Tatry

Tatry dla początkujących: Dolina Kościeliska i Żleb Staników

Tatry to najwyższe Polskie góry. A w zasadzie polsko-słowackie. Jest to najwyższe pasmo Karpat. Mieszczę się w centralno-zachodnim rejonie tych gór. Wysokogórska część Tatr wyróżnia się swoim alpejskim klimatem. W najbliższej okolicy Polski nie ma innych pasm o charakterze glacjalnym. W celu ochrony tych unikatowych gór stworzono Tatrzańskie Park Narodowy.

Polskie Tatry: trochę informacji

Powierzchnia Tatr to około 785 km². Z tego tylko 175 km² znajduje się po Polskiej stronie pasma. Reszta to Tatry Słowackie. Najwyższym szczytem Tart jest słowacki Gerlach (2655 m n.p.m.). W Polsce najwyższym szczytem są Rysy (2503 m n.p.m.). Zresztą, polska część Tatr jest ogólnie niższa od słowackiej. Rysy są dopiero 28 co do wysokości szczytem w Tatrach.

Tatry, jako jedyne pasmo w Polsce mają charakter wysokogórski. Dzieje się tak dzięki piętrowości klimatu i dużych różnic wzniesień. Pomiędzy najwyższym punktem w Polsce, czyli Rysami a najniższym, czyli doliną Porońca, jest aż 1750 m różnicy wysokości.

Tatrzański Park Narodowy

TPN został utworzony już w 1955 roku. W jego skład wchodzi cała powierzchnia polskich Tatr, a także część Pogórza Bukowińskiego i Rowu Podtatrzańskiego. Obecnie około 85% powierzchni TPN jest własnością Parku. Pozostała część znajduje się w różnych rękach: PTTK, Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, a także prywatnych właścicieli. Ci ostatni mogą prowadzić na swoim terenie ograniczoną działalność gospodarczą. Ta jednak jest kontrolowana przez Tatrzański Park Narodowy.

Co zobaczyć w Tatrach

Tutaj niestety zbyt wiele podpowiedzieć nie mogę. Po prostu w Tatrach byłem do tej pory dwa razy. Nie licząc może szkolnej wycieczki w technikum 30 lat temu. Na blogu znajdziecie więc jedynie dwa wpisy dotyczące tego pasma. Są to jednak miejsca, które można opisać trzema słowami: Tatry dla początkujących. Są to szlaki przez Dolinę Kościeliską do schroniska PTTK na Hali Ornak i szlak przez leżący nieopodal Staników Żleb.

Tatry dla początkujących: Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska to jedna z bardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez początkujących turystów tatrzańska dolina. Dzieje się tak ze względu na bardzo łatwy i wyjątkowo widowiskowy szlak. Zielony szlak rozpoczyna się w Kościelisku. Z początku dość rozległa dolina szybko staje się wąska i pojawiają się bardzo ciekawe skałki. Przez dolinę płynie rzeka o nazwie Kirowa Woda.

Po drodze możemy kilka razy zejść z głównego szlaku na małe pętle. Prowadzą one do ciekawych miejsc. Żółtą można dotrzeć do Wąwozu Kraków, czarną do Jaskini Mroźnej. Niebieskim szlakiem, odbijając od zielonego, można wdrapać się na Suchy Wierch.

Na końcu doliny znajduje się często odwiedzane Schronisko PTTK na Hali Ornak. Można tu się posilić i przygotować do drogi powrotnej. Można też ruszyć w dalsze części Tatr. Do Kościeliska niestety trzeba wrócić tą samą drogą. Nie jest to jednak czas stracony, bo widoki „w drugą stronę” są równie ciekawe.

Tatry dla początkujących: Staników Żleb

Czerwony szlak przez Staników Żleb również rozpoczyna się w Kościelisku. Idąc zalesionym Żlebem docieramy do sporej polany o nazwie Przysłop Miętusi. Krzyżuje się tam kilka szlaków. My wybraliśmy czarny do Wielkiej Polany Małołąckiej. Można jednak też pójść niebieskim w kierunku Małołączniaka. Czarnym szlakiem w prawo dotrzemy do Doliny Kościeliskiej. Kierując się nim w lewo dojdziemy do Przełączy w Grzybowcu.

Atrakcje w polskich Tatrach

Atrakcji w polskich Tatrach jest dość sporo, choć my na razie ich nie odwiedziliśmy. Być może niedługo uda się wyrwać na dłużej na Podhale i trochę z tych miejsc zobaczyć.

Do najbardziej znanych atrakcji w polskich Tatrach należą przede wszystkim:

  • Morskie Oko
  • Kasprowy Wierch
  • Giewont
  • Dolina Chochołowska
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich
  • Czarny Staw
  • Wodogrzmoty Mickiewicza
  • Dolina Roztoki
  • Rysy
  • Przełącz Zawrat
  • Orla Perć

Oczywiście takich miejsc jest zdecydowanie więcej. Wymieniłem tylko te najbardziej popularne i najczęściej odwiedzane przez turystów.

 

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top