Błędne Skały w Górach Stołowych – miejsce magiczne

Błędne Skały w Górach Stołowych odwiedziłem już trzy lata temu. Niestety wtedy nie do końca mogłem się tym miejscem nacieszyć. Lato, a co za tym idzie tłumy ludzi, to nie najlepszy moment na odwiedzanie tzw. „atrakcji turystycznych”. Wróciłem więc jesienią. Wybrałem właśnie Błędne Skały na ważny dla mnie osobiście moment. Jaki? Dowiesz się w dalszej części wpisu.

Ostatni weekend października spędziliśmy z Agą w Kudowie Zdrój. Postanowiliśmy naszą rocznice i urodziny Agi uczcić właśnie w Górach Stołowych. Świętowanie aktywne, bo głównie oparte o górską wędrówkę. Na cel wybraliśmy Błędne Skały. Auto zostawiliśmy na dolnym parkingu, na polanie o amerykańsko brzmiącej nazwie YMCA. Pora jesienno – covidowa sprawiła, że bez problemu znalazło się tam miejsce. Myślę, że w szczycie sezonu może to być problem. Z parkingu ruszaliśmy do Błędnych Skał niebieskim szlakiem.

Błędne Skały – trochę historii

Błędne Skały, podobnie jak cały obszar Parku Narodowego Gór Stołowych,  powstały po wyniesieniu osadów piaskowych z dna morza górnokredowego w trzeciorzędzie. Następnie ulegały one erozji wietrznej i deszczowej. To właśnie tej erozji i różnej na nią odporności skał, zawdzięczamy labirynt wąskich przejść i niesamowitych form skalnych tworzący Błędne Skały. Labirynt znajduje się na wysokości 852 m n.p.m. Rezerwatem przyrody jest już od 1957 roku. W kilku miejscach spotkałem pochodzącą sprzed wojny nazwę Wilcze Dziury. Błędne skały bywają też nazywane Dzikimi Dziurami.

Niebieski Szlak do Błędnych Skał
Niebieski Szlak do Błędnych Skał

Według jednej z lokalnych legend, w powstanie labiryntu zamieszany był Liczyrzepa – Duch Gór. Miał on w gniewie rozpętać tu niemały armagedon. Po nim z olbrzymiej góry pozostało rumowisko skalne z licznymi przejściami i szczelinami.

Niebieskim szlakiem na Błędne Skały

Po wejściu na niebieski szlak, po lewej stronie minęliśmy fundamenty dawnych zabudowań. Niestety nie udało mi się znaleźć w sieci informacji, co to były za budynki. Dalej szliśmy uroczo zamgloną ścieżką leśną. Jesień w górach ma swój niepowtarzalny urok. Bez względu na pogodę. Nawet ta z pozoru paskudna może zaskoczyć swoim pięknem. Nie inaczej było tym razem.

Niebieski Szlak do Błędnych Skał
Błędne Skały w Górach Stołowych – wejście niebieskim szlakiem


Początek niebieskiego szlaku jest niezbyt wymagający, jednak po połączeniu z czerwonym stał się dość stromy. Za to charakter ścieżki taki, jakie lubię najbardziej. Po dojściu na szczyt udaliśmy się najpierw na punkt widokowy przy parkingu górnym. Niestety, ze względu na gęstą mgłę widoczność kilkudziesięciu metrów pozwoliła zobaczyć jedynie wierzchołki okolicznych drzew. Szybko więc ruszyliśmy w kierunku wejścia do labiryntu Błędnych Skał. 

Błędne Skały w Górach Stołowych - wejście do labiryntu
Błędne Skały w Górach Stołowych – wejście do labiryntu

Pomimo soboty okazało się, że na miejscu nie ma prawie nikogo. Spotkaliśmy tylko kilka osób, a miejsce wyglądało na zamknięte. Na szczęście tylko wyglądało. Po zakupie biletów weszliśmy na teren labiryntu. Bilety wstępu na 2022 rok kosztują 12 zł za normalny i 6 zł za ulgowy. Można również pominąć całą tę fajną wspinaczkę i wjechać autem na górę. Droga prowadząca na szczyt jest bardzo wąska i kręta. Auta są więc wpuszczane wahadłowo. Jeśli więc traficie pechowo, to trzeba będzie trochę poczekać. Nawet do pół godziny, bo tyle trwa cykl zmiany kierunków jazdy. Przejazd kosztuje 30 zł. Oczywiście zdecydowanie polecam spacer. Na taką wycieczkę wystarczy niewiele ponad godzinę. A trasa jest bardzo fajna.

Błędne Skały w Górach Stołowych – miejsce magiczne

Już samo wejście po wykutych w skale stopniach ma swój klimat. Kilkadziesiąt metrów dalej trafiliśmy na rozwidlenie. Poszliśmy w lewo ślepą ścieżką do punktu widokowego o nazwie Skalne Czasze. Po drodze minęliśmy pierwszą oznaczoną formację skalną o nazwie „Siodło”. Niestety widoków nadal nie było.

Punkt widokowy - Błędne Skały w Górach Stołowych
Punkt widokowy na Błędnych Skałach


Trasa wśród skał

Po chwili na ochłonięcie ruszyliśmy dalej w kierunku labiryntu. Nie będę po kolei opisywał wszystkich napotkanych formacji skalnych. Sporo z nich jest opisanych z nazwy na tabliczkach znajdujących się przy trasie.

Błędne Skały w Górach Stołowych - labirynt
Błędne Skały w Górach Stołowych – labirynt

Moim zdaniem to po prostu trzeba zobaczyć. Możecie wtedy spokojnie użyć wyobraźni i ponadawać mijanym skałkom własne nazwy. Fajna zabawa. Pod wpisem znajdziecie galerię, a w niej kilkanaście zdjęć. Mam nadzieję, że one zachęcą Was do ruszenia w teren. Pozwolę sobie opisać jedną z najciekawszych moim zdaniem skałek.

Kurza Stopka – największa osobliwość skalnego labiryntu – Błędne Skały w Górach Stołowych

Kurza Stopka, zwana także Lwią Łapą, to moim zdaniem największa osobliwość w Błędnych Skałach. Ta formacja charakteryzuje się bardzo małą podstawą, która powiększa się w górę. Tworzy w ten sposób kombinację z pozoru zaprzeczającą prawom fizyki. Dodatkowo na górze spoczywa ogromny głaz.

Kurza Stopka - Błędne Skały w Górach Stołowych
Kurza Stopka w Błędnych Skałach


Ciasne korytarze Błędnych Skał w Górach Stołowych

Błędne Skały w Górach Stołowych to jednak przede wszystkim wąskie przejścia. Czasem tak wąskie, że trzeba zdjąć plecak i iść bokiem, żeby się przecisnąć. Na szczęście ostatnio trochę schudłem… 😉 . Niedaleko wyjścia z labiryntu znajduje się dodatkowo bardzo niskie przejście. Sądząc po szczególnie mocno wydeptanym w tym miejscu drewnianym podeście, to jedno z najbardziej wymagających miejsc labiryntu.

Wąskie Korytarze - Błędne Skały w Górach Stołowych
Wąskie Korytarze w Błędnych Skałach

Niemalże cała trasę w skalnym labiryncie pokonuje się po drewnianych podestach. Zainstalowano je tutaj głównie ze względu na podmokły teren. I rzeczywiście, jest kilka miejsc, przez które trudno by było przejść suchą stopą. Trasa jest jednokierunkowa. Momentami jest bardzo wąsko, więc z moim brzuszkiem musiałem się sporo nagimnastykować, żeby się przecisnąć w kilku miejscach. Na szczęście na takie wycieczki biorę mały plecak. Po jego zdjęciu jakoś dałem radę. Jeśli chcecie wybrać się tu z dzieckiem, to zapomnijcie o wózku. Nie ma szans.

Błędne Skały w Górach Stołowych planem filmowym

Bajeczność tego miejsca nie uszła uwadze twórców filmowych. W labiryncie kręcono filmy „Przyjaciel Wesołego Diabła”, oraz  „Dwa Światy”. Powstały tu również zdjęcia do przeboju kinowego dla młodszych widzów – „Opowieści z Narnii”.

Magiczne Błędne Skały w Górach Stołowych
Magiczne Błędne Skały

Przejście całego labiryntu zajmuje około 40 minut. My mieliśmy ten komfort, że byliśmy tam prawie sami. Mogliśmy w spokoju obejrzeć całość niesamowitych kształtów i kolorów skał. Mogłem też w spokoju zrobić sporo zdjęć, na których nie widać tłumu turystów. Jednak w szczycie sezonu jest tu bardzo tłoczno. Podczas majówki w 2022 roku pojawił się nawet komunikat na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych, że skalny labirynt na Błędnych Skałach jest przepełniony. Nie można już było kupić biletów na miejscu. Możliwa była jedynie rezerwacja wejściówek on-line. Masakra. Dlatego zdecydowanie polecam przejście trasy turystycznej poza sezonem.Ścieżka edukacyjna w Górach Stołowych

Po wyjściu z labiryntu Błędnych Skał ruszyliśmy kawałek prosto czerwonym szlakiem. Po kilkudziesięciu metrach skręciliśmy w prawo, na szlak zielony. Nim doszliśmy do Ścieżki Edukacyjnej im. Kazimierza Klimowicza. Oznaczona zielonym liściem klonowym na tle białego okręgu ścieżka, prowadzi do dolnego parkingu.  To tam zostawiliśmy auto. Po drodze można się sporo dowiedzieć o historii Gór Stołowych, ich faunie i florze. Ciekawe są opisy działań mających na celu zachowanie terenu Parku Narodowego Gór Stołowych w jak najlepszej kondycji. 

Ścieżka Edukacyjna im Kazimierza Klimowicza

Jak to bywa w górach, zmieniła się pogoda. Na szczęście tym razem na lepszą. Wyszło słońce i w końcu mogliśmy zobaczyć coś więcej niż kilkadziesiąt metrów przed sobą. A widoki warte są wejścia na szczyt.

Widok ze Ścieżki Edukacyjnej
Widok ze Ścieżki Edukacyjnej

Zejście, podobnie jak wejście, jest momentami dość strome i na mokrych kamieniach trzeba uważać. Jednak dla w miarę sprawnego weekendowego turysty nie stanowi na pewno szczególnego wyzwania. Za to wrażenia i widoki warte wysiłku.Błędne Skały w Górach Stołowych – podsumowanie spaceru

Spacer od Parkingu YMCA do Błędnych Skał i z powrotem zajął nam trzy i pół godziny. Przeszliśmy niespełna jedenaście kilometrów. Trasa bardzo ciekawa i zróżnicowana. Trochę po płaskim, ale też jest co podejść. Jestem głęboko przekonany, że nie zawiedziecie się Górami Stołowymi i magią Błędnych Skał. Zdecydowanie polecam. Do Błędnych Skał można też dojść z kierunku Karłowa. Ja kilka lat wcześniej szedłem z Pasterki. Opis tamtego spaceru znajdziecie klikając TUTAJ

Jeszcze jedna istotna informacja. Trasa turystyczna w Błędnych Skałach jest oficjalnie otwarta od 20 kwietnia do 31 października. W okresie zimowym labirynt można odwiedzić, jednak na własną odpowiedzialność. Zalecam ostrożność, bo może być bardzo ślisko.

Trasa do Błędnych Skał z Kudowy-Zdrój – propozycja

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Nocleg w Górach Stołowych? Zarezerwuj z nami

Planujesz Odwiedzić Góry Stołowe? Chcesz odwiedzić Błędne Skały? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo. Przy okazji jednak pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów. Dołącz już teraz do wspierających nasz blog.

Booking.com

Błędne Skały – galeria zdjęć

1 komentarz do “Błędne Skały w Górach Stołowych – miejsce magiczne”

  1. Pamiętam jak byłem tam pierwszy raz w 96′. Fajne wspomnienia 🙂 Olimpiada w Atlancie, zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej, wakacje. Kiedyś to było 😀

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top