Islandia

Krater wygasłego wulkanu Grimsnes - Kerið

Golden Circle na Islandii, czyli południowo – zachodnia część wyspy – kilka ciekawych miejsc (część 1)

Nasza wyprawa po krainie lodu i ognia rozpoczęła się na lotnisku Keflavik. Po wylądowaniu i wypożyczeniu auta ruszyliśmy w kierunku naszego pierwszego noclegu – Selholt. Daleko nie było, więc po półtoragodzinnej jeździe i szybkim prysznicu

Golden Circle na Islandii, czyli południowo – zachodnia część wyspy – kilka ciekawych miejsc (część 1) Przeczytaj

Islandia – kraina wody, lodu i ognia – atrakcje wyspy

Islandia to wyspa położona na północnym Atlantyku. Jest najdalej na zachód wysuniętą częścią Europy. Leży właściwie na styku dwóch płyt tektonicznych – euroazjatyckiej i północno-amerykańskiej. Znajduje się na granicy między Morzem Arktycznym a Oceanem Atlantyckim. Na północnej części Grzbietu Śródatlantyckiego. Ze względu na swoje położenie jest obszarem bardzo aktywnym sejsmicznie i wulkanicznie. Znajduje się na niej też sporo lodowców. Dzięki temu zyskała miano krainy ognia i lodu. Bardzo wiele atrakcji Islandii, które warto zobaczyć na własne oczy. Zachęcam Was więc do przygotowania planu zwiedzania i wyprawy na Islandię. We wpisach z tego działu znajdziecie sporo informacji praktycznych, które z przydadzą się podczas odwiedzin tej pięknej wyspy.

Opis Islandii w liczbach

Powierzchnia wyspy to 103 125 km². W 2020 roku Islandię zamieszkiwało 368 590 osób. Dla porównania w samym poznaniu mieszka ponad 510 000 osób. Gęstość zaludnienia jest tu bardzo niewielka. To zaledwie 3,2 osoby na kilometr kwadratowy. W Polsce to 124 osoby na kilometr kwadratowy a na przykład w Japonii aż 337.

Co ciekawe, największą mniejszość etniczną stanowią tu Polacy. Naszych rodaków jest tam około 5,6%, czyli ponad 20 500 osób.

Stolicą jest Reykjavik. Mieszka w nim ponad 131 00 osób. Cały zespół miejski wokół stolicy zamieszkuje ponad 210 000 osób. To niemalże dwie trzecie ludności całej wyspy.

Odrobina historii w dużym skrócie

Ze względu na swoje położenie, Islandia należy do najpóźniej zaludnionych obszarów Europy. Pierwsi osadnicy pojawili się tutaj w 874 roku. Byli to norwescy wikingowie oraz osadnicy celtyccy i szkoccy. W 930 roku zebrał się po raz pierwszy parlament islandzki. Był to zresztą jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy w ogóle parlament europejski. Nosił nazwę Althing i był corocznym zebraniem wszystkich wolnych mieszkańców wyspy. Zgromadzenie to przyjmowało prawa i egzekwowało ich respektowanie. Odbywało się na obszarze obecnego Parku narodowego Pingveliir.

Przez około 300 lat Islandia była niezależna. W XIII wieku została zajęta przez Norwegów, a następnie przez Duńczyków. Częściową autonomię odzyskała dopiero w 1874 roku. Natomiast „prawie” pełną niepodległość odzyskała dopiero (podobnie jak Polska) w 1918 roku. Formalną głową państwa pozostał nadal król Danii. Dopiero w 1944 roku formalnie stała się republiką.

Z ciekawostek. Dopiero w 26 maja 1968 zmieniono tu ruch z lewostronnego na prawostronny.

Stolica Islandii – Reykjavik może poszczycić się równie długą historią. Reykjavik został założony przez norweskich wikingów w 874 roku, czyli na samym początki historii osadnictwa na wyspie. Sama nazwa może być przetłumaczona jako „Dymiąca zatoka”. Nazwa wziął się od licznych gorących źródeł i gejzerów znajdujących się na tym obszarze.

Co zobaczyć na Islandii – atrakcje naszej podróży, czyli 12 dni w pigułce

Wyspa ma sporo do zaoferowania. Część atrakcji jest dość skutecznie ukryta w interiorze. Trudno się tam dostać a bez samochodu interiorze w ogóle nie ma co o tym marzyć. Jednak wydłuż głównej drogi, do zobaczenia jest tak wiele, że na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Lodowce

Islandia nie bez powodu nazywana jest krainą lodu i ognia. Znaczącą powierzchnię zajmują bowiem lodowce. Aż 11% powierzchni wyspy jest pokryte wiecznym lodem. Największy lodowiec Islandii – Vatnajökull ma aż 8300 km². Co ciekawe, zmagazynowane w nim wody jest tyle, ile opadów atmosferycznych na Islandii jest przez 17 lat. Średnia grubość lodowca Vatnajökull to około 500 metrów. W najgrubszym miejscu ma on niespełna kilometr grubości. Pod lodem znajduje się cały system wulkaniczny i niektóre z wulkanów są nadal aktywne. Ostatnia podlodowa erupcja miała miejsce w 2015 roku.

Pozostałe lodowce na Islandii są dużo mniejsze:

  • Langjökull – 953 km²,
  • Hofsjökull – 925 km²,
  • Mýrdalsjökull – 596 km²
  • Drangajökull – 160 km²
  • Eyjafjallajökull – 78 km²
  • Tungnafellsjökull – 48 km²
  • Þórisjökull – 32 km²
  • Eiríksjökull – 22 km²
  • Þrándarjökull – 22 km²
  • Tindfjallajökull – 19 km²
  • Torfajökull – 15 km²
  • Snæfellsjökull – 11 km².

Wulkany na Islandii

Ze względu na swoje położenie na styku płyt tektonicznych wyspa jest bardzo aktywna sejsmicznie i wulkanicznie. Wulkany, szczególnie w czasie erupcji wulkany są największą tutejszą atrakcją. Występują tu dość często trzęsienia ziemi. Najczęściej zwiastują one rychłą erupcję wulkaniczną. A tych jest na wyspie dość sporo. Według danych z sieci jest ich ponad 200. Z tego aktywność wykazuje spora część z nich. Szacuje się, że do znaczących erupcji dochodzi raz na pięć lat.

Do jednej z największych erupcji lawy doszło podczas trwającej 8 miesięcy erupcji wulkanu Laki. Miała ona miejsce w latach 1783–1784. Z krateru wylało się wtedy ponad 14 km³ lawy. Utworzyła ona pole lawowe o powierzchni ok. 600 km². Wskutek klęski głodu później nastąpiła, zmarła, lub wyniosła się z wyspy jedna trzecia mieszkańców.

Pola lawowe są widoczne podczas przejazdu przez sporą część wyspy. Jest ich bardzo dużo w rejonie południowo-zachodnim. Jadąc główną drogą Islandii, bardzo często trafiamy na spore obszary lawy pokryte mchem.

Jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie widziałem podczas naszych wakacji była właśnie erupcja wulkanu. Trafiliśmy bowiem na wyspę w czasie trwania erupcji wulkanu w dolinie Geldingadalir na obszarze wulkanicznym Fagradalsfjall. Przeżycie było niezapomniane.

Wodospady na Islandii

Wodospadów jest tu naprawdę sporo. Myślę, że spokojnie można je liczyć w tysiącach. Od bardzo małych, bezimiennych kaskad po olbrzymie i majestatyczne. Niektóre schowane w malowniczych i cichych dolinach nie są szczególnie popularne i często odwiedzane. W odróżnieniu od naszych, często ukrytych w lasach, wodospadów kaskady tutejsze są doskonale widoczne. Na wyspie nie ma bowiem niemalże drzew.

Do największych i najbardziej znanych wodospadów na Islandii należą:

  • Skógafoss
  • Seljalandsfoss
  • Gullfoss
  • Goðafoss
  • Glymur
  • Háifoss
  • Dettifoss
  • Gullfoss
  • Hjálparfoss

Na blogu znajdziecie sporo opisów Islandii i wypraw do przeróżnych wodospadów. I tych mniejszych i tych bardziej spektakularnych. Jest też oczywiście sporo zdjęć. Mam nadzieję, że zachęcą was one do odwiedzenia tej przepięknej wyspy.

Wpisy o Islandii na blogu WeekendowyTursyta.eu

Na blogu znajdziecie sporo opisów islandzkich atrakcji i miejsc, które warto moim zdaniem odwiedzić. Oczywiście nie widzieliśmy wszystkiego na wyspie, ale z pewnością znajdziecie tu ciekawe inspiracje. Możecie je wykorzystać podczas planowania wyprawy na Islandię i przygotowywania planu zwiedzania. Znajdziecie też informacje praktyczne, pomocne w planowaniu noclegów, zaopatrzenia i przemieszczania się po drogach na wyspie. Ziemia ognia i lodu jest zdecydowanie warta odwiedzenia na dłużej.

Scroll to Top