Zamek Pilcza w Smoleniu, a właściwie to co z niego zostało, to kolejne warte odwiedzenia miejsce na Szlaku Orlich Gniazd. Warownia nie jest szczególnie okazała, za to bardzo malownicza. Jej zwiedzenie zajmuje kilkadziesiąt minut, a dzięki wdrapaniu się na zamkową wieżę można podziwiać fantastyczną panoramę okolicy.

Zamek Pilcza w Smoleniu – odrobina historii

Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się Zamek w Smoleniu było prawdopodobnie zamieszkałe już przed nasza erą. Świadczą o tym artefakty znalezione tutaj podczas wykopalisk archeologicznych. Pierwsza, prawdopodobnie drewniana warownia, istniała tu już w XIII wieku. Po spaleniu w walkach, na jej miejscu powstała niewielka forteca z wysoką wieżą. Następnie przez wieki zamek był rozbudowywany o dolne kondygnacje.

Zamek Pilcza w Smoleniu - wejście na zamkowe wzgórze
Zamek Pilcza w Smoleniu – wejście na zamkowe wzgórze

Warownia była opuszczona, kiedy w czasie Potopu Szwedzkiego doszło tu do znacznych zniszczeń. Następnie zamek miał być przeznaczony na klasztor. Nie udało się jednak doprowadzić tej idei do realizacji. W XIX wieku istniała tu fabryka śrutu. Na początku XXI wieku ruiny zostały zabezpieczone i udostępnione turystom w formie w jakiej są obecnie.

Ścieżka dydaktyczna wokół zamku Smoleń

Wokół zamku przygotowano ścieżkę dydaktyczną z tablicami, z których możemy dowiedzieć się sporo o historii tego miejsca i spotykanej tu faunie i florze.

Wejście do Zamku Pilcza w Smoleniu
Wejście do Zamku

Zamek Pilcza w Smoleniu wewnątrz

Zamek dzieli się na trzy części – górną, wschodnią i zachodnią. Wewnątrz możemy zobaczyć pozostałości budowli w stanie dobrze zachowanych ruin. Po schodach mamy możliwość wejścia do Zamku Górnego i na zamkową wieżę.

Wieża zamku Smoleń
Wieża zamku Smoleń

Zamek Smoleń – widok z wieży zamkowej

Widok z wieży zamkowej na Jurę Krakowsko – Częstochowską jest spektakularny. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga kilkudziesięciu kilometrów i widać stąd na przykład Zamek w Ogrodzieńcu.

Zamek Pilcza w Smoleniu - widok z wieży
Widok z wieży Zamku Smoleń

Zamek Pilcza w Smoleniu – podsumowanie

Zamek w Smoleniu to jedna z wielu warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Warto ją odwiedzić z kilku powodów. Budowla, choć niewielka, jest bardzo malownicza. Raczej nie spotkacie tam tłumów turystów i można poobcować z historią w sposób kameralny. Widok z wieży zamkowej jest bardzo fajny – cała okolica jak na dłoni. A z parkingu na zamek i z powrotem do przejścia jest zaledwie 800 metrów.

Zamek Pilcza w Smoleniu – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!