Krucze Skały w Szklarskiej Porębie to moim zdaniem obowiązkowy punkt podczas wizyty w tym urokliwym mieście. Zwłaszcza, że znajdują się na szlaku do jednej z większych atrakcji turystycznych miasta, czyli wodospadu Kamieńczyka. Warto zatrzymać się na chwilę po drodze i zobaczyć Krucze Skały z dołu i z góry.

Jak trafić do Kruczych Skał?

Na początek warto się upewnić, że to właściwe Krucze Skały. Formacji o tej nazwie jest w Polsce kilka, między innymi także w nieodległym Karpaczu i Jerzmanicach Zdroju. Na szczęście w Szklarskiej Porębie są tylko jedne. 😉 Znajdują się one przy drodze do Jakuszyc, jeszcze w granicach miasta, na prawym brzegu rzeki Kamienna. Nie sposób ich przegapić – są oznaczone sporym głazem.

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie wznoszą się na 718m.n.p.m. Od dołu można je podziwiać z Szosy Czeskiej, natomiast jeśli chcemy wejść na punkt widokowy na szczycie musimy podejść od ulicy Mickiewicza. Idąc Szosą Czeską w kierunku Kamieńczyka skręcamy w prawo na pierwszym skrzyżowaniu (tu gdzie zaczyna się szlak na Kamieńczyk i Szrenicę) i po krótkim spacerze pod górę wchodzimy na ścieżkę obok planu tras rowerowych.

Wejście na Krucze Skały od ulicy Mickiewicza

Krucze Skały – punkt widokowy

Po przejściu kilkudziesięciu metrów docieramy do granitowych skał, których wysokość sięga trzydziestu metrów. Z góry mamy piękny widok na Szosę Czeską, dolinę rzeki Kamiennej, miasto i Góry Izerskie.

Panorama z Kruczych Skał
Panorama z Kruczych Skał

W Kruczych Skałach wydobywano do XIX wieku pegmatyt, a ponadto występują tu ciekawe i rzadkie minerały takie jak niebieskie i przezroczyste szafiry.

Atrakcje w Kruczych Skałach

W sezonie letnim działał tu ośrodek wspinaczkowy i sportów ekstremalnych. Można było zjechać na tyrolce, czy przejść się po moście linowym rozciągniętym między skałami. Ćwiczyli tu też miłośnicy wspinaczki skałkowej. Z moich informacji wynika, że niestety tych atrakcji już w przyszłym roku nie uświadczymy. Szkoda.

Krucze Skały - widok na Szosę Czeską
Krucze Skały – widok na Szosę Czeską

Podsumowując myślę, że będąc w Szklarskiej Porębie trzeba koniecznie odwiedzić Krucze Skały. Choćby podczas spaceru do wodospadu Kamieńczyka czy na Szrenicę. Widok z góry jest ciekawy i wart kilku minut poświęconych na podejście.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!