Wodospad Podgórnej i kaskady Myi w Przesiece to fantastyczne miejsce na spacer i ładowanie akumulatorów. Zimą w wodospadzie można spotkać sporo „szaleńców” moczących się przy temperaturach bliskich lub poniżej zera. Słowo „szaleńcy” użyłem tu z przymrużeniem oka. Podziwiam odwagę – sam bym chyba do takiej wody nie wszedł, nawet za milion dolców. Choć może… 😉

Wodospad Podgórnej i kaskady Myi – jak dojechać

Wodospad znajduje się w miejscowości Przesieka u podnóży Karkonoszy. Na szczęście nie jest to teren Parku Narodowego i jeszcze nikt nie wpadł na pomysł pobierania opłat za wstęp. Dojechać tu można kierując się z Karpacza lub Cieplic na Podgórzyn. Tam znajdziecie drogowskazy kierujące na parking przed samym wodospadem. Ostrzegam, że droga dojazdowa jest wąska (na jeden samochód), a sam parking jest niewielki i może być kłopot ze znalezieniem miejsca. Szczególnie w pogodne weekendy.

Wodospad Podgórnej - parking
Parking przy wodospadzie Podgórnej

Kaskady Myi – tuż za podium

Użyłem w tytule powyżej terminologii sportowej, bo zgodnie z serwisem Karkonosze.pl kaskada Myi to czwarty co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Daleko mu co prawda do tych po czeskiej stronie, jednak ma swój niepowtarzalny urok. Schowany w głębi lasu ma zaledwie 5 metrów wysokości, jednak jego kaskadowy charakter nadaje mu specyficznego klimatu. Mi osobiści odrobinę przypomina szkockie Fairy Pools.

Kaskady Myi

Leśne ścieżki

Kolejny punkt naszej wycieczki to wodospad Podgórnej. Jednak nie wracaliśmy do głównej drogi i szlaku, a postanowiliśmy poszwendać się po okolicy leśnymi ścieżkami. Okazało się to całkiem fajnym pomysłem. Szczególnie ze względu na zimową aurę, która pomalowała okolicę szronem. Słoneczna pogoda sprawiała, że nawet bure zwykle, późnojesienne barwy nabierały soczystości.

Wodospad Podgórnej – to co morsy lubią najbardziej

Do wodospadu dotarliśmy po kilkudziesięciu minutach spaceru. Szalki są dobrze oznaczone i nie sposób się zgubić. Sama kaskada ma aż trzy poziomy i wszystkie wyglądają bardzo fajnie.

Wodospad Podgórnej - górna kaskada
Wodospad Podgórnej – górna kaskada

Zeszliśmy na poziom dolnej niecki po kilkudziesięciu schodach. Tutaj już sporo turystów i kilkanaścioro morsów. Sam wodospad jest bardzo malowniczo położony. Całkowita wysokość to 10 metrów. Dzięki temu jest trzecim co do wielkości wodospadem polskich Karkonoszy. Woda spadająca między granitowymi blokami prezentuje się niesamowicie.

Wodospad Podgórnej
Wodospad Podgórnej

Mostek na Podgórnej

Nad potokiem przejść można po niewielkim mostku. Tuż za nim znajduje się kilka ławek i miejsce na ognisko.

Wodospad Podgórnej - infrastruktura turystyczna
Wodospad Podgórnej – infrastruktura turystyczna

Wodospad Podgórnej i kaskady Myi- podsumowanie spaceru

Spacer w okolicach Przesieki okazał się bardzo malowniczy. Warto było poświęcić trochę czasu na wędrówkę po okolicznych lasach i oczywiście podziwianie wodospadu Podgórnej i kaskad Myi. Oba te miejsca są bardzo ciekawe, choć na kaskadach jest zdecydowanie mniej ludzi. Dzięki temu można tam odnaleźć więcej spokoju.

Wodospad Podgórnej i kaskady Myi – Galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top