Skalny Zamek Sloup – wykuta w piaskowcu warownia w Czechach

Po czeskiej stornie granicy jest sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Oczywiście w Polsce też ich nie brakuje. Jednak ostatnio dość często odwiedzam naszych południowych sąsiadów. Przeglądając wpisy na Facebooku w poszukiwaniu inspiracji, trafiłem na fajnie wyglądającą budowlę. Mam na myśli skalny zamek w miejscowości Sloup.

Miejscowość Sloup w Cechach znajduje się w północno zachodniej części tego pięknego kraju. Większe miejscowości w okolicy to Czeska Lipa i Nowy Bór. Do bardziej znanego nam Liberca jest stąd zaledwie około 30 km. W okolicy znajduje się także przepiękny obszar Gór Połabskich, czyli Czeska i Saksońska Szwajcaria.

Skalny Zamek Sloup – jak dojechać, parking, bilety

Jadąc z kierunku wspomnianego wcześniej Liberca, najlepiej wybrać drogę nr 13. Następnie dojechać do Nowego Boru i drogą 268 trafimy pod sam zamek. Jeśli ktoś ma wątpliwości, wystarczy użyć nawigacji Google. Prowadzi bezbłędnie.

Skalny Zamek Sloup
Skalny zamek Sloup

Obok warowni znajduje się spory parking. Można tu zostawić bezpiecznie motocykl za 25 koron i auto za 50 koron. Przynajmniej tyle kosztowała ta przyjemność w 2022 roku. Zgodnie z informacją na tablicy, to cena z dwie godziny postoju. Jednak my auto zostawiliśmy na pół dnia i nikt nie chciał od nas dopłaty.

Wchodzimy do skalnego zamku

Najbardziej charakterystyczną dla miejscowości budowlą jest oczywiście skalny zamek. Znajduje się on na samotnej, mocno zerodowanej skale piaskowca. Ma ona około 100 metrów szerokości i wznosi się nad miejscowość na ponad 30 metrów.

Wejście do Zamku Sloup
Wejście do Zamku Sloup

Do wnętrza warowni prowadzą oczywiście schody.  Z początku po gruncie, by po chwili doprowadzić do wykutego w piaskowcu, wąskiego korytarza. Po drodze, po prawej stronie, znajduje się jeszcze stoisko lokalnej artystki. Jednak bilety to nie tutaj. Idziemy więc dalej. Już samo wejście robi wrażenie. Na ścianach można zobaczyć charakterystyczne ślady ręcznego kucia. Sporo musiało być z tym roboty. A to dopiero początek. Schody są na tyle wąskie, że w sezonie obowiązuje tu ruch wahadłowy, którym kieruje sygnalizacja świetlna.



Po krótkiej wspinaczce docieramy do rozwidlenia. W prawo korytarz prowadzi do wnętrza zamku. Jednak najpierw trzeba kupić bilet. A żeby to zrobić trzeba udać się do znajdującej się na lewo kasy.  Bilet normalny kosztuje 100 a ulgowy 50 koron. Zwiedzanie odbywa się z czeskim przewodniem lub samodzielnie. W kasie można otrzymać zalaminowaną kartę z informacjami o zamku w kilku wersjach językowych. Znajdziecie na niej krótkie opisy poszczególnych miejsc i samego zamku. Takie rozwiązanie pomaga więc zorientować się gdzie jesteśmy i na co patrzymy.

Skalny zamek Sloup – odrobina historii

Z badań archeologicznych wynika, że teren wokół dzisiejszego zamku był zasiedlony już cztery tysiące lat temu. Odnaleziono tu między innymi artefakty wskazujące na czasowe osiedlanie się ludności reprezentującej różne kultury:

  • kultury amfor kulistych,
  • kultury Únetickiej,
  • kultury łużyckiej,
  • Celtów,
  • ludności germańskiej.

Znaleziska to jednak najczęściej pojedyncze artefakty. Stąd brak pewności, jak długo poszczególne kultury tu funkcjonowały. Od VI wieku natomiast osiedlały się tu różne plemiona słowiańskie.

Schodu wewnątrz zamku Sloup
Schodu wewnątrz zamku

Natomiast skalne komnaty w piaskowcu powstawały prawdopodobnie od XIII wieku. Okoliczna ludność chroniła się w nich podczas najazdów obcych wojsk. Skalny zamek był sukcesywnie rozbudowywany. Wykuwano coraz to nowe pomieszczenia. W czasie wojny trzydziestoletniej warownię spotkał los wielu podobnych budowli. Została doszczętnie zniszczona przez przechodzące tędy wojska szwedzkie.

Wejście do pustelni
Wejście do pustelni

W XVII wieku zamek został odbudowany w barkowym stylu. W 1693 roku powstała między innymi kaplica i taras widokowy. Następnie nad kaplicą wykuto otwór i nadbudowano wieżę. Miała ona dostarczać do środka światła dziennego, jednocześnie chroniąc je przed warunkami atmosferycznymi. Powstała też Droga Krzyżowa, którą możemy podziwiać do dzisiaj.



Na zamku znajdują się trzy sztuczne jaskinie. Miejsce to upodobali sobie pustelnicy. I właśnie podczas przebudowy w XVII wieku obiekt nabrał częściowo cech klasztoru. Miejsca udostępnione zwiedzającym oddzielono od tych przeznaczonych dla pustelników. Powstały też skalne tarasy oraz ogród i winnica.

Skalne tarasy na zamku Sloup
Skalne tarasy na zamku Sloup

W XVIII wieku, po zmianie właścicieli, powstał między innymi Rycerski Ermitaż a także zlikwidowano pustelnie.

Od końca II Wojny Światowej zamek jest własnością państwa i został ogłoszony pamiątką narodową. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy. Jest obecnie dzierżawiony i prowadzony przez osobę prywatną. Ze względu na bliskość Czeskiej Szwajcarii jest często odwiedzany przez turystów.

Atrakcje zamku na skale

Warto poświęcić kilkadziesiąt minut na obejście całej warowni. Jest ona bowiem bardzo ciekawa. Na każdym niemal kroku widać, ile pracy wymagało ręczne wykucie pomieszczeń i korytarzy. Szczególne wrażenie robi kościół z kamiennym ołtarzem. Oświetlony jedynie przez wpadające z góry światło sprawia bardzo mroczne wrażenie. Odbywają się tu czasem nabożeństwa i koncerty muzyki dawnej.

Kościół na zamku
Kościół na zamku

Na szczególną uwagę zasługują schody rycerskie, które służyły niegdyś do wejścia na zamek. Ich charakter doskonale sprawdzał się w obronie dostępu do budowli. Obecnie niestety nie ma na nie wstępu.



Schody rycerskie na Zamku Sloup
Schody rycerskie na Zamku Sloup

Z tarasu widokowego na szczycie góry rozpościera się piękny widok na otaczające Sloup Góry Łużyckie. Zresztą, teren jest pod stałą obserwacja pustelnika, który przez swoją lunetę wypatruje wrogów.

Figura pustelnika
Figura pustelnika – zamek Sloup

Widać między innymi wieżę widokową znajdującą się po przeciwnej stronie doliny Dobranovskiego Potoku. Z tej wieży zaś jest bardzo ciekawy widok na zamek. Zdecydowanie warto ją odwiedzić. My też się tam wdrapaliśmy. Jednak o tym w kolejnym wpisie.

Skalny Zamek Sloup
Skalny Zamek Sloup

Zamek ma liczne pomieszczenia, między innymi kuchnię, cele pustelników, średniowieczny zbiornik na zboże czy kościół. Niemalże wszystkie można zobaczyć podczas zwiedzania.

Wycieczka na Zamek Sloup w Czechach – podsumowanie

Skalny Zamek w miejscowości Sloup w Czechach jest wart odwiedzenia. Między innymi ze względu na swoje usytuowanie na szczycie 30 metrowej skały. Wykute w piaskowcu pomieszczenia i panoramę z punktu widokowego koniecznie trzeba zobaczyć będąc w okolicy. A okolicę tę na pewno warto odwiedzić,  bo czeka tu wiele atrakcji. A przy okazji znajdziecie tu na pewno ciszę i spokój. Jest też fajny szlak spacerowy. Poza zamkiem oczywiście, polecam także Jaskinię Samuelową i wieżę widokową Na Strazi. Przy okazji można też podskoczyć do niezbyt odległego, ale wyjątkowego miejsca, czyli Pańskiej Skały. To zaledwie kilkanaście kilometrów, i na pewno nie będziecie żałować. Zwiedzanie zamku nie trwa więcej niż godzinę.

Gdzie znajdziecie Zamek Sloup



Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Planujesz urlop w Czechach? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga

Planujesz wyjazd do Czech? Chcesz zobaczyć skalny zamek Sloup? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top