Głazy Krasnoludków, zwane inaczej Skałkami Gorzeszowskimi, to niewielka formacja skalna w Górach Stołowych, a konkretnie w ich północnym paśmie zwanym Zawory, nieopodal Wałbrzycha. Niewielka, ale warta zobaczenia. Swoją budową przypomina te najbardziej znane Góry Stołowe i znajdujące się tam skalne grzyby. Oczywiście całość jest w zdecydowanie mniejszej skali.

Głazy Krasnoludków – jak dojechać

Tym razem podróżowaliśmy ze znajomymi kamperem. Jechaliśmy od północy drogą ekspresową S3. Następnie na jej końcu skręciliśmy na Bolków i na wysokości tego miasta skręciliśmy na Lubawkę i Kamienną Górę. Dalej kierowaliśmy się na Gorzeszów. W tej miejscowości oznaczenia są już dobrze widoczne i kierując się nimi dojechaliśmy do parkingu i pola biwakowego przy Rezerwacie Głazy Krasnoludków.

Rezerwat Głazy Krasnoludków - wejście
Rezerwat Głazy Krasnoludków – wejście

Przed wejściem na teren Rezerwatu znajduje się niewielki parking. Można tam się zatrzymać nawet kamperem. Niestety nie ma infrastruktury ułatwiającej takie podróżowanie, ale też na dwudniowy wypad nie jest ona specjalnie konieczna. My rozbiliśmy namiot na polanie za strumieniem. Są tam ławki i wiaty. Można usiąść i odpocząć. Jest też miejsce na ognisko. Dzieci znajdą też niewielką piaskownicę do zabawy. Wręcz sielankowo. Może warto by było czasem skosić ten teren, bo trawy bardzo wysokie, ale nie ma co narzekać.

Głazy Krasnoludków – spacer po rezerwacie

Tuż za polaną zaczyna się niewielkie wzniesienie zwieńczone Głazami Krasnoludków. Rezerwat powstał już na początku lat siedemdziesiątych w celu ochrony tego unikalnego miejsca. Główną atrakcję są tu zwietrzałe piaskowce tworzące fantazyjne kształty skalnych grzybów, maczug, ścian czy wież.

Głazy Krasnoludków - Skalne Grzyby
Głazy Krasnoludków – Skalne Grzyby

Żółty szlak przy Gorzeszowskich Skałkach

Pod skalnymi farmacjami prowadzi żółty szlak, z którego jednak proponuję zejść i zanurzyć się w niewielki labirynt. Wato poświęcić na to co najmniej kilkadziesiąt minut, może nawet godzinę.

Głazy Krasnoludków - tunel skalny
Głazy Krasnoludków – tunel skalny

Będąc na szczycie skałek warto również zerknąć za siebie. Jest kilka miejsc widokowych, z których można podziwiać piękną panoramę oraz Opactwo Pocysterskie w Krzeszowie.

Panorama Gór Kamiennych i Opactwo W Krzeszowie
Panorama Gór Kamiennych i Opactwo w Krzeszowie

Moim zdaniem, choć teren nie jest zbyt rozległy, a może właśnie dlatego, warto go dokładnie spenetrować. Jest naprawdę ciekawie. Fajną rozrywką może być szukanie ciekawych kształtów i nadawanie im nazw. Mi na przykład skała ze zdjęcia poniżej kojarzy się z pyskiem dinozaura…

Pysk dinozaura
Skały Goliszowskie – Pysk dinozaura

Podsumowanie spaceru

Cały spacer nie jest długi. Zajął nam może z godzinę. Za to miejsce warte zobaczenia. Nie ma tłumów, nawet w piękną lipcową sobotę i można odpocząć w spokoju od zgiełku codzienności. Spacer należał do łatwych i można go spokojnie przejść nawet z dzieckiem. Trzeba jednak uważać, szczególnie na szczycie wzniesienia. Jest tam sporo rozpadlin i szczelin, które mogą być niebezpieczne, szczególnie dla najmłodszych piechurów.

Przygotowałem krótki filmik ze spaceru. Zachęcam też do obejrzenia galerii zdjęć poniżej.


Głazy Krasnoludków – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top