Wycieczka na Zamek Czocha na Dolnym Śląsku miała miejsce w połowie lutego. Mimo kalendarzowej zimy pogoda zdecydowanie wiosenna. Postanowiliśmy więc, będąc po raz kolejny w Szklarskiej Porębie, zobaczyć trochę dalszej okolicy. Tak trafiliśmy do miejscowości Sucha, gdzie ów zamek się znajduje. Zwiedziliśmy też tamtego dnia sztolnie w nieodległej Leśnej, ale o tym już pisałem. Zatem chodźmy na Zamek.

Zamek Czocha – trudno nie trafić

Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Sucha, przy głównej drodze. To jedna z najbardziej znanych atrakcji Dolnego Śląska. Idealny punkt na trasie wycieczki po okolicy. Dojazd jest bardzo prosty. Właściwie nie da się go przegapić. Po drugiej stronie drogi darmowy parking więc wszędzie blisko. Po wejściu przez główną bramę i zakupieniu biletu w kasie poszliśmy najpierw na zewnętrzny dziedziniec.

Zamek Czocha - wejście główne
Zamek Czocha – wejście główne

Zamek Czocha – ceny biletów

Obecnie (marzec 2022 roku) bilet normalny kosztuje 28 złotych. Ulgowy bilet kosztuje 20 złotych. Można również zakupić bilet rodzinny. Dla czterech osób kosztuje on 130 zł. Natomiast pięcioosobowa rodzina zapłaci 154 złote. Bilety ulgowe przysługują młodzieży do 15 roku życia i osobom niepełnosprawnym. Możliwe jest również nocne zwiedzanie warowni. Nocne chyba tylko z nazwy. Raczej wieczorne. Rozpoczyna się bowiem o godzinie 18. Jest ono organizowane kilka razy w roku i trzeba wybrać się na zamek w odpowiednim czasie. Terminy znajdziecie na stronie internetowej Zamku.W Zamku Czocha znajduje się hotel. Noclegi w komnatach zamkowych to z pewnością fajne przeżycie. Organizowane są również konferencje i imprezy okolicznościowe. 

Troszeczkę historii Zamku Czocha

We wczesnym średniowieczu na miejscu dzisiejszego zamku znajdował się gród warowny. Pierwsza wzmianka o tym grodzie pochodzi z 1241 roku. Powstanie Zamku to druga połowa XIII wieku. Na początku był warownią graniczną, która miała strzec granicy między Śląskiem a Łużycami.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Zamek był oblegany i na krótko zdobyty w 1433 roku przez Husytów. Ci dokonali sporych zniszczeń i grabieży. Warowania została odbita w 1434 roku. W pierwszej połowie XVII wieku władanie zamkiem objął Christoph von Nostitz-Rieneck. Prowadził on w okolicy działania geologiczne. Poszukiwał między innymi złota. W związku z tym zbudował wsie górnicze w okolicy. Przybywali tu głównie czescy protestanci uciekający przed prześladowaniami religijnymi. Wtedy też rozbudowane zostały znacznie fortyfikacje Zamku Czocha.W sierpniu 1793 roku na zamku wybuchł pożar. Zniszczył on dachy, wieżę zamkową i część komnat. Zniszczona została również zbrojownia i biblioteka. Spłonęły między innymi cenne manuskrypty. Niemal niezwłocznie przystąpiono do odbudowy, jednak zamek nadawał się do zamieszkania dopiero po sześciu latach prac. Odbudowa wiązała się również ze sporymi zmianami. Sta­rą śred­nio­wiecz­ną więź­bę da­cho­wą za­stą­pio­no da­chem ba­ro­ko­wym. Pod­wyż­szo­no wie­żę z dzwon­ni­cą. Zmie­nio­no też częściowo wy­strój wnętrz.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Na początku XX wieku zamek kupił niemiecki przemysłowiec Ernest Gutschov. Budynek był wtedy w dość kiepskim stanie technicznym i wymagał drogich prac remontowych. Ten postanowił warownię przebudować niemal całkowicie. Na przykład w fosie zamkowej urządzono zwierzyniec. Celem był powrót do średniowiecznych tradycji. Zatrudniony do tego celu architekt Bodo Ebhardt podołał zadaniu. Ciekawostką może być to, że po zakończeniu przebudowy zamek miał według niektórych obserwatorów być bardziej średniowieczny niż był w średniowieczu.W czasie II Wojny Światowej według niektórych badaczy zamek mógł pełnić funkcję szkoły szyfrantów Abwery. Jednak nie ma na to 100% dowodów. Według niektórych przekazów w trakcie trwania wojny zamek odwiedził Werner Von Braun. Naukowiec ten był twórca niemieckiej broni rakietowej. Był konstruktorem między innymi rakiet V1 i V2. Po wojnie przedostał się on do USA, gdzie był ojcem amerykańskiego programu kosmicznego. Był on między innymi konstruktorem rakiet Saturn wykorzystywanych między innymi w projekcie Apollo. To między innymi dzięki Von Braunowi amerykanie stanęli na srebrnym globie.

Wejście na Zamek Czocha
Wejście na Zamek Czocha

W 1945 roku właściciel Zamku Czocha uciekł do Drezna. Zabrał ze sobą większość nadającego się do łatwego transportu wyposażenia i cennych przedmiotów. To, co pozostało zostało rozkradzione między innymi przez burmistrza Leśnej. Po dokonaniu kradzieży uciekł on do amerykańskie strefy okupacyjnej. Co ciekawe po drodze nie miał żadnych problemów. Kolejna ciężarówka z kradzionymi z zamku przedmiotami, którą prowadził komendant MO zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach wraz z kierowcą. Część jednak rabusiów dosięgła ręka sprawiedliwości. Karę więzienia za kradzież odsiedział między innymi wicestarosta Lubański.Po wojnie budowla niszczała. Opiekowała się nią najpierw Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” a następnie Dolnośląska Izba Rolnicza. Następnie warownię przejęło Ministerstwo Kultury i Sztuki. Dopiero na początku lat pięćdziesiątych zamek został przejęty przez wojsko. Urządzono tam ośrodek wypoczynkowy dla wysokich oficerów Ludowego Wojska Polskiego. Do dziś budowla jest pod opieką Agencji Mienia Wojskowego.

W 1996 roku Zamek Czocha został udostępniony do zwiedzania dla turystów.

Kariera filmowa Zamku Czocha

Zamek Czocha brał też udział w kilku produkcjach filmowych. Zobaczymy go między innymi w filmach „Gdzie jest generał”, „Fabryka Zła”, czy „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”. Był także wykorzystywany jako sceneria do „Wiedźmina” i „Doliny Śmierci”.

Zamek Czocha – dziedziniec zewnętrzny

Dziedziniec zewnętrzny jest całkiem spory. Przez otwory strzelnicze widać wijącą się poniżej Kwisę. Można też wejść na balkon wewnętrzny i zobaczyć jak to miejsce wygląda z góry. Spędziliśmy tam kilka chwil, zwłaszcza że ruch tego dnia był niewielki. Dzięki temu można było w spokoju odetchnąć.

Zamek Czocha - dziedziniec zewnętrzny z góry
Zamek Czocha – dziedziniec zewnętrzny z góry

Studnia niewiernych żon

Następnie po kamiennych schodach udaliśmy się na niewielki dziedziniec ze studnią i herbami. Ze studnią związana jest makabryczna legenda. Miały być tu wrzucane niewierne żony i kochanki władców zamku. Pierwszą ofiarą była żona Chris­topha von Nos­titz-Rie­neck. Kolejne ofiary to żona jego syna. Miała ona romansować z woźnicą. Trzecią ofiarą miała być kobieta o imieniu Ulryka. Urodziła ona nieślubne dziecko, za co została utopiona w studni. Tragiczny los spotkał jej dziecko. Zostało ono zamurowane żywce w jednej ze ścian zamku.

Zamek Czocha - studnia
Zamek Czocha – studnia

Studnię za kilka złotych można podświetlić i wysłuchać tajemniczej historii z nią związanej. My nie skorzystaliśmy, bo zostało już niewiele czasu do rozpoczęcia zwiedzania z przewodnikiem. Nie chcieliśmy się spóźnić. Zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem

Kamiennym mostem udaliśmy się do wejścia do Zamku. W głównym holu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po zamkowych salach. Po drodze snuł dość ciekawą opowieść o historii Zamku Czocha. Od XIII wieku, kiedy powstała, aż po współczesność. Nas najbardziej interesowała historia Zamku związana z II Wojną Światową.

Wystawa na zamku

Wtedy to ponoć mieszkali tu niemieccy naukowcy. Zamek miał być również centralą łączności. W nieodkrytych do dziś podziemiach znajdować się miała tajemnicza fabryka zbrojeniowa. Umysły poszukiwaczy rozpaliła wiadomość sprzed kilku lat o okryciu podczas remontu dachu skrytki. Znaleziono w niej między innymi mundury, książki, aparat oddechowy i turbinę Waltera.

Turbina Waltera z Zamku Czocha

Z zamkiem związane są też historie skarbów rzekomo tam ukrytych. Zobaczyć można między innymi rozpruty sejf zamkowy. Miały się w nim znajdować precjoza, między innymi ikony, obrazy i insygnia carskie Romanowów.  Zdjęcia tego pomieszczenia znajdziecie w galerii pod wpisem.W Zamku Czocha podczas zwiedzania zobaczyliśmy salę rycerską, kominkową i sypialnię. W większości z nich znajdują się ukryte przejścia, które służyły do dyskretnego przemieszczania się po budowli. Ponoć jest ich tam znacznie więcej, ale nie zostały do tej pory odnalezione i potwierdzone.

Widok z wieży zamkowej

Na wieżę zamkową prowadzą wąskie schody. Jeśli ktoś ma kłopoty z ciasnymi pomieszczeniami, to nie polecam. Jeśli jednak jesteście w stanie pokonać swój lęk to naprawdę warto wdrapać się na górę. Widok na dolinę Kwisy i całą okolicę jest fantastyczny nawet tej burej i bezśnieżnej zimy.  Latem, kiedy okoliczne drzewa są w pełni zielone musi być jeszcze lepiej.

Zamek Czocha – widok z wieży zamkowej

Podsumowanie wycieczki na Zamek Czocha

Zachęcam do wycieczki na Zamku Czocha i przy okazji nieodległych sztolni w Leśnej. To urokliwe miejsce skrywa do dzisiaj tajemnice z przeszłości. Warto się do nich zbliżyć i poczuć na własnej skórze. Chcesz zobaczyć Zamek Czocha? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz wyjazd na Dolny Śląsk? Chcesz zwiedzić Zamek Czocha? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Zamek Czocha – galeria zdjęć

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!