Jezioro Bukówka koło Lubawki

Czasem tak się zdarza, że planu nijak nie udaje się zrealizować. Tak niestety było podczas naszej wyprawy nad jezioro Bukówka (zwanego także jeziorem Bukowskim). Późny wyjazd, krótki dzień i klapa. Jednak nie do końca. Zapraszam was na krótką relację z naszej wizyty koło Lubawki.

Zalew Bukówka znajduje się w województwie dolnośląskim, tuż przy granicy z Czechami. Otoczony jest niewielkimi miejscowościami: Bukówka, Szczepanów, Miszkowice i Paprotki. Najprościej dojechać tu od strony Kamiennej Góry drogą numer 5. Następnie w miejscowości Lubawka skręcić w prawo w kierunku Bukówki i znajdującej się tu zapory. Korzystając z nawigacji Google, nie sposób się zgubić. Prowadzi nas ona na niewielki parking pod samą zaporą. Pozostawienie auta jest tu bezpłatne.

Jezioro Bukówka – trochę historii

Zbiornik powstał na rzece Bóbr. Ma dość długą historię, choć w większości „suchą”. Postał bowiem na początku XX wieku (1903-1907) jako suchy zbiornik retencyjny. W latach 1978-89 dobudowano ochraniającą Miszkowice zaporę boczną po zachodniej stronie zbiornika. Wtedy też został on na stałe zalany wodą. W 1999 roku wybudowano tu także niewielką elektrownię wodną o mocy 100 kW.

Tama w Bukówce od strony elektrowni
Tama w Bukówce od strony elektrowni

Powstał w ten sposób jeden z najwyżej położonych sztucznych zbiorników zaporowych w Polsce. Jego głównym celem była retencja wezbranych wód Bobru i ochrona jego górnego biegu przed powodzią. Okazało się, że koncepcja sprawdziła się „w boju”. Podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku zbiornik zmniejszył pierwszą falę o prawie 90%.

Zalew Bukówka
Jezioro Bukówka


Powierzchnia zbiornika to prawie 2 km2, a wysokość zapory to 25,5 m. Jej tamy długość to około 265 m. Wejście na wał zapory jest dostępne i można stąd podziwiać taflę jeziora oraz okoliczne wzgórza.

Jezioro Bukówka - tafla wody i brzeg
Jezioro Bukówka – tafla wody i brzeg

Tuż obok znajduje się najwyższe wzniesienie Szczepanowskiego Grzbietu, czyli góra Zadzierna. Niestety nie zdążyliśmy się na nią wdrapać. Przewyższenie jest dość spore jak na taką niepozorną górę, bo około 200 m. Jednak ze zdjęć dostępnych w sieci wynika, że warto to zrobić. Widok na okolicę jest całkiem fajny.

Spacer brzegiem zalewu Bukówka

Z korony zapory wybraliśmy się na spacer brzegiem jeziora. Plan był taki, że obejdziemy je dookoła. Niestety wyjechaliśmy zbyt późno i były marne szanse, że zdążymy przed zmrokiem. Zwłaszcza że cały spacer to około 10-11 km. Sama linia brzegowa ma około 9 km długości.

Zalew Bukówka koło Lubawski
Zalew Bukówka zimą


Mimo tego postanowiliśmy się kawałek przespacerować. Wybraliśmy niebieski szlak, który prowadzi w kierunku Szczepanowa. Dróżka jest praktycznie płaska. Można w sumie wybrać ciekawsze rozwiązanie i pójść leśnymi ścieżkami, które prowadzą przez Szczepanowski Grzbiet. Taki spacer byłby na pewno dużo ciekawszy. Jednak ta ścieżka była kompletnie nieprzetarta. Tłumów turystów, zwłaszcza poza sezonem plażowym, tu raczej nie spotkacie. Nie miał więc kto wydeptać drogi.

Ścieżka przez Szczepanowski Grzbiet
Ścieżka przez Szczepanowski Grzbiet

Po około kilometrze dotarliśmy do miejsca, które wyglądało jak niewielka plaża. Spod śniegu nie było widać, czy jest tu piasek. Jednak panorama całego jeziora jest całkiem fajna. Szczególnie brzeg znajdujący się po prawej stronie od plaży.

Jezioro Bukówka
Jezioro Bukówka

No i tu nasz spacer się zakończył. No, prawie, bo trzeba było jeszcze wrócić do auta. Jednak nie kontynuowaliśmy wyprawy dookoła zbiornika. Zachmurzone niebo i stosunkowo późna pora sprawiły, że odpuściliśmy sobie realizację planu. Miejsce jednak tak mi się spodobało, że będę chciał wrócić, żeby dokończyć dzieła. Szczególnie kusi mnie widok na okolice ze szczytu Zadziernej.



Zalew Bukówka – posumowanie spaceru

Spacer wokół zbiornika Bukówka koło Lubawki to fajny i niezbyt wymagający pomysł na wycieczkę. Może poza wdrapaniem się na szczyt Zadziernej, które może być lekko wymagające. Okolica w śniegu wygląda bardzo fajnie i z pewnością również latem spełni oczekiwania każdego weekendowego turysty. My przeszliśmy tym razem zaledwie 2.6 km i zajęło nam to niewiele ponad godzinkę.

Jezioro Bukówka – zapis trasy



Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Planujesz urlop? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Planujesz wypoczynek w okolicy Lubawki? Chcesz zdobyć jezioro Bukówka? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Zalew Bukówka koło Lubawki – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top