Zamek Czocha

Wycieczka na Zamek Czocha na Dolnym Śląsku miała miejsce w połowie lutego. Mimo kalendarzowej zimy pogoda zdecydowanie wiosenna. Postanowiliśmy więc, będąc po raz kolejny w Szklarskiej Porębie, zobaczyć trochę dalszej okolicy. Tak trafiliśmy do miejscowości Sucha, gdzie ów zamek się znajduje. Zwiedziliśmy też tamtego dnia sztolnie w nieodległej Leśnej, ale o tym już pisałem.

Na Dolnym Śląsku jest w sumie około 60 zamków w różnym stanie. Książ i Zamek Czocha są chyba najbardziej znanymi atrakcjami regionu. Idealny punkt na trasie wycieczki po okolicy. Dojazd jest bardzo prosty. Właściwie nie da się go przegapić. Na pewno warto się tu wybrać. Po pierwsze ze względu na przeuroczą okolicę, a po drugie ze względu na tajemnicę, którą skrywa zamek.

Dojazd na Zamek Czocha

Czocha znajduje się w miejscowości Sucha, przy głównej drodze. Jadąc od strony Lubania należy kierować się na miejscowość Leśna. Następnie skręcić w lewo w ulicę Lechów. Doprowadzi ona Was pod sam zamek. Jadąc od strony Gryfowa Śląskiego należy skręcić w drogę numer 360. Następnie w okolicy wsi Bartoszówka skręcić w prawo. Dojazd jest dobrze oznaczony. Szukajcie brązowych drogowskazów turystycznych.

Zamek Czocha - wejście główne
Zamek Czocha – wejście główne

Gdzie jest zamek Czocha – mapa

Zamek Czocha – parking

Naprzeciw zamku znajduje się spory parking więc wszędzie blisko. Kiedy my byliśmy na zamku, czyli poza sezonem, parkowanie było bezpłatne. W sezonie jednak pozostawienie auta na cały dzień kosztuje 10 zł. Autokary parkują tu za 20 zł za dzień. Miejsca jest dość sporo, więc na pewno się zmieścicie.

Zamek Czocha wejście

Nie radziłbym parkować wzdłuż drogi. Być może uda Wam się zaoszczędzić kilka złotych, jednak jest ryzyko. Z tego, co wiem, w sezonie zdarzaj się dość często, że auta zaparkowane niezgodnie z przepisami są odholowywane. Bywa też, że zakładane są blokady na koła. Oszczędność może więc być czysto pozorna.

Zamek Czocha – cennik biletów

W 2023 roku bilet normalny kosztuje 35 złotych. Ulgowy bilet kosztuje 27 złotych. W stosunku do 2022 roku są więc spore podwyżki.

Można również zakupić bilet rodzinny. Dla czterech osób kosztuje on 172 zł. Natomiast pięcioosobowa rodzina zapłaci 205 złotych. Zwiedzanie rodzinne odbywa się z przewodnikiem i w cenie można dodatkowo zobaczyć sale tortur.

Latarnia na Zamku Czocha

Można wejść na sam dziedzińce zamkowe. Koszt takiej przyjemności to 8 zł normalny i 6 zł ulgowy. Ponadto zwiedzanie samych multimedialnych sal tortur kosztuje 12 zł ulgowo 16 zł normalnie.Możliwe jest również nocne zwiedzanie warowni. Rozpoczyna się ono o godzinie 22 w wybrane dni. Trzeba więc wybrać się na zamek w odpowiednim czasie. Terminy są uzupełniane na bieżąco. Aktualne daty znajdziecie na stronie internetowej warowni. Koszt nocnego zwiedzania to 65 złotych. Nie ma tu taryfy ulgowej. W końcu po 22.00 dzieci powinny już spać. 😉 Bilety ulgowe przysługują młodzieży do 15 roku życia i osobom niepełnosprawnym.

Zamek Czocha – Hotel

W Zamku Czocha znajduje się hotel. Noclegi w komnatach zamkowych to z pewnością fajne przeżycie. Organizowane są również konferencje i imprezy okolicznościowe. W hotelu znajdują się 43 pokoje w trzech standardach: Economy, Standard i Superior. Część z nich nie jest wyposażona w oddzielne łazienki. Jednak wszystkie oferują niezapomniany klimat. Dla bardziej wymagających gości są też pokoje tematyczne. Jest ich osiem i każdy posiada swój niepowtarzalny charakter.

Łoże w pokoju hotelowym na Zamku Czocha

Zamek Czocha – noclegi w okolicy

W okolicy tuż nad jeziorem Leśniańskim znajduje się camping z plażą. Można tu przenocować w namiocie i zatrzymać się kamperem lub z przyczepą. Na miejscu jest smażalnia ryb i bar, więc głodni chodzić nie będziecie. Odwodnienie też Wam raczej nie grozi.

Cennik opłat za camping jest mocno rozbudowany. W 2023 roku wygląda on następująco:

 • Osoba dorosła – 15 zł +opłata miejscowa.
 • Dziecko do lat 12 – 10 zł+opłata miejscowa.
 • Dziecko do lat 3 bezpłatnie +opłata miejscowa.
 • Namiot do 3 osób – 20 zł.
 • Namiot dla 4 osób lub więcej – 25 zł.
 • Przyczepa kempingowa do 5 m –  30 zł.
 • Przyczepa kempingowa powyżej 5 m –  35 zł.
 • Samochód kempingowy do 6 m –  40 zł.
 • Samochód kempingowy powyżej 6 m – 45 zł.
 • Samochód osobowy – 25 zł.
 • Samochód sypialny – 35 zł.
 • Motocykl – 15 zł.
 • Przedsionek, dostawka – 15 zł.
 • Przyczepa towarowa, podłodziowa – 20 zł.
 • Pies 10 zł.
 • Przyłącze prądu 10 A – 30 zł.

Ponadto na miejscu można skorzystać z wypożyczalni kajaków.

 • Kajak /2-osobowy/ 20 zł / H
 • Kajak /2 osoby + 1 dziecko/ 30 zł / H
 • Kajak /4 osoby + 1 dziecko/ 35 zł / H

Troszeczkę historii Zamku Czocha

We wczesnym średniowieczu na miejscu dzisiejszego zamku znajdował się gród warowny. Pierwsza wzmianka o tym grodzie pochodzi z 1241 roku. Powstanie Zamku to druga połowa XIII wieku. Na początku był warownią graniczną, która miała strzec granicy między Śląskiem a Łużycami.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Zamek był oblegany i na krótko zdobyty w 1433 roku przez Husytów. Ci dokonali sporych zniszczeń i grabieży. Warowania została odbita w 1434 roku. W pierwszej połowie XVII wieku władanie zamkiem objął Christoph von Nostitz-Rieneck. Prowadził on w okolicy działania geologiczne. Poszukiwał między innymi złota. W związku z tym zbudował wsie górnicze w okolicy. Przybywali tu głównie czescy protestanci uciekający przed prześladowaniami religijnymi. Wtedy też rozbudowane zostały znacznie fortyfikacje Zamku Czocha.W sierpniu 1793 roku na zamku wybuchł pożar. Zniszczył on dachy, wieżę zamkową i część komnat. Zniszczona została również zbrojownia i biblioteka. Spłonęły między innymi cenne manuskrypty. Niemal niezwłocznie przystąpiono do odbudowy, jednak zamek nadawał się do zamieszkania dopiero po sześciu latach prac. Odbudowa wiązała się również ze sporymi zmianami. Sta­rą śred­nio­wiecz­ną więź­bę da­cho­wą za­stą­pio­no da­chem ba­ro­ko­wym. Pod­wyż­szo­no wie­żę z dzwon­ni­cą. Zmie­nio­no też częściowo wy­strój wnętrz.

Dziedziniec zamku
Zamek Czocha

Na początku XX wieku zamek kupił niemiecki przemysłowiec Ernest Gutschov. Budynek był wtedy w dość kiepskim stanie technicznym i wymagał drogich prac remontowych. Ten postanowił warownię przebudować niemal całkowicie. Na przykład w fosie zamkowej urządzono zwierzyniec. Celem był powrót do średniowiecznych tradycji. Zatrudniony do tego celu architekt Bodo Ebhardt podołał zadaniu. Ciekawostką może być to, że po zakończeniu przebudowy zamek miał według niektórych obserwatorów być bardziej średniowieczny niż był w średniowieczu.

Zamek Czocha w czasie II Wojny Światowej

W czasie II Wojny Światowej według niektórych badaczy zamek mógł pełnić funkcję szkoły szyfrantów Abwery. Jednak nie ma na to 100% dowodów. Według niektórych przekazów w trakcie trwania wojny zamek odwiedził Werner Von Braun. Naukowiec ten był twórca niemieckiej broni rakietowej. Był konstruktorem między innymi rakiet V1 i V2. Po wojnie przedostał się on do USA, gdzie był ojcem amerykańskiego programu kosmicznego. Był on między innymi konstruktorem rakiet Saturn wykorzystywanych między innymi w projekcie Apollo. To między innymi dzięki Von Braunowi amerykanie stanęli na srebrnym globie.

Wejście na Zamek Czocha
Wejście na Zamek Czocha

W 1945 roku właściciel Zamku Czocha uciekł do Drezna. Zabrał ze sobą większość nadającego się do łatwego transportu wyposażenia i cennych przedmiotów. To, co pozostało zostało rozkradzione między innymi przez burmistrza Leśnej. Po dokonaniu kradzieży uciekł on do amerykańskie strefy okupacyjnej. Co ciekawe po drodze nie miał żadnych problemów. Kolejna ciężarówka z kradzionymi z zamku przedmiotami, którą prowadził komendant MO zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach wraz z kierowcą. Część jednak rabusiów dosięgła ręka sprawiedliwości. Karę więzienia za kradzież odsiedział między innymi wicestarosta Lubański.

Rozpruty sejf na Zamku Czocha
Rozpruty sejf na Zamku Czocha

Po wojnie budowla niszczała. Opiekowała się nią najpierw Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” a następnie Dolnośląska Izba Rolnicza. Później warownię przejęło Ministerstwo Kultury i Sztuki. Dopiero na początku lat pięćdziesiątych zamek został przejęty przez wojsko. Urządzono tu ośrodek wypoczynkowy dla wysokich oficerów Ludowego Wojska Polskiego. Do dziś budowla jest pod opieką Agencji Mienia Wojskowego.

W 1996 roku warownia została udostępniona do zwiedzania dla turystów

Kariera filmowa Zamku Czocha

Zamek Czocha jest też gwiazdą filmową. Brał też udział w kilku znanych produkcjach. Zobaczymy go między innymi w filmach „Gdzie jest generał”, „Fabryka Zła”, czy „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”. Był także wykorzystywany jako sceneria do „Wiedźmina” i „Doliny Śmierci”.Zamek Czocha – dziedziniec zewnętrzny

Po wejściu przez główną bramę i zakupieniu biletu w kasie poszliśmy najpierw na zewnętrzny dziedziniec. Jest on całkiem spory. Przez otwory strzelnicze widać wijącą się poniżej Kwisę. Dzięki spiętrzeniu wody przez zaporę Leśniańską powstało tu spore jezioro. Genialnie się ono prezentuje zarówno z murów, jak i wieży zamkowej.

Dziedziniec zewnętrzny z góry
Zamek Czocha – dziedziniec zewnętrzny z góry

Można też wejść na balkon wewnętrzny i zobaczyć jak to miejsce wygląda z góry. Spędziliśmy tam kilka chwil, zwłaszcza że ruch tego dnia był niewielki. Dzięki temu można było w spokoju odetchnąć.

Studnia niewiernych żon

Następnie po kamiennych schodach udaliśmy się na niewielki dziedziniec ze studnią i herbami. Ze studnią związana jest makabryczna legenda. Miały być tu wrzucane niewierne żony i kochanki władców zamku. Pierwszą ofiarą była żona Chris­topha von Nos­titz-Rie­neck. Kolejne ofiary to żona jego syna. Miała ona romansować z woźnicą. Trzecią ofiarą miała być kobieta o imieniu Ulryka. Urodziła ona nieślubne dziecko, za co została utopiona w studni. Tragiczny los spotkał jej dziecko. Zostało ono zamurowane żywce w jednej ze ścian zamku.

Studnia zamkowa
Zamek Czocha – studnia

Studnię za kilka złotych można podświetlić i wysłuchać tajemniczej historii z nią związanej. My nie skorzystaliśmy, bo zostało już niewiele czasu do rozpoczęcia zwiedzania z przewodnikiem. Nie chcieliśmy się spóźnić. Zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem

Kamiennym mostem udaliśmy się do wejścia do Zamku. W głównym holu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po zamkowych salach. Po drodze snuł dość ciekawą opowieść o historii Zamku Czocha. Od XIII wieku, kiedy powstała, aż po współczesność. Nas najbardziej interesowała historia Zamku związana z II Wojną Światową.

Wystawa dotycząca II Wojny Światowej
Wystawa na zamku

Wtedy to ponoć mieszkali tu niemieccy naukowcy. Zamek miał być również centralą łączności. W nieodkrytych do dziś podziemiach znajdować się miała tajemnicza fabryka zbrojeniowa. Umysły poszukiwaczy rozpaliła wiadomość sprzed kilku lat o okryciu podczas remontu dachu skrytki. Znaleziono w niej między innymi mundury, książki, aparat oddechowy i turbinę Waltera.

Turbina Waltera
Turbina Waltera z Zamku Czocha

Z zamkiem związane są też historie skarbów rzekomo tam ukrytych. Zobaczyć można między innymi rozpruty sejf zamkowy. Miały się w nim znajdować precjoza, między innymi ikony, obrazy i insygnia carskie Romanowów.  Zdjęcia tego pomieszczenia znajdziecie w galerii pod wpisem.

Skarb ukryty w Zamku Czocha
Skarb ukryty w Zamku Czocha

W Zamku Czocha podczas zwiedzania zobaczyliśmy salę rycerską, kominkową i sypialnię. W większości z nich znajdują się ukryte przejścia, które służyły do dyskretnego przemieszczania się po budowli. Ponoć jest ich tam znacznie więcej, ale nie zostały do tej pory odnalezione i potwierdzone.

Tajemnice i legendy Zamku Czocha

Czocha to jeden z najbardziej tajemniczych zamków Dolnego Śląska. Jest w nim dużo tajemnych przejść. Jak się okazuje nie wszystkie mogą być odkryte. Niedawno przeprowadzono skaning laserowy budowli i znaleziono kilka miejsc, w których mogą znajdować się zamaskowane pomieszczenia.

Jedna z sal zamkowych

W Zamku Czocha odkryto również tajemne przejścia, dobrze zamaskowane przed wzrokiem niewtajemniczonych. Ponadto są przekazy, które sugerują, że pod zamkiem znajduje się sieć podziemnych korytarzy wykutych w skale. Dostęp do nich został odcięty pod koniec lub tuż po zakończeniu wojny. Na razie nie udało się do tych miejsc dotrzeć. Nie wiadomo więc co kryją. Jeden z właścicieli zamku, Ernst Gütschow, kolekcjonował dzieła sztuki, których bardzo wiele znaleziono tu po wojnie. Wielu poszukiwaczy jest przekonanych, że nie odnaleziono wszystkiego. Kolejna z legend mówi o skrzyniach z kosztownościami zatopionych w wodach Jeziora Leśniowskiego.Zamek ma też sporo legend dotyczących duchów. Mówi się, że jest najbardziej nawiedzonym zamkiem Dolnego Śląska. Jedna z opowieści dotyczy konduktu żałobnego, pod którym zawalił się stary drewniany most. Żałobnicy wpadli do suchej fosy z kilkunastu metrów. Wielu z nich straciło wówczas życie i do dziś słychać nocami ich krzyki.

Widok z wieży zamkowej

Na wieżę zamkową prowadzą wąskie schody. Jeśli ktoś ma kłopoty z ciasnymi pomieszczeniami, to nie polecam. Jeśli jednak jesteście w stanie pokonać swój lęk to naprawdę warto wdrapać się na górę. Widok na dolinę Kwisy i całą okolicę był fantastyczny nawet tej burej i bezśnieżnej zimy. Latem, kiedy okoliczne drzewa są w pełni zielone musi być jeszcze lepiej.

Widok z wieży zamkowej
Zamek Czocha – widok z wieży zamkowej

Co zobaczyć w okolicy Zamku Czocha

Zamek znajduje się na Dolnym Śląsku, a konkretnie w jego górzystej części. W związku z tym w okolicy jest sporo ciekawych miejsc do zobaczenia. Ja mogę z czystym sumieniem polecić kilka miejsc. Zachęcam do odwiedzenia pobliskiej Leśnej. Znajdziecie tam tajemnicze sztolnie wykute w zboczu Góry Szubienicznej.

Sztolnie w Leśnej

Niedaleko znajduje się też muzeum w sztolniach dawnej kopalni w Krobicy. To bardzo intrygujące miejsce. W odróżnieniu od sztolni w Leśnej tutaj zwiedzacie z przewodnikiem. Ciekawa wycieczka i historia górnictwa w okolicy.

Geopark w Krobicy
Geopark w Krobicy

Jeśli nie lubisz podziemnych tras turystycznych też najdziesz coś dla siebie. Zachęcam między innymi do odwiedzenia najwyższej w Polsce wieży widokowej Sky Walk w Świeradowie. Nie jest tu co prawda tanio, ale bardzo ciekawie. Szczególnie dla najmłodszych. Można także zobaczyć okolicę z dostępnych za darmo wież widokowych na Młynicy i na Czerniawskiej Kopie.

Wieża Sky Walk w Świeradowie

Miłośnikom górskich spacerów polecam pobliskie Góry Izerskie. Ze Świeradowa można wyskoczyć na przykład do Chatki Górzystów na kultowe naleśniki. Znajdą tu też coś dla siebie miłośnicy napędzanych mięśniami dwóch kółek. W okolicy Świeradowa – Zdroju i Szklarskiej Poręby jest bowiem mnóstwo tras typu Single Track.

Podsumowanie wycieczki na Zamek Czocha

Zachęcam do wycieczki na Zamku Czocha i przy okazji nieodległych sztolni w Leśnej. To urokliwe miejsce skrywa do dzisiaj tajemnice z przeszłości. Warto się do nich zbliżyć i poczuć na własnej skórze.

Wycieczka była niezwykle ciekawa. Położony na skalnym cyplu i z trzech stron otoczony wodą ma swój niepowtarzalny klimat. Dodatkowym atutem jest ciekawa historia warowni. Zarówno ta związana z czasem jego powstania i świetności, jak i ta trochę nowsza. Nie bez znaczenia jest też mgła tajemnicy, która spowiła zamek w czasie II Wojny Światowej. Zamek i okolica oferuje sporo atrakcji, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Góry, jeziora, lasy i kilka innych zamków w okolicy z pewnością wystarczą, żeby spędzić tu niezapomniany urlop.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Chcesz zobaczyć Zamek Czocha? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz wyjazd na Dolny Śląsk? Chcesz zwiedzić Zamek Czocha? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Zamek Czocha -zdjęcia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top