznego, a po drugie z powodu historycznych wydarzeń mających tu miejsce. Ale na początek kilka słów o geologii. Park znajduje się na styku dwóch płyt tektonicznych – euroazjatyckiej i północnoamerykańskiej. Jest więc aktywny sejsmicznie i wulkanicznie. Równina jest poprzecinana głębokimi wąwozami. W części z nich wyznaczono trasy turystyczne.

Park narodowy Thingvellier - Złoty Krąg na Islandii
Park narodowy Thingvellir na Islandii

Największa ze szczelin nosi nazwę Almannagjá. Jej całkowita długość to niespełna 8 km. Wąwóz ma szerokość do 64 metrów a jego ściany wznoszą się aż na 40 metrów tworząc miejscami dość klaustrofobiczną atmosferę. Ma się wrażenie, że za chwilę zejdą się ze sobą i zmiażdżą nas na naleśnik… 😉

Wąskie przejścia w wąwozie Almannagjá
Wąskie przejścia w wąwozie Almannagjá

Wodospad Oxarafoss na rzece Oxara

Przez wąwóz Almannagjá przepływa rzeka Oxara, która wpływa tam z wodospadu Oxarafoss. U podnóża kaskady znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać sam wodospad jak i płynącą dalej w skalnej szczelinie rzekę.

Wodospad Oxarafoss
Wodospad Oxarafoss

Thingvellir i początki europejskiego parlamentaryzmu

Thingvellir jest dla Islandczyków ważny jeszcze z jednego powodu. To tutaj od 930 roku spotykał się islandzki parlament ustalając prawo obowiązujące na wyspie. Ponadto, to właśnie tutaj podjęto decyzję o porzuceniu pogaństwa na rzecz chrześcijaństwa. A stało się to około tysięcznego roku. Chrystianizacja, jak to zwykle bywało, nie była dobrowolna. Wiarę przyjęto pod groźbą inwazji norweskiej.

Wąwóz w Parku Narodowym Thingvellir
Wąwóz w Parku Narodowym Thingvellir – Złoty Krąg na Islandii

Thingvellir ma także swój mroczny epizod. To tutaj wykonywano wyroki śmierci. Kobiety skazywano za cudzołóstwo, niemoralność, czy dzieciobójstwo. Pozbawiano je życia w dość okrutny sposób – były topione w niewielkim jeziorku Drekkingarhylur utworzonym rzez rzekę Oxarę.

Drekkingarhylur - miejsce straceń kobiet
Drekkingarhylur – miejsce straceń kobiet

Nieco bardziej humanitarnie traktowano występnych mężczyzn. W znajdującym się nieopodal miejscu zwanym Hoggstokkseyri ścinano im głowy. W innych miejscach palono na stosie podejrzanych o czary, czy wieszano złodziei.

Złoty Krąg na Islandii – Spacer po Parku Narodowym Thingvellir

Park Narodowy Thingvellir (Þingvellir) jest stosunkowo niewielki. Żeby zwiedzić go w całości wystarczą spokojnie dwie godziny. Warto przespacerować się specjalnie przygotowanymi ścieżkami i odwiedzić centrum dla odwiedzających, obok którego można podziwiać panoramę całej równiny z platformy widokowej. Widać stąd między innymi największe na Islandii jezioro tektoniczne Thingvallavatn (Þingvallavatn).

Widok na jezioro tektoniczne Þingvallavatn (Thingvallavatn) - Złoty Krąg na Islandii
Widok na jezioro tektoniczne Þingvallavatn (Thingvallavatn),

Park Narodowy Thingvellir jest jednym na Islandii miejscem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Znalazł się tam stosunkowo niedawno, bo w 2004 roku.

Złoty Krąg na Islandii – miejsca mniej znane

Kolejnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do wodospadu Hjalparfoss, doliny Gjain i w okolice drzemiącego wulkanu Hekla, a konkretnie do wodospadu Raudfoss. Niestety ostatniego celu podróży nie osiągnęliśmy. Ale o tym później. Teraz kilka słów o miejscach, które udało nam się zobaczyć.

Widoki na Islandii
Widoki na Islandii

Wodospad Hjálparfoss

Wodospad Hjalparfoss znajduje się przy samej drodze numer 32 niedaleko zbiegu rzek Fossa i Þjórsá. Żeby do niego dotrzeć wystarczy zjechać z głównej szosy w prawo w oznaczoną jako dojazd do wodospadu drogę szutrową. Po kilkuset metrach znajdziemy się na parkingu tuż obok wodospadu.

Wodospad Hjálparfoss - widok z parkingu
Wodospad Hjálparfoss – widok z parkingu

Wodospad Hjalparfoss tworzą dwie kaskady, łączące się w jedną, w niewielkim jeziorku u podstawy. Całość znajduje się na polu magmowym z wulkanu Hekla, więc ściany otaczające to miejsce mają bardzo ciekawe kształty. Przypominają układaną pieczołowicie mozaikę.

Ściany otaczające wodospad Wodospad Hjálparfoss - Złoty Krąg na Islandii
Ściany otaczające wodospad Wodospad Hjálparfoss

Hjalparfoss oznacza po islandzku „wodospad pomocy”. Prawdopodobnie nazwa ta pochodzi od wykorzystania tego miejsca przez wędrowców przemierzających trasy przez pobliską, dość suchą jak na islandzkie warunki wyżynę Sprengisandur, jako miejsca na pojenie i popas koni.

Dolina Gjain – oaza spokoju

Niedaleko wodospadu leży bardzo urokliwa dolina Gjain. Miejsce to wyróżnia kilkanaście wodospadów z największym z nich, czyli Gjarfoss na czele. Mówiąc największym mam na myśli skalę mikro tej dolinki. Daleko mu bowiem do takich kolosów, jak Gullfoss czy Dettifoss.

Szlak do doliny Gjáin
Szlak do doliny Gjáin

Sama dolina nie jest spektakularna, natomiast ma swój niepowtarzalny klimat. Zamknięta między wulkanicznymi skałami wyróżnia się spokojem i ciszą, mąconą tylko szumem wody. Nie ma tu tłumu turystów, więc można odnaleźć to, co moim zdaniem jest największym atutem Islandii – święty spokój.

Aga i ja przy wodospadzie Gjárfoss
Aga i ja przy wodospadzie Gjárfoss w dolinie Gjáin

Stong – stanowisko archeologiczne z ery Wikingów

Niedaleko parkingu, na którym zostawiliśmy auto kierując się do doliny Gjain, znajduje się ciekawostka archeologiczna – Stong. To przykryte nowocześnie wyglądającym dachem stanowisko, na którym możemy zobaczyć jak budowano niegdyś domy torfowe na Islandii. Wikingowie mieszkali tu aż do wybuchu wulkanu Hekla w 1104 roku. Popiół z erupcji pokrył osadę i skutecznie zabezpieczył ją przed zniszczeniem. Budowle takie są bowiem niezbyt trwałe. Po około 20 latach trzeba je budować od nowa.

Stong - stanowisko archeologiczne z ery Wikingów
Stong – stanowisko archeologiczne z ery Wikingów

Osada została znaleziona przez duńskich archeologów w 1939 roku i była jednym z sześciu miejsc odkrytych tego lata podczas zakrojonych na dość dużą skalę badań.

Droga do wodospadu Raudfoss

Z doliny Gjain wybraliśmy się w okolice wulkanu Hekla do wodospadu Raudfoss. Niestety nie udało nam się do niego dotrzeć. Po dość długiej jeździe okazało się, że droga, którą planowaliśmy pokonać jest z kategorii F i nie nadaje się dla naszej Fiestuni. A szkoda…

Droga tylko dla aut terenowych
Droga tylko dla aut terenowych

Ale nic to. Dzień i tak był bardzo udany. Ciekawy spacer. Sporo pięknych miejsc. Dużo emocji. Wróciliśmy więc po raz ostatni do naszej bazy w Selholt Guesthouse. Nazajutrz bowiem czekał nas najdłuższy kawałek do przejechania z tych zaplanowanych podczas naszej Islandzkiej wyprawy. Pona 600 km przygody z przepięknymi miejscami po drodze. Ale o nim w kolejnym wpisie. Tymczasem zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Złoty Krąg na Islandii – galeria zdjęć

Pozostałe wpisy z podróży na Islandię:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!