Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – atrakcja turystyczna województwa lubuskiego

Ostatni weekend stycznia upłynął nam pod znakiem historii. W sobotę odwiedziliśmy Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk koło Zielonej Góry. A konkretnie bunkry mieszczące się w wałach przeciwpowodziowych niedaleko przeprawy promowej w Brodach. W niedzielę natomiast byliśmy na MRU, ale o tym później.

Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk i Rocznica przełamania Linii Odry

Po raz kolejny bunkry nadodrzańskie otworzyły swoje pancerne drzwi dla zwiedzających. Tym razem okazją była 75 rocznica przełamania Linii Odry. Taką nazwę noszą umocnienia mające zabezpieczać tę naturalną przeszkodę terenową przed atakiem wojsk radzieckich. Linia odry to około 650 obiektów. Ciągną się one wzdłuż rzeki od Wrocławia aż po Krosno Odrzańskie. Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk powstał w 2009 roku z inicjatywy kilku lokalnych „wariatów”. Oczywiście w mega pozytywnym tego słowa znaczeniu. Należą do niego obiekty w okolicy tego sympatycznego miasteczka.

Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk - kopuła obserwacyjna
Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – kopuła obserwacyjna

Skansen tworzy 17 schronów. Siedem z nich jest w różnym stopniu odrestaurowanych i zadbanych. Można je zwiedzać w okresie letnim. Od czerwca do października czekają na gości w każdą pierwszą sobotę i niedzielę miesiąca. Otwarte są od 14 do 18.00. Można też odwiedzić obiekty przy okazji imprez organizowanych przez ich opiekunów. Jak choćby właśnie corocznie upamiętnianej rocznicy Przełamania Linii Odry.



Kiełbaski, grochówka, bigos… no i bunkry

Tym razem na zwiedzających, poza oczywiście samymi bunkrami, czekał mały poczęstunek. Przepyszna grochówka z kuchni polowej, kiełbaska z ogniska, czy bigos ugotowany na kuchni w jednym z obiektów. 

 Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk - piknik przy ognisku
Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – piknik przy ognisku

Żywa lekcja historii w Skansenie Fortyfikacyjnym Czerwieńsk

W obiektach czekali ich opiekunowie, najczęściej w strojach z epoki. Bardzo ciekawie opowiadali o historii tego miejsca, a także o codziennym życiu żołnierzy. Same bunkry nie są zbyt okazałe. Miały głównie służyć obserwacji. Większość z nich to obiekty bierne, nieposiadające własnego uzbrojenia. 

Żywa lekcja historii w skansenie
Żywa lekcja historii w skansenie


W obiektach można zobaczyć sporo eksponatów z „wykopków”. Zarówno tych okolicznych, jak i pochodzących z innych miejsc. Oczywiście pozyskanych legalnie. Opiekunowie obiektów współpracują bowiem między innymi z Muzeum Wojskowym w Drzonowie. To jedna z większych tego typu placówek w kraju.

 Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk  - eksponaty
Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – eksponaty

Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk nie jest tak okazały, jak choćby pobliskie MRU. Mimo tego jest moim zdaniem zdecydowanie wart zobaczenia. Szczególnie polecam zrobić to latem, jako środek lokomocji używając roweru. Przejażdżka wałem od miejscowości Laski do Cigacic to co prawda spory kawałek. Za to dostarczający ciekawych wrażeń. Nie tylko tych militarnych. Mnie udało się spotkać borsuka, czy bobra. Nie wspominając o licznych sarnach, lisach i dzikim ptactwie. 

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Wybierasz się do Zielonej Góry? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz wyjazd do Zielonej Góry? Chcesz zwiedzić Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – galeria zdjęć

2 komentarze do “Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – atrakcja turystyczna województwa lubuskiego”

  1. Pingback: Inscenizacja batalistyczna walk o Wał Pomorski - Weekendowy Turysta

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top