PuzzleWood – magiczny las w Anglii – część Forest of Dean

Wiosenna podróż do Anglii, choć niespodziewana, okazała się całkiem ciekawa. Dzięki znajomym, których miałem przyjemność odwiedzić, zobaczyłem kilka bardzo ciekawych atrakcji. Jednym z nich był las Puzzlewood. To niewielkie, ale magiczne miejsce było wielokrotnie wykorzystywane w produkcjach filmowych. Głównie z kategorii baśni i SF. Nic dziwnego, bo klimat tu nieziemski.

Naszą bazą było miasto Glouchester w południowo zachodniej części Wielkiej Brytanii w Gloucestershire. Wielkościowo jest zbliżone do Zielonej Góry, w której mieszkam. A takie miasta jeszcze lubię. Nie ma tu wielkomiejskiego zgiełku, za to jest co zobaczyć. No i okolica całkiem ciekawa. Do Puzzlewood jest stąd zaledwie około 30 kilometrów.Puzzlewood – dojazd, parking

Las Puzzlewood znajduje się tuż przy drodze między Coleford a Trow Green w Gloucestershire. Jest tu dość spory, darmowy parking, więc nie powinno być problemu z zaparkowaniem auta. My byliśmy tuż przed majówką i było niemal całkiem pusto. Bardzo mnie to ucieszyło, bo to miejsce mogłoby mocno stracić na uroku, gdyby było zatłoczone.

Parking przy Puzzlewood
Parking przy Puzzlewood i zagrody zwierząt

Do Puzzlewood można też dojechać pociągiem. Jednak w takim przypadku czeka nas albo zamówienie taksówki, albo dość długi spacer. Najbliższe stacje kolejowe to:

 • Lydney – 5.65 mili, czyli około 9 kilometrów
 • Chepstow – 10 mil, czyli około 16 kilometrów
 • Gloucester – 20 mil, czyli około 32 kilometrów

Namiary na lokalne taksówki: CDS: 01594 832288, Sovereign: 01594 836757

Wejście na teren Puzzlewood
Wejście na teren Puzzlewood

Jak widzicie, nawet z najbliższej stacji kolejowej jest dość daleko. Rozwiązaniem może być dojazd do Coleford autobusem. Z tego przystanku w tym mieście dojdziecie do magicznego lasu w około 15 minut.Puzzlewood – godziny otwarcia, cennik biletów

Tuż obok parkingu znajduje się kasa biletowa. Puzzelwood jest dostępny codziennie w sezonie wiosenno-jesiennym. Godziny otwarcia są różne, w zależności od miesiąca. Las można zwiedzać:

 • Kwiecień, maj, czerwiec – w godzinach od 10:00 do 17:00. Ostatnie wejście o 16.00.
 • Lipiec, sierpień, wrzesień – w godzinach od 10:00 do 18.00. Ostatnie wejście o 16:30.
 • Październik – w godzinach od 10:00 do 16:30. Ostatnie wejście o 15:30.
Puzzlewood - okolice kasy
Ścieżka w kierunku lasu Puzzlewood

Na miejscu jest też kawiarnia, otwarta zwykle do pół godziny przed zamknięciem bram. Jak sama nazwa wskazuje, można się tu napić kawy, jednak to nie wszystko. Są tez lekkie przekąski, napoje i pamiątki.Wraz z biletem otrzymuje się ulotkę, na której zaznaczone są ciekawe miejsca w Puzzlewood. Można wziąć mały długopis i oznaczać te, które udało nam się odnaleźć w terenie. Fajna zabawa, nawet dla dorosłych.

Ulotka dla poszukiwaczy ciekawych miejsc
Ulotka dla poszukiwaczy ciekawych miejsc

Ceny biletów do Puzzlewood w 2023 roku kształtują się następująco:

 • Bilet normalny: 9,5 funta
 • Bilet ulgowy: 8 funtów
 • Dzieci poniżej 2 roku życia nie płacą za wejście.
 • Bilet dla osób niepełnosprawnych: dorosły 8 funtów, dziecko 7 funtów.
 • Opiekun osoby niepełnosprawnej: 8 funtów.

Na teren Puzzlewood nie można wprowadzać zwierząt. Ze względu na charakter leśnych ścieżek, teren nie jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Niestety również wózek dziecięcy się nie przyda.

Zwiedzanie Puzzlewood

Tuż przy parkingu są zagrody z różnymi zwierzętami. To fajna atrakcja dla najmłodszych zwiedzających. Znajdziecie tu między innymi niesamowicie widowiskowe bydło pochodzące z gór Szkocji. Są też bardziej swojskie osły, konie, kaczki czy kozy. Jednak to, co najlepsze jeszcze przed nami. Skierowaliśmy się oznaczoną ścieżką w kierunku lasu.

Ścieżka do lasu Puzzlewood
Ścieżka do lasu Puzzlewood


Już po kilku krokach między drzewami rozpoczęła się magia. Niesamowicie klimatyczne ścieżki w skalnych rozpadlinach sprawiły, że czułem się jak na innej planecie. Niemal każda ze skał pokryta jest soczyście zielonym mchem.

Puzzlewood - ścieżki między skałami

Teren nie jest zbyt rozległy i obejście wszystkiego nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jednak każdy krok kieruje w ciekawe miejsca. Dodatkowo wspomniane wcześniej poręcze zbudowane z gałęzi dodają kolorytu wycieczce.

Puzzlewood ulubionym miejscem filmowców

Puzzlewood dzięki swojemu niezwykłemu klimatowi zyskało bardzo dużą popularność wśród filmowców. Powstawały tu zdjęcia do bardzo znanych filmów. Kręcono tu między innymi: „Tajemniczy Ogród”, „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy”, czy „Doctor Who”.

Puzzlewood

Na stronie internetowej atrakcji znajdziecie pełną listę 13 powstałych tu filmów. Są tam też fajne zdjęcia pokazujące umiejscowienie najbardziej znanych scen.Skąd wziął się tajemniczy labirynt między skałami?

Powstanie labiryntu ma ścisły związek z erozją pochodzących z Karbonu wapiennych skał. Woda przepływająca w nich wypłukała podziemne jaskinie i korytarze. Następnie w procesie erozji i wypiętrzenia terenu kawerny te zostały odsłonięte, tworząc to, co widzimy dzisiaj.

Zakamarki magicznego lasu
Zakamarki magicznego lasu

Dodatkowo do dzisiejszego wyglądu tego miejsca przyłożyli rękę dawni osadnicy. Od epoki brązu po czasy rzymskie prowadzono tu bowiem wydobycie rudy żelaza.

Skarb ukryty w szczelinach skalnych

Potwierdzeniem tezy, że teren ten był zajęty przez Rzymian, jest odnalezienie tu w XIX wieku skarbu. Składał się on z 3000 rzymskich monet datowanych na III wiek przed naszą erą.

Zabawa w poszukiwanie skarbu
Zabawa w poszukiwanie skarbu

Forest of Dean  – historyczny las w hrabstwie Gloucestershire

Forest of Dean, gdzie znajduje się Puzzlewood, to historyczny las znajdujący się na zachodnim krańcu hrabstwa Gloucestershire. Obejmuje on obszar ponad 100 km2. Już w XI wieku miały tu miejsce królewskie polowania. Forest of Dean jest drugim co do wielkości lasem w Anglii należącym do Korony.

Puzzlewood – podsumowanie wycieczki

Mały, ale wariat. Tak można by żartobliwie podsumować wycieczkę. Puzzlewood nie jest specjalnie duże. Nie ma tu też spektakularnych widoków i wysokich gór. Jednak magia, jaką tu znalazłem, mogłaby obdzielić wiele górskich szlaków. Będąc w okolicy Gloucester, zdecydowanie warto poświęcić godzinę lub dwie, żeby poczuć tę niesamowitą aurę.

Czy widziałem kiedyś coś podobnego? Bardzo trudno mi porównać Puzzlewood do innych odwiedzonych przeze mnie miejsc. Na myśl przychodzą mi Besedickie Skały w Czeskim Raju. Jednak wybrałem je trochę na siłę. Podobieństwo jest bardzo niewielki, co tylko świadczy o wyjątkowości porośniętego mchem labiryntu w lasach południowo-zachodniej Anglii.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Wybierasz się do Wielkiej Brytanii? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Booking.com

Puzzlewood – zdjęcia ze spaceru

Co to jest Puzzlewood?

Puzllewood to fragment lasu Forest of Dean w południowo-zachodniej Anglii. Słynie z niesamowicie klimatycznych wąwozów między skałami porośniętymi mchem.

Ile trwa zwiedzanie PuzzleWood?

Nam zwiedzenie labiryntu PuzzleWood zajęło około godziny. Można tu jednak spędzić dużo więcej czasu, szukając wszystkich miejsc oznaczonych w ulotce. Jest też mini zoo i inne atrakcje dla najmłodszych.

Gdzie jest Puzzlewood?

Puzzlewood znajduje się w południowo- zachodniej Anglii w hrabstwie Gloucestershire, niedaleko miejscowości Coleford.

Jak dojechać do Puzzlewood?

Najlepiej dojechać samochodem do samego Puzzlewood. Jest tu darmowy parking. Można dojechać do Coleford autobusem. Spacer z przystanku zajmuje około 15 minut. Można również pociągiem, choć tutaj trzeba liczyć się z długim spacerem lub skorzystaniem z taksówki.

Jakie filmy kręcono w Puzzlewood?

W Puzzlewood nakręcono sporo scen filmowych. Najbardziej znane filmy to „Tajemniczy Ogród”, „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy”, czy „Doctor Who”. Powstały tu także: „The Huntsman: Winter’s War”, „Jack the Giant Slayer”, „Merlin”, „Our Planet”, „Atlantis”, „Wizards vs Aliens”, „Da Vinci’s Demons”, „Tree Fu Tom”, „Hidden Kingdoms” i „Secret Supper Club”.

Czy trzeba rezerwować bilety do Puzzlewood?

Rezerwacja jest zalecana w czasie wakacji szkolnych. W pozostałych terminach można podjechać do Puzzlewood bez rezerwacji biletów.

Czy można zwiedzać Puzzlewood z wózkiem dziecięcym?

Ze względu na charakter ścieżek Puzzlewood nie można zwiedzać z wózkiem.

Czy Puzzlewood jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych?

Niestety nie ma tu żadnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Nie da się tu poruszać na wózku inwalidzkim.

Czy do Puuzlewood można pojechać ze zwierzętami?

Na teren Puzllewood nie można wprowadzać zwierząt.

2 komentarze do “PuzzleWood – magiczny las w Anglii – część Forest of Dean”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top