Zamek Pieskowa Skała to kolejna warownia na Szlaku Orlich Gniazd, którą mieliśmy okazję odwiedzić podczas wrześniowego urlopu w 2020 roku. Pogoda dopisała wyśmienicie, okoliczności przyrody przepiękne. Zatem zapraszam do lektury, no i oczywiście w teren.

Zamek Pieskowa Skała w Ojcowskim Parku Narodowym

Zamek Pieskowa Skała to jedna z kilkudziesięciu warowni na Szlaku Orlich Gniazd i jedna z dwóch w Ojcowskim Parku Narodowym. I to właśnie Pieskowa Skała prezentuje się dużo bardziej okazale. Zdecydowanie bije na głowę ruiny zamku w Ojcowie.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała – jak dojechać

Opcji dojazdu do zamku jest kilka. My stacjonowaliśmy w Żarkach, więc jechaliśmy do miejscowości Wolbrom i później Skała. Samochód zostawiliśmy na płatnym parkingu Zajazdu na Podzamczu. Stamtąd, czarnym szlakiem ruszyliśmy w kierunku Zamku.

Mogiła Powstańcza

Po drodze natrafiliśmy na pamiątkę historii tych ziem. Mogiła z 1863 roku, w której ostatni spoczynek znalazło pond 60 powstańców poległych podczas walk z Rosjanami w trakcie Powstania Styczniowego.

Mogiła powstańców z Powstania Styczniowego - szlak na Zamek Pieskowa Skała
Mogiła Powstańców z Powstania Styczniowego

Zamek Pieskowa Skała

Po kolejnych kilkudziesięciu metrach spaceru dotarliśmy do zamku. Bilety można było kupić stojąc w długiej kolejce, lub przez aplikację. My skorzystaliśmy z tej drugiej możliwości i już po kilku minutach cieszyliśmy się zwiedzaniem.

Zamek Pieskowa Skała - dziedziniec
Dziedziniec zamkowy

Eksponaty w muzeum zamkowym

Trafiliśmy akurat na Święto Jury Juromania 2020, więc wszystkie ekspozycje zamkowe były otwarte, a na dziedzińcach odbywały się pokazy i degustacje. Wiązało się to niestety z dużą ilością zwiedzających, co przy ograniczeniach Covidowych powodowało spore kolejki. Kilka ekspozycji udało nam się jednak zobaczyć. Między innymi ciekawe obrazy, rzeźby i sprzęty codziennego użytku.

Muzeum Zamku Pieskowa Skała – ekspozycja

Zamek Pieskowa Skała – trochę historii

Zamek w formie murowanej powstał w połowie XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Najstarsze wzmianki o budowli warownej w tym miejscu pochodzą natomiast z roku 1315. Fortyfikacje miały strzec drogi wiodącej doliną Prądnika, prowadzącej ze Śląska do Krakowa.

Droga z Krakowa na Śląsk, której strzegł Zamek

Pod koniec XIV wieku zamek przeszedł w posiadanie rodu Szafrańców. Król Ludwik Węgierski darował go Piotrowi Szafrańcowi jako zadośćuczynienie za rany odniesione w zatargu z dworzanami króla. Przez kolejne pokolenia, w wyniku hulaszczego trybu życia, rodzina roztrwoniła majątek i utraciła dawną pozycję na dworze królewskim. W wyniku intryg jeden z potomków Piotra Szafrańca – Krzysztof – został z rozkazu Kazimierza Jagiellończyka pojmany i stracony.

Pomimo tak dramatycznych losów rodziny właścicieli, zamek był rozbudowywany. Powstały między innymi dwie olbrzymie baszty artyleryjskie broniące warowni od wschodu.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Później zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli, by przejść w posiadanie rodu Zebrzydowskich. Ci kontynuowali rozbudowę między innymi o kaplicę i całe północne skrzydło. Kolejnymi właścicielami byli między innymi Mieroszewscy.

Losy zamku po II Wojnie Światowej

Po wojnie zamek został znacjonalizowany i przekazany najpierw Ministerstwu Rolnictwa, by w 1950 roku trafić pod skrzydła Ministerstwa Kultury i Sztuki. Wtedy też rozpoczęto badania archeologiczne i renowację. Przez lata funkcjonowała tutaj wystawa części zbiorów Wawelskich. Obecnie, po zakończeniu prac renowacyjnych w 2016 roku, Zamek Pieskowa Skała odzyskał dawną świetność i jest jednym z najlepiej odrestaurowanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Ogród Zamkowy
Ogród Zamkowy

Maczuga Herkulesa – symbol Ojcowskiego Parku Narodowego

Po zwiedzeniu Zamku ruszyliśmy żółtym szlakiem w kierunku jednej z najbardziej charakterystycznych skał Ojcowskiego Parku Narodowego – Maczugi Herkulesa. Ten ponad 25 metrowej wysokości ostaniec z twardego wapienia wznosi się nad doliną Prądnika tuż przy zamku. Skała nosiła różne nazwy. Była zwana Maczugą Kraka, Sokolą Skałą, Czarcią Skałą, czy Skałą Twardowskiego.

Maczuga Herkulesa i Zamek Pieskowa Skała
Maczuga Herkulesa i Zamek Pieskowa Skała

Drogą 773 w kierunku czarnego szlaku

Dalej poszliśmy drogą asfaltową 733 w dolinie Prądnika, by po około kilometrze skręcić w lewo w czarny szlak. Jest on stosunkowo mało widoczny, więc trzeba uważać, żeby go nie przegapić. My korzystaliśmy z apki Mapa-Turystyczna. Po przejściu kilkudziesięciu metrów łąką dotarliśmy do drogi asfaltowej. Z niej znów po kilkudziesięciu metrach odbiliśmy w prawo w leśną ścieżkę prowadzącą pod górę.

Czarny szlak

Czarnym szlakiem dotarliśmy do Zajazdu Podzamcze i auta. Zjedliśmy jeszcze na miejscu obiad i ruszyliśmy w drogę powrotną do naszej bazy w Żarkach.

Zamek Piaskowa Skała i Maczuga Herkulesa – podsumowanie wycieczki

Zamek Pieskowa Skała to jedna z najlepiej zachowanych warowni Jury Krakowsko Częstochowskiej. Fajne miejsce na krótki spacer i rodzinne zwiedzanie. Nawet z małym dzieckiem nie powinno być problemu. Dojście do warowni z Podzamcza to płaska, asfaltowa droga. Najbardziej „ekstremalnym” 😉 momentem wycieczki jest zejście żółtym szlakiem do Maczugi Herkulesa. Zamek warto odwiedzić, natomiast czas poświęcony na spacer asfaltem i powrót do auta „dookoła” mogliśmy zdecydowanie spożytkować lepiej.

Zamek Piaskowa Skała i Maczuga Herkulesa – Galeria zdjęć

1 komentarz do “Zamek Pieskowa Skała i Maczuga Herkulesa”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!