Zamek Ostrężnik, a właściwie jego ruiny, nie są może zbyt okazałe. Na pewno daleko im do Zamku Olsztyn, czy Ogrodzieniec. Jednak moim zdaniem warto je odwiedzić z dwóch powodów. Pierwszy – bo to zamek ;-). Choć ruiny nie robią zbyt wielkiego wrażenia, to obcowanie z historią i tajemnice jakie go otaczają już tak. Po drugie w skale, na której ruiny się znajdują, jest bardzo ciekawy system jaskiń – Jaskinia Ostrężnicka.

Zamek Ostrężnik – jak dojechać

Ruiny Zamku Ostrężnik znajdują się tuż przy drodze 793 między Żarkami a Złotym Potokiem. Jadąc od strony Żarek skręcamy na niewielki parking przy Dworku Ostrężnik. Stąd niebieskim szlakiem idziemy w kierunku rezerwatu i pozostałości warowni.

Niebieskie szlak na Zamek Ostrężnik
Niebieskie szlak na Zamek Ostrężnik

Spacer nie jest długi. Już po około dwustu metrach docieramy do skały na której znajdują się ruiny. W niej natomiast widzimy sporych rozmiarów wejście do jaskini Ostrężnickiej.

Jaskinia Ostrężnicka

Jaskinia nie jest duża, ale dość nietypowa. Ma kilka wejść, a największe z nich już po kilku metrach rozwidla się na dwa korytarze.

Jaskinia Ostrężnicka - wejście
Wejście do Jaskini Ostrężnickiej

Wewnątrz można bezpiecznie pochodzić. Niestety nie ma tam szaty naciekowej ani innych ciekawostek. Jaskinia składa się z wielu niewielkich komór połączonych ciasnymi przejściami. Całość korytarzy ma długość około 90 metrów. Podczas badań odkryto ślady bytowania tu ludzi w okresie paleolitu i neolitu.

Plan Jaskini Ostrężnickiej – źródło: Wikipedia

Zamek Ostrężnik – ostro pod górę

Po zwiedzeniu jaskini czas na Zamek Ostrężnik. I tu zaczynają się schody, a właściwie strome zbocze. Kilkanaście metrów pod górę i na szczycie wzniesienia trafiamy na ruiny warowni.

Zamek Ostrężnik - ruiny
Ruiny Zamku Ostręznik

Zamek Ostrężnik – odrobina historii

O Zamku Ostrężnik wiadomo w zasadzie niewiele. Nie zachowały się żadne wzmianki o tej warowni z czasów jej świetności. Prawdopodobnie powstała w XIV wieku z inicjatywy Jana Muskaty – krakowskiego starosty i biskupa. Inne źródła mówią o tym, że inicjatorem budowy był Kazimierz Wielki. Nie wiadomo nawet, czy budowla została ukończona. W trakcie prac archeologicznych prowadzonych tutaj na początku XXI wieku znaleziono między innymi pryzmy budulca. Może to świadczyć właśnie o tym, że budowa została zaniechana w trakcie.

Pozostałości Zamku Ostrężnik
Pozostałości Zamku Ostrężnik

Legendy o ukrytych skarbach

Zamek Ostręznik ma oczywiście swoją legendę związaną z ukrytymi tam skarbami. Według niej, w znajdującej się pod warownią jaskini zasypani zostali rabusie wraz z zgromadzonymi łupami. Inna legenda mówi o ukrytych tu w roku 1863 roku przez powstańców kosztownościach. Niestety historie te przyciągają „poszukiwaczy skarbów”, którzy w sposób barbarzyński eksplorują ruiny i jaskinię niszcząc przy okazji to urokliwe miejsce.

Zamek Ostrężnik i Jaksinia Ostrężnicka – podsumowanie spaceru

Na gruntowne zwiedzenie ruin Zamku Ostręznik i znajdującej się poniżej Jaskini Ostrężnickiej wystarczy kilkadziesiąt minut. Może to być więc fajne miejsce na przerwę w podróży z tajemniczą historią w tle. Same ruiny nie są może zbyt pokaźnych rozmiarów, ale ich usytuowanie sprawia, że warto poświęcić te kilkadziesiąt minut na spacer w lesie. Do przejścia jest zaledwie 400 metrów w obie strony od parkingu.

Zamek Ostrężnik i Jaskinia Ostręznicka – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top