Nazwa „Zamek Cisy” pojawił się na oznaczeniu zielonego szlaku podczas niedawnej wizyty w okolicach Książa, a konkretnie Ścieżki Hochbergów. Postanowiliśmy więc jeszcze tego samego dnia podjechać kawałek, żeby go zobaczyć. Zamek leży na obrzeżach Książańskiego Parku Krajobrazowego, więc samochodem udało nam się do niego dojechać w kilka minut. Również kilkuminutowy był spacer z parkingu do samego Zamku.

Zamek Cisy – krótko o historii

Zamek powstał prawdopodobnie w XIII wieku. Położony nad urwistym zboczem i otoczony fosą był dobrym punktem obronnym. Miał zabezpieczać między innymi szlak handlowy. Zamek dość często zmieniał właścicieli. Został też zdobyty i częściowo zniszczony przez Husytów. Następnie odbudowano go i znaczenie powiększono. Był też stale modernizowany aż do 1634 roku, kiedy to został spalony przez wojska szwedzkie. Nie odbudowano go ponownie i zaczął popadać w ruinę przechodząc z rąk do rąk. W latach dwudziestych XX w. obiekt przeszedł prace konserwatorskie, które miały przede wszystkim zabezpieczyć teren. Zrekonstruowano także wieżę i bramę.

Zamek Cisy - pozostałości mostu
Zamek Cisy – pozostałości mostu

Po wojnie ruiną opiekowali się między innymi harcerze. Odtoworzono także most prowadzący do zamku. Niestety, jak widać na powyższym zdjęciu most ten także przeszedł do historii.

Jak dotrzeć do Zamku Cisy

Zamek znajduje się w okolicy miejscowości Cisów na zachodnim krańcu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Najłatwiej do niego dojechać od Świebodzic ulicą Kamiennogórską a w samym Cisowie kierować się drogowskazami. Nową, asfaltową drogą dojedziemy prawie pod same ruiny. Do przejścia pozostanie może z 300 metrów. Ze Świebodzic można oczywiście również dojść zielonym szlakiem.

Zamek Cisy
Zamek Cisy

„Trwała ruina”

Zamek Cisy to tak zwana trwała ruina. Oznacza to, że jest on względnie bezpieczny, ale należy zachować ostrożność. Na teren fortecy nie wejdziemy niestety przez most. No chyba, że ktoś ma niezłe możliwości skokowe… 😉 Dojdziemy natomiast łatwą do znalezienia ścieżką. Ruiny są dość okazałe. Warto poświęcić chwilę na ich zwiedzenie. Zainteresowani historią Zamku i Szlaku Zamków Śląskich znajdą tablicę informacyjną, z której można się sporo dowiedzieć. Tablica znajduje się przy bramie od strony wewnętrznej. Nie przegapicie.

Zamek Cisy - schody wewnętrzne
Zamek Cisy – schody wewnętrzne

Spacer do Zamku nie jest wymagający i długi. Szczególnie osobom zmotoryzowanym będzie łatwo tam dotrzeć. Będąc w okolicy Zamku Książ na pewno warto uciec na chwilę od tłumu turystów i poobcować z historią w kameralnej atmosferze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!