Rudawy Janowickie to nie tylko Zamek Bolczów, Sokolik i Schronisko Szwajcarka
Rudawy Janowickie to niezbyt wysokie pasmo górskie leżące w Sudetach Zachodnich. Zajmują powierzchnię około 90 km 2. Od zachodu graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Kotliną Kamiennogórską. Od północy graniczą z nimi Góry Kaczawskie a od południa Karkonosze, a konkretnie Przełącz Kowarska i Lasocki Grzbiet. Rudawy Janowickie tuż po wojnie nazywały się inaczej. Były znane jako Góry Łomnickie.
Północno-zachodni fragment Rudaw Janowickich nosi nazwę Góry Sokole, natomiast na zachodzie pasma wyróżniamy Wzgórza Karpnickie.
Najwyższe szczyty Rudaw Janowickich
Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest wznoszący się na 945 m n.p.m. Skalniak. Należy on Korony Gór Polski. Sam szczyt dość trudno znaleźć. Należy lekko odejść od szlaku. Znajduje się tam tablica informacyjna i cztery betonowe podstawy dawnej wieży widokowej. Zbocza Skalniaka są w całości porośnięte przez las świerkowy. Niestety uniemożliwia to obserwację okolicy z poziomu szlaku.
Jednym z wierzchołków Skalniaka jest Ostra Mała. Znajduje się tutaj punkt widokowy zapewniający jeden z najpiękniejszych widoków na Karkonosze. Wśród moich wpisów z wycieczek po Rudawach Janowickich znajdziecie oczywiście i ten, który opisuje szlak na Skalnik i Ostrą Małą.
Atrakcje turystyczne Rudaw Janowickich
Najciekawsze, a zarazem przyciągające największą ilość turystów atrakcje to:
Zamek Bolczów
Zamek Bolczów powstał w XIV wieku. w XV wieku został zniszczony w wyniku walk z husytami. Następnie w XVI wieku odbudowany i rozbudowany. Po raz kolejny został zniszczony przez wycofujących się Szwedów w 1645 roku. Forteca przechodziła z rąk do rąk, a po wojnie funkcjonowało tu nawet schronisko. Obecnie jest w formie tak zwanej trwałej ruiny, czyli jest zabezpieczone przed dalszą dewastacją. Nie ma jednak planów odbudowy. Zamek Bolczów jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Rudaw Janowickich.
Schronisko Szwajcarka
Schronisko Szwajcarka jest jednym z najbardziej charakterystycznych schronisk w zachodniej Polsce. Znajduje się w zbudowanym w 1823 roku drewnianym budynku w stylu tyrolskim. Rok powstania czyni schronisko wyjątkowym. Jest bowiem najstarszym budynkiem w Polsce wykorzystywanym jako schronisko PTTK. Tę funkcję zaczęła jednak Szwajcarka pełnić dopiero w XX-leciu międzywojennym. Po II Wojnie Światowej budynek nie był użytkowany i niszczał. Na szczęście już w 1950 roku utworzono tu schronisko, które funkcjonuje do dziś. Schronisko jest niezwykle popularne ze względu na swój charakter, ale również ze względu na to, że przebiega koło niego kilka bardzo ciekawych szlaków górskich.
Sokolik Wielki i Góra Krzyżna
Właśnie spod schroniska Szwajcarka najprościej dostać się na Górę Krzyżną i Sokolik Wielki. Na tych leżących bardzo blisko siebie wzniesieniach znajdują się punkty widokowe. Można stąd podziwiać fantastyczną panoramę Karkonoszy. Sokolik jest też bardzo często odwiedzany przez miłośników wspinaczki skałkowej. Na skałach widać sporo zaczepów do lin i samych wspinaczy.
Kolorowe jeziorka
To jedno z najciekawszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Cały kompleks stanowią cztery niewielkie zbiorniki powstałe w wyrobiskach po działającej tu kopalni łupków pirytonośnych. Żółte, purpurowe, błękitne i czarne jeziora leżą na różnych wysokościach. Spacer między nimi jest fajnym pomysłem na spędzenie czasu w górach. Wprawne oko znajdzie tutaj liczne pozostałości pokopalniane. Hałdy, wypłaszczenia terenu czy sztolnie (niestety zamknięte dla zwiedzających). Teren jest w prywatnych rękach, dzięki czemu jest bardzo dobrze przystosowany nawet do sporego ruchu turystycznego. Spory parking bardzo blisko obiektu, dużo ławeczek i miejsc na grilla, bar i inne podobne atrakcje. Jeśli nie lubicie tłumu, zdecydowanie polecam odwiedzić to miejsce poza sezonem.
Skalny most
Skalny Most w Rudawach Janowickich to sporej wielkości formacja skalna. Tworzy ją turnia ze znaczną szczeliną zwieńczona skalnym połączeniem przypominającym most. Poniżej w wyniku procesów erozyjnych wytworzyło się duże okno. Całość robi bardzo fajne wrażenie. Warto tak planować trasę po Rudawach Janowickich, żeby odwiedzić Skalny Most. Można tam dotrzeć niebieskim szlakiem. Znajduje się pomiędzy Lwią Górą (swoją drogą też wartą odwiedzenia) a Doliną Janówki. Oczywiście w tej kategorii znajdziecie opis mojego spaceru zahaczającego o Skalny Most.
Schroniska turystyczne w Rudawach Janowickich
- Schronisko na Przełęczy Kowarskie
- Schronisko Cartak
- Schronisko Szwajcarka
Rudawski Park Krajobrazowy
- Rudawski Park Krajobrazowy obejmuje:
- Rudawy Janowickie
- Góry Sokole
- Wzgórza Karpnickie
- Góry Ołowiane w Górach Kaczawskich
- Góry Lisie w Kotlinie Kamiennogórskiej.
Rudawski Park Krajobrazowy powstał w 1989 roku. Jego powierzchnia to prawie 16 000 Ha. Prowadzi przez niego ponad 150 km szlaków turystycznych. Ze względu na niezbyt duże wysokości, park jest chętnie odwiedzany przez turystów. Stwierdzono tu występowanie prawie 130 gatunków ptaków. Są tu liczne źródliska i bogata roślinność.