Diabelska Maczuga w Gorzeszowie

Wpis nie będzie na pewno najdłuższy. Opisywane w nim miejsce nie należy bowiem do najbardziej znanych i popularnych atrakcji turystycznych. Sam przez Gorzeszów przejeżdżałem już wielokrotnie. Głównie po drodze w bardziej znane miejsca Gór Stołowych. Wielokrotnie też mijałem stojącą w tej miejscowości samotną skałę o nazwie Diabelska Maczuga. Tym razem postanowiłem się przy niej na chwilę zatrzymać. Jest tu kilka ławek, można więc odpocząć chwilę przed dalszą jazdą. A przy okazji poznać jej historię i legendę.

Diabelska Maczuga w Gorzeszowie jest też czasem nazywana Czarcią. Nazwa wywodzi się oczywiście z legendy o jej pochodzeniu. Otóż diabeł tak rozzłościł się, że cystersi budują w pobliskim Krzeszowie opactwo, że postanowił je zniszczyć. Do tego celu miał użyć wielkiego głazu. Jednak mógł go przenieść jedynie w nocy, gdyż w świetle słonecznym tracił moc. Przed brzaskiem zdążył dolecieć jedynie do Gorzeszowa i tu głaz upuścił.

Diabelska Maczuga – trochę faktów

Teren, na którym znajduje się głaz, należy do północno-zachodniej części Gór Stołowych. Nosi ona nazwę Zawory. Z punktu widzenia geologii, to ostaniec z piaskowca ciosowego. Mierzy około 8 metrów. Od 1994 roku skała jest chroniona prawnie, jako Pomnik Przyrody.

Diabelska Maczuga w Gorzeszowie
Diabelska Maczuga w Gorzeszowie

Na froncie skały od strony ławek zostały umieszczone daty 1813-1913. Upamiętniają one setną rocznicę „Bitwy Narodów”. Miała ona miejsce pod Lipskiem w trakcie wojen napoleońskich.

Diabelska Maczuga w Gorzeszowie - data wyryta na skale
Diabelska Maczuga w Gorzeszowie – data wyryta na skale

Głaz stoi samotnie wśród niewielkich pagórków. Wygląda właściwie, jakby nie był z tej bajki. Jakby ktoś go tu przywiózł i zostawił. Z pewnością jest to jednak naturalny twór. Okolica była bowiem uformowana z mniej trwałych form piaskowca, które przez tysiąclecia erozji odsłoniły twardszą skałę.

Diabelska Maczuga w Gorzeszowie - efekt erozji
Efekty erozji

Jeśli podejdziecie bliżej, z pewnością zauważycie jednak sporo efektów erozji. Między innymi otwór, który przechodzi na wylot przez skałę.Rezerwat Przyrody Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie

Nieopodal głazu znajduje się inna atrakcja Gorzeszowa. Znacznie większa od Czarskiej Maczugi, choć w skali Gór Stołowych i tak niewielka. Mam na myśli rezerwat przyrody Głazy Krasnoludków, zwany także Gorzeszowskimi Skałkami. O tym miejscu przeczytacie więcej w jednym z moich wcześniejszych wpisów. Nie będę się więc tutaj rozwodził za bardzo. Będąc w okolicy, warto je odwiedzić. Znajdziecie tam miejsce na ognisko i teren rekreacyjny.

Głazy krasnoludków
Głazy krasnoludków

Inne atrakcje w okolicy

Będąc w okolicy watro również zobaczyć dwa ciekawe miejsca w pobliskim Kochanowie. Mam na myśli Stół Sądowy, który jest zabytkiem na skalę europejską. Warto też odwiedzić Jaskinie Kochanowskie. Tutaj jednak koniczne są latarki i zdrowy rozsądek. Jaskinie są bowiem dzikie i nie przystosowane do zwiedzania przez amatorów. Znaną atrakcją jest również Opactwo w Krzeszowie. Ja jednak nie zwiedzałem go nigdy, więc nie mam wiele do powiedzenia na jego temat.

Opactwo w Krzeszowie
Opactwo w Krzeszowie

Diabelska Maczuga – podsumowanie

Czarcia Maczuga na pewno nie jest wielką atrakcją turystyczną, która przyciąga dzikie tłumy. Warto jednak po drodze na przykład w Góry Stołowe zatrzymać się tu na chwilę. Wypić kawę z termosu i zobaczyć ten fajny pomnik przyrody. Polecam.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Diabelska Maczuga – gdzie znaleźć – sprawdź mapę.

Wybierasz się w Góry Stołowe? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Planujesz urlop w Górach Stołowych? Chcesz zobaczyć Jezioro Bystrzyckie? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top