Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie – Gorzeszowskie Skały

Głazy Krasnoludków, zwane inaczej Skałkami Gorzeszowskimi, to niewielka formacja skalna w Górach Stołowych na Dolnym Śląsku. Znajduje się w ich północnym paśmie zwanym Zawory, nieopodal Wałbrzycha. Skałki są stosunkowo niewielkie, ale zdecydowanie warta zobaczenia. Swoją budową przypomina te najbardziej znane Góry Stołowe i znajdujące się tam skalne grzyby. Oczywiście całość jest w zdecydowanie mniejszej skali. Dużym atutem tego miejsca jest przygotowanie do dla turystów. Infrastruktura jest skromna, ale w zupełności wystarczająca. Jest gdzie rozbić namiot. Jest też miejsce na bezpieczne ognisko i wiaty turystyczne. Miejsce ma też legendę dotyczącą pochodzenia jego nazwy

Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie – jak dojechać

Tym razem podróżowaliśmy ze znajomymi kamperem. Jechaliśmy od północy drogą ekspresową S3. Następnie na jej końcu skręciliśmy na Bolków. Na wysokości tego miasta skręciliśmy na Lubawkę i Kamienną Górę. Dalej kierowaliśmy się na Gorzeszów. W tej miejscowości oznaczenia są już dobrze widoczne. Kierując się nimi, dojechaliśmy do parkingu i pola biwakowego przy Rezerwacie Głazy Krasnoludków.

Rezerwat Głazy Krasnoludków - wejście
Rezerwat Głazy Krasnoludków – wejście

Przed wejściem na teren Rezerwatu znajduje się niewielki parking. Można tam się zatrzymać nawet kamperem. Niestety nie ma infrastruktury ułatwiającej takie podróżowanie. Jednak na dwudniowy wypad nie jest ona specjalnie konieczna. My rozbiliśmy namiot na polanie za strumieniem. Są tam ławki i wiaty. Można usiąść i odpocząć. Jest też miejsce na ognisko. Dzieci znajdą też niewielką piaskownicę do zabawy. Wręcz sielankowo. Może warto by było czasem skosić ten teren. Trawy są tu bardzo wysokie, ale nie ma co narzekać. 

Głazy Krasnoludków – spacer po rezerwacie

Tuż za polaną zaczyna się niewielkie wzniesienie zwieńczone Głazami Krasnoludków. Rezerwat powstał już na początku lat siedemdziesiątych w celu ochrony tego unikalnego miejsca. Obszar rezerwatu nie jest zbyt rozległy. To zaledwie niewiele ponad 9 hektarów. Główną atrakcję są tu zwietrzałe piaskowce tworzące fantazyjne kształty skalnych grzybów, maczug, ścian czy wież.

Głazy Krasnoludków - Skalne Grzyby
Głazy Krasnoludków – Skalne Grzyby

Spacerując między skałami, trafimy na ciekawe przesmyki i fantazyjnie wyrzeźbione przez wodę kształty. Te znajdujące się na bezimiennym zboczu wąwozu rzeczki Jawiszówka skały zachęcają do spacerów. Są one zbudowane z piaskowców o różnej twardości. Te mniej twarde zostały wymyte przez wodę. Na kształt tego miejsca duży wpływ miało zlodowacenie bałtyckie z końcówki plejstocenu. Miało ono miejsce około stu tysięcy lat temu.



Grzyby skalne

Bardzo ciekawe są znajdujące się tu skalne grzyby. Powstały one, ponieważ teren ten zbudowany jest z wielu warstw piaskowca. I tak „nóżki” grzybów są zbudowane z bardziej miękkiego i porowatego materiału. Natomiast „kapelusze” z tego twardszego. Stąd erozja dużo bardziej zadziałała na dolną część skał, tworząc formacje podobne do grzybów.

Skalne Grzyby w rezerwacie Głazy Krasnoludków
Skalne Grzyby w rezerwacie Głazy Krasnoludków

Mówimy tu o tak zwanym wietrzeniu selektywnym. Co prawda na całość skał oddziałują te same procesy erozyjne. Jednak ze względu na ich różną strukturę tempo działania jest inne. Co ciekawe sporo leżących w dolinie skał, pierwotnie miało właśnie formę grzybów. Jednak proces erozji doprowadził do tego, że „nóżki” stały się na tyle cienkie, że nie były już w stanie utrzymać „kapeluszu”. Jeśli Skalne Grzyby przypadły wam do gustu, to polecam odwiedzenie Radkowskich Skał. Tam znajdziecie jeszcze więcej takich fantazyjnych kształtów. A przy okazji również spokój i ciszę z dala od tłumu turystów.



W części rezerwatu w Gorzeszowskich Skałkach znajdującej się najbliżej parkingu natura stworzyła charakterystyczny mur skalny. Ma on długość około trzystu metrów i aż siedemnaście metrów wysokości. Ma on sporo pionowych, głębokich spękań a skały są połączone tylko u podstawy.

Żółty szlak przy Gorzeszowskich Skałkach

Pod skalnymi farmacjami prowadzi żółty szlak. Proponuję jednak z niego zejść i zanurzyć się w niewielki labirynt. Wato poświęcić na to co najmniej kilkadziesiąt minut, może nawet godzinę. Rezerwat Przyrody w Gorzeszowskich Skałkach znajduje się na uboczu. Z dala od bardziej uczęszczanych szlaków turystycznych. Dlatego niemal zawsze znajdziecie tu ciszę i spokój.

Głazy Krasnoludków - tunel skalny
Głazy Krasnoludków – tunel skalny

Będąc na szczycie skałek, warto również zerknąć za siebie. Jest kilka miejsc widokowych, z których można podziwiać piękną panoramę oraz Opactwo Pocysterskie w Krzeszowie. 

Panorama Gór Kamiennych i Opactwo W Krzeszowie
Panorama Gór Kamiennych i Opactwo w Krzeszowie

Moim zdaniem, choć teren nie jest zbyt rozległy, a może właśnie dlatego, warto go dokładnie spenetrować. Jest naprawdę ciekawie. Fajną rozrywką może być szukanie ciekawych kształtów i nadawanie im nazw. Mnie na przykład skała ze zdjęcia poniżej kojarzy się z pyskiem dinozaura.



Głazy Krasnoludków – legenda

Nazwa Rezerwatu sugeruje, że jest z nim związana jakaś opowieść o krasnoludkach. I rzeczywiście jest. Miały tu zamieszkiwać skrzaty o jak na krasnoludki przystało niewielkim wzroście, ale bardzo dużych stopach. Trudno było spotkać jednego z nich w górach, bo były bardzo płochliwe. Jednak jeden z małych mieszkańców tych skał zakochał się w córce gospodarza z okolicy. Chciał ją pojąć za żonę. Jednak ojciec wybranki wyśmiał go i zabronił zalotów. Wtedy został przez krasnala znokautowany. Kiedy się ocknął, nie było już ani wojowniczego malucha, ani córki.

Pysk dinozaura
Skały Goliszowskie – Pysk dinozaura


Rezerwat przyrody Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie – podsumowanie spaceru

Cały spacer po rezerwacie Głazy Krasnoludków w Górach Stołowych nie jest długi. Trasa zajęła nam może z godzinę. To bardzo ciekawe miejsce warte zobaczenia. Nie ma tłumów, nawet w piękną lipcową sobotę i można odpocząć w spokoju od zgiełku codzienności. To na pewno wyjątkowe miejsce w Polsce. Spacer należał do łatwych i można go spokojnie przejść nawet z dzieckiem. Trzeba jednak uważać, szczególnie na szczycie wzniesienia. Jest tam sporo rozpadlin i szczelin, które mogą być niebezpieczne, szczególnie dla najmłodszych piechurów. Pamiętajmy, że jesteśmy w górach.

W okolicy jest jeszcze kilka ciekawych miejsc do zobaczenia. Szczególnie polecam Chełmsko Śląskie i Domy Tkaczy.

Gdzie znajdziesz Głazy Krasnoludków?

Przygotowałem krótki filmik ze spaceru. Zachęcam też do obejrzenia galerii zdjęć poniżej.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Wybierasz się w Góry Stołowe? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz wyjazd w Góry Stołowe? Chcesz zobaczyć Głazy Krasnoludków? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Głazy Krasnoludków – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top