Besedickie Skały – skalne miasto w Czeskim Raju koło Małej Skały

Uwielbiam skalne miasta. Zarówno te bardzo znane i popularne, jak i te znajdujące się nieco na uboczu. Fascynują mnie formacje skalne, jakie można tam zobaczyć i labirynty między ogromnymi głazami. I takich miejsc szukam w górach. Dzięki podpowiedzi znajomych, trafiłem do miasteczka Besedice w Czeskim Raju. Znajduje się tam niewielkie, ale niezwykle ciekawe skalne miasto o nazwie Besedickie Skały. Warto poświęcić trochę czasu i odwiedzić to miejsce. Szczególnie, jeśli w górach szukacie ciszy i spokoju.

Jak dotrzeć od Besedickich Skał w Czeskim Raju

Sposobów na dotarcie do skalnego miasta jest kilka. Moim zdaniem najbardziej rozsądne są dwa. Jeśli chcecie się trochę zmęczyć, to polecam spacer z Małej Skały. I tutaj są dwa warianty. Zielony szlak dla mniej ambitnych i czerwona Złota Ścieżka Czeskiego Raju dla tych z większą parą w nogach. Zielony szlak jest dłuższy, ale za to mniej stromy od czerwonego. Druga opcja to podjechać samochodem na parking w Besedicach. Stąd do Skalnego Miasta jest zaledwie kilkaset metrów i nie ma większych podejść po drodze.

Parking w Besedicach, tuż obok Skalnego Miasta
Parking w Besedicach, tuż obok Skalnego Miasta

Ja, ze względu na napięty plan tego dnia i całego weekendu, wybrałem parking w Besedicach. Byłem na miejscu już dość późno i nie chciałem marnować czasu na wdrapywanie się na górę. Parking o tej porze był już prawie pusty. Nie wiem, jak wygląda to we wcześniejszych godzinach. Jednak nie sądzę, żeby był tu problem ze znalezieniem miejsca. Koszt całodniowego postoju to 50 koron (stan na 2022 rok).

Szlak z parkingu na Besedickie Skały

Z parkingu w kierunku Skalnego Miasta prowadzi czerwony szlak, czyli Złota Ścieżka Czeskiego Raju. Po około 300 metrach docieram do skrzyżowania szlaków „U Kalicha”. Tuż obok znajduje się niewielki amfiteatr. Rozpoczyna się tutaj niebieski szlak, którym przez kawałek będę szedł. Swoją drogą, kolory szlaków zmieniają się tu jak rękawiczki. Warto zachować czujność. Na początku spaceru trzymam się koloru niebieskiego. Już po kilkudziesięciu metrach pierwszy punkt widokowy na Wysokiej Skale. Piękna panorama okolicy i widok na Besedice i w oddali miasteczko Loucky.

Panorama z punktu widokowego - Besedickie Skały
Panorama z punktu widokowego w Besedickich Skałach

Niesamowity labirynt skalny

Ten fragment skalnego miasta na górze Sokol nosi nazwę Kalich. No i jest bajeczny. Można by się tu kręcić dość długo. Formacje skalne, wąskie przesmyki i przejścia pod głazami są niesamowite. Po prostu uwielbiam takie miejsca.

Besedickie Skały - labirynt
Szlak między skałami


Jest tu też mała ciekawostka historyczna. Na terenie skalnego miasta Kalich schronili się przed prześladowaniami Bracia Czescy. Miało to miejsce po bitwie pod Białą Górą w roku 1620. W 1627 roku ówczesny król czeski Ferdynand II zadekretował powrót do wiary katolickiej na szeroką skalę. To zmusiło czeskich protestantów do ukrywania się. Powstał tu wtedy między skałami ukryty dom modlitewny. Do dziś widoczny jest fragment ołtarza i wykuty w skale kielich z 1634 roku.

Pozostałości po kryjówce Czeskich Braci - Besedickie Skały
Pozostałości po kryjówce Czeskich Braci

Lekko odchodząc od szlaku można zobaczyć pamiątkę dużo bliższej nam przeszłości. Znajduje się tu niewielki skalny pomnik z tablicą z brązu. Upamiętnia on lokalne ofiary II Wojny Światowej i ich opór przeciwko okupacji.

Pomnik poświęcony pamięci lokalnych ofiar II Wojny Światowej
Pomnik poświęcony pamięci lokalnych ofiar II Wojny Światowej

Idąc dalej, skręcam w żółty szlak, który doprowadza mnie na chwilę  z powrotem do czerwonego. Po drodze ciekawe przejścia po skałach i coś co na mapie oznaczone jest jako punkt widokowy Czeskich Braci. Widok na okolicę jest stąd jednak dość kiepski. Może zanim drzewa go zasłoniły było lepiej. Za to fajnie prezentuje się górna część skalnego miasta.



Vyhlidkowe Misto – widok na Zamek Vranow i Zamek Frydstejn

Idąc dalej docieram do miejsca, które nazwane jest Vyhlidkove Misto. Można by to przetłumaczyć jako miejsce punktów widokowych. No i rzeczywiście widok na Dolinę Izery, Zamki Vranov i Frydstejn oraz na miasteczko Mala Skala jest ciekawy. Tyle tylko, że z tych kilku punktów widokowych, sens moim zdaniem ma tylko jeden. Ten położony najwyżej a noszący nazwę Horakova Vyhlidka. Stąd widok jest najciekawszy.

Widok na dolinę Izery i zamki Vranov i Frydstejn
Widok na dolinę Izery i zamki Vranov i Frydstejn

Jeśli przyjrzeć się uważnie, można na horyzoncie powyżej linii drzew dostrzec szczyt wieży widokowej na górze Kopanina. Byliśmy tam podczas jednego z naszych spacerów. Niestety wieża była wtedy zamknięta.

Kopanina – wieża widokowa

Pozostałe vyhlidki na skałach są w jakiś sposób ograniczone i widać tylko fragment panoramy okolicy. Można jednak je odwiedzić będąc już na miejscu. Niektóre same w sobie są bardzo ciekawe.



Żółtym szlakiem na szczyt góry Sokol

Po chwili na podziwianie okolicy czas na dalszą część spaceru. Wędruję więc dalej żółtym szlakiem w kierunku najwyższego punktu wycieczki. Mam na myśli górę Sokol i znajdujący się na niej punkt widokowy. Jest więc trochę pod górę, ale bez przesady. Nawet weekendowy turysta z brzuszkiem, taki jak ja, spokojnie da radę. A wdrapać się na szczyt warto. Widać stąd bowiem bardzo efektownie wyglądające pasmo skał o nazwie Suche Skały.

Suche Skały widziane z góry Sokol
Suche Skały widziane z góry Sokol

Czas na powrót do auta. Ruszam więc dalej żółtym szlakiem. Tym razem prowadzi on w dół. Po około 500 metrach docieram do rozdroża „U Kalicha” i zamykam kółko. Jeszcze tylko kawałek czerwonym szlakiem, w kierunku centrum miejscowości Besedice i jesteśmy znów na parkingu.

Besedickie Skały – podsumowanie spaceru

Besedicke Skaly to miejsce bardzo ciekawe. Nie jest zadeptane przez turystów, a przez to podwójnie fajne. Podczas trwającego około dwóch i pół godziny spaceru spotkałem zaledwie kilka osób. Mogłem więc w ciszy i spokoju delektować się miejscem. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. No może z wyjątkiem miłośników wysokich gór i wspinaczki na Everest. Jest bardzo fajny labirynt skalny, są ciekawe przejścia i przesmyki między głazami. Jest też kilka niezłych punktów widokowych. Można zobaczyć między innymi dolinę Izery, Zamek Varnov, Zamek Frydstejn i przepiękną panoramę okolicy.

Całość spaceru to niewiele ponad cztery kilometry. Nie ma więc gdzie się specjalnie zmęczyć. Za to jest gdzie podładować akumulatory i nacieszyć się ciszą i spokojem.

Skalne Miasto Besedickie Skały – zapis trasy

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Chcesz odwiedzić Czeski Raj? Zarezerwuj noclegi z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Planujesz urlop w Czeskim Raju? Chcesz zobaczyć Besedickie Skały? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Galeria zdjęć – Besedickie Skały

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top