Błędne Skały w Górach Stołowych odwiedziłem już trzy lata temu. Niestety wtedy nie do końca mogłem się tym miejscem nacieszyć. Lato, a co za tym idzie tłumy ludzi, to nie najlepszy moment na odwiedzanie tzw. „atrakcji turystycznych”. Wróciłem więc jesienią. Wybrałem właśnie Błędne Skały na ważny dla mnie osobiście moment. Jaki? Dowiesz się w dalszej części wpisu.

Ostatni weekend października spędziliśmy z Agą w Kudowie Zdrój. Postanowiliśmy naszą rocznice i urodziny Agi uczcić właśnie w Górach Stołowych. Świętowanie aktywne, bo głównie oparte o górską wędrówkę. Na cel wybraliśmy Błędne Skały. Auto zostawiliśmy na dolnym parkingu, na polanie o amerykańsko brzmiącej nazwie YMCA. Pora jesienno – covidowa sprawiła, że bez problemu znalazło się tam miejsce. Myślę, że w szczycie sezonu może to być problem. Z parkingu ruszaliśmy do Błędnych Skał niebieskim szlakiem.

Błędne Skały – trochę historii

Błędne Skały, podobnie jak cały obszar Parku Narodowego Gór Stołowych, powstały po wyniesieniu osadów piaskowych z dna morza górnokredowego w trzeciorzędzie. Następnie ulegały one erozji wietrznej i deszczowej. To właśnie tej erozji i różnej na nią odporności skał, zawdzięczamy labirynt wąskich przejść i niesamowitych form skalnych tworzący Błędne Skały.

Niebieski Szlak do Błędnych Skał
Niebieski Szlak do Błędnych Skał

Niebieskim szlakiem do Błędnych Skał

Po wejściu na niebieski szlak, po lewej stronie minęliśmy fundamenty dawnych zabudowań. Niestety nie udało mi się znaleźć w sieci informacji, co to były za budynki. Dalej szliśmy uroczo zamgloną ścieżką leśną. Jesień w górach ma swój niepowtarzalny urok. Bez względu na pogodę. Nawet ta z pozoru paskudna może zaskoczyć swoim pięknem. Nie inaczej było tym razem.

Niebieski Szlak do Błędnych Skał
Błędne Skały w Górach Stołowych – wejście niebieskim szlakiem

Początek niebieskiego szlaku jest niezbyt wymagający, jednak po połączeniu z czerwonym stał się dość stromy. Za to charakter ścieżki taki, jakie lubię najbardziej. Po dojściu na szczyt udaliśmy się najpierw na punkt widokowy przy parkingu górnym. Niestety, ze względu na gęstą mgłę widoczność kilkudziesięciu metrów pozwoliła zobaczyć jedynie wierzchołki okolicznych drzew. Szybko więc ruszyliśmy w kierunku wejścia do labiryntu Błędnych Skał.

Błędne Skały w Górach Stołowych - wejście do labiryntu
Błędne Skały w Górach Stołowych – wejście do labiryntu

Pomimo soboty okazało się, że na miejscu nie ma prawie nikogo. Spotkaliśmy tylko kilka osób, a miejsce wyglądało na zamknięte. Na szczęście tylko wyglądało. Po zakupie biletów weszliśmy na teren labiryntu.

Błędne Skały w Górach Stołowych – miejsce magiczne

Już samo wejście po wykutych w skale stopniach ma swój klimat. Kilkadziesiąt metrów dalej trafiliśmy na rozwidlenie i poszliśmy w lewo do punktu widokowego. Po drodze minęliśmy pierwszą oznaczoną formację skalną o nazwie „Siodło”. Niestety widoków nadal nie było, za to trafiła się odrobina prywatności. No i niewielkie pudełeczko ze złotym krążkiem i zielonym kamyczkiem w środku. I wiecie co… Powiedziała TAK. Cudownie.

Punkt widokowy na Błędnych Skałach
Punkt widokowy na Błędnych Skałach

Labirynt wśród skał

Po chwili na ochłonięcie ruszyliśmy dalej w kierunku labiryntu. Nie będę po kolei opisywał wszystkich napotkanych formacji skalnych. Moim zdaniem to po prostu trzeba zobaczyć. Pod wpisem znajdziecie galerię, a w niej kilkanaście zdjęć, które mam nadzieję zachęcą Was do ruszenia w teren. Pozwolę sobie opisać jedną z najciekawszych moim zdaniem skałek.

Błędne Skały w Górach Stołowych - labirynt
Błędne Skały w Górach Stołowych – labirynt

Kurza Stopka – największa osobliwość skalnego labiryntu

Kurza Stopka, zwana także Lwią Łapą, to moim zdaniem największa osobliwość w Błędnych Skałach. Ta formacja charakteryzuje się bardzo małą podstawą, która powiększa się w górę, tworząc kombinację z pozoru zaprzeczającą prawom fizyki. Dodatkowo na górze spoczywa ogromny głaz.

Kurza Stopka w Błędnych Skałach
Kurza Stopka w Błędnych Skałach

Ciasne korytarze Błędnych Skał

Błędne Skały w Górach Stołowych to jednak przede wszystkim wąskie przejścia. Czasem tak wąskie, że trzeba zdjąć plecak i iść bokiem, żeby się przecisnąć. Na szczęście ostatnio trochę schudłem… 😉 . Niedaleko wyjścia z labiryntu znajduje się dodatkowo bardzo niskie przejście. Sądząc po szczególnie mocno wydeptanym w tym miejscu drewnianym podeście, to jedno z najbardziej wymagających miejsc labiryntu.

Wąskie Korytarze w Błędnych Skałach
Wąskie Korytarze w Błędnych Skałach

Błędne Skały w Górach Stołowych planem filmowym

Bajeczność tego miejsca nie uszła uwadze twórców filmowych. W labiryncie kręcono filmy „Przyjaciel Wesołego Diabła”, „Dwa Światy” oraz przebój kinowy dla młodszych widzów – „Opowieści z Narnii”.

Magiczne Błędne Skały
Magiczne Błędne Skały

Ścieżka edukacyjna w Górach Stołowych

Po wyjściu z labiryntu Błędnych Skał ruszyliśmy kawałek prosto czerwonym szlakiem, by po kilkudziesięciu metrach skręcić w prawo, w szlak zielony. Nim doszliśmy do Ścieżki Edukacyjnej im. Kazimierza Klimowicza. Oznaczona zielonym liściem klonowym na tle białego okręgu ścieżka, prowadzi do dolnego parkingu, na którym zostawiliśmy auto. Po drodze można się sporo dowiedzieć o historii Gór Stołowych, ich faunie i florze a także działaniach mających na celu zachowanie tego miejsca w jak najlepszej kondycji.

Ścieżka Edukacyjna im Kazimierza Klimowicza

Jak to bywa w górach, zmieniła się pogoda. Na szczęście tym razem na lepszą. Wyszło słońce i w końcu mogliśmy zobaczyć coś więcej niż kilkadziesiąt metrów przed sobą. A widoki warte są wejścia na szczyt.

Widok ze Ścieżki Edukacyjnej
Widok ze Ścieżki Edukacyjnej

Zejście, podobnie jak wejście, jest momentami dość strome i na mokrych kamieniach trzeba uważać. Jednak dla w miarę sprawnego turysty nie stanowi na pewno szczególnego wyzwania. Za to wrażenia i widoki warte wysiłku.

Błędne Skały w Górach Stołowych – podsumowanie spaceru

Spacer od Parkingu YMCA do Błędnych Skał i z powrotem zajął nam trzy i pół godziny. Przeszliśmy niespełna jedenaście kilometrów. Trasa bardzo ciekawa i zróżnicowana. Trochę po płaskim, ale też jest co podejść. Jestem głęboko przekonany, że nie zawiedziecie się Górami Stołowymi i magią Błędnych Skał. Zdecydowanie polecam. Do Błędnych Skał można też dojść z kierunku Karłowa. Ja kilka lat wcześniej szedłem z Pasterki. Opis tamtego spaceru znajdziecie klikając TUTAJ

Jeszcze jedna istotna informacja. Trasa turystyczna w Błędnych Skałach jest oficjalnie otwarta od 20 kwietnia do 31 października. W okresie zimowym labirynt można odwiedzić, jednak na własną odpowiedzialność. Zalecam ostrożność, bo może być bardzo ślisko.

Błędne Skały – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!