Jaskinia Wierzchowska Górna to największa jaskinia Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Znajduje się w południowej części regionu, tuż obok Ojcowskiego Parku Narodowego. Tworzy ją prawie kilometr podziemnych korytarzy, a nieco krótsza trasa turystyczna jest dobrze przygotowana. Nic więc dziwnego, że Aga zaplanowała jej zwiedzanie podczas naszego wrześniowego urlopu. Jak się okazało, to bardzo ciekawe miejsce. Ale po kolei…

Jaskinię Wierzchowską zwiedzaliśmy w czasie Święta Jury we wrześniu. Na szczęście załapaliśmy się na ostatnią turę w niedzielę, więc nie było zbyt wielkich tłumów. Auto zaparkowaliśmy na górnym parkingu, który był udostępniony tylko w trakcie święta. Na co dzień auto trzeba zostawić na dolnym parkingu i dziesięciominutowym spacerem dojść do jaskini.

Okolice Jaskini Wierzchowskiej
Okolice Jaskini Wierzchowskiej

Jaskinia Wierzchowska Górna – jak dojechać

Do jaskinia najlepiej jest dojechać od strony Krakowa drogą nr 94. Trasa jest dobrze oznaczona, więc dotarcie na miejsce nie powinno sprawić kłopotów. Zawsze można skorzystać z mapy Google i nawigacji zarówno samochodowej, jak i pieszej. Z parkingu idziemy pod górkę ulicą Spacerową. Warto na chwilę zejść z asfaltu w dwóch miejscach.

Jaskinia Wierzchowska Dolna – miejsce treningu wspinaczkowego

Pierwsze zejście znajduje się naprzeciwko ulicy Olchowej i prowadzi do Jaskini Wierzchowskiej Dolnej, zwanej też Jaskinią Mamutową. Podczas pierwszych badań jaskini w drugiej połowie XIX wieku znaleziono tu bowiem kości i kły mamuta. Natrafiono tu również na liczne ślady osadnictwa, między innymi narzędzia krzemienne oraz wyroby z ciosów mamuta.

Jaskinię upodobali sobie wspinacze. Sklepienie dekorują dziesiątki zaczepów wspinaczkowych (nie wiem, jak się one fachowo nazywają – może ktoś mi podpowie w komentarzu?). Trafiliśmy na grupkę młodych adeptów wspinaczki, którzy szlifowali swoje umiejętności pod okiem instruktorów.

Jaskinia Wierzchwoska Dolna - trening wspinaczkowy
Jaskinia Wierzchowska Dolna – trening wspinaczkowy

Jaskinia Mamutowa nie jest zbyt wielka. Łączna długość korytarzy to około 100m. My zwiedziliśmy jedynie pierwszą, otwartą komorę. Jaskinię tworzą wąskie korytarze, w które się nie zapuszczaliśmy.

Jaskinia Dzika – ostro pod górkę

Kolejnym dość interesującym miejscem w drodze do Jaskini Wierzchowskiej Górnej jest, znajdując się również po prawej stronie asfaltowej ulicy, Jaskinia Dzika. Prowadzi do niej strome, ale na szczęście krótkie podejście. Jest niezbyt długa (ok 60 m) i nie na tyle ciekawa, by jakoś specjalnie zapadła w pamięć. Lubimy jednak z Agą zejść czasem ze szlaku i takie „boczne” atrakcje zawsze nas przyciągają.

Jaskinia Dzika
Jaskinia Dzika

Jaskinia Wierzchowska Górna – wisienka na torcie

Tak, jak wspomniałem na wstępie, Jaskinia Wierzchowska Górna jest największą znaną jaskinią Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Jej korytarze mają łączną długość około kilometra, a głębokość dochodzi do 25 metrów poniżej poziomu wejścia. Do zwiedzania przystosowano aż 370 (w obie strony około 700) metrów podziemnego labiryntu. A to metry bardzo ciekawe. Jaskinia jest pochodzenia krasowego, czyli została wypłukana w wapiennej skale przez wodę.

Trasa turystyczna w Jaskini Wierzchowskiej Górnej
Trasa turystyczna w Jaskini Wierzchowskiej Górnej

Badania jaskini – ślady po dawnych mieszkańcach

Podczas pierwszych badań, prowadzonych już w XIX wieku, odnaleziono tu, podobnie jak w Jaskini Mamuciej, liczne ślady osadnictwa i bytności zwierząt. Znaleziono szczątki między innymi lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej czy renifera. Ponadto natrafiono na ślady paleniska oraz sporą ilość narzędzi kamiennych i zrobionych z kości zwierząt.

Jaskinia Wierzchowska Górna - ekspozycja
Jaskinia Wierzchowska Górna – ekspozycja

Jaskinia Wierzchowska Górna – szata naciekowa

W jaskini niestety nie znajdziemy okazałej szaty naciekowej. Oczywiście są tu stalaktyty, stalagmity, draperie i inne ciekawostki, jednak ponad 100 lat niekontrolowanej eksploracji sprawiło, że bogate nacieki zostały bezpowrotnie zniszczone. To, co pozostało znajduje się w niedawno odkrytych i nie udostępnionych turystycznie fragmentach jaskini.

Jaskinia Wierzchowska Górna - szata naciekowa
Jaskinia Wierzchowska Górna – szata naciekowa

Okazałe hale i wąskie korytarze

W udostępnionych korytarzach możemy zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Należą do nich między innymi kotły wirowe w sklepieniu, wąskie korytarze i duże sale. W jaskini zwiedzamy między innymi Halę Wielką Dolną. Ta spora pustka o wymiarach 40 na 10 metrów i średniej wysokości 5 metrów robi ogromne wrażenie. Bardzo interesująca jest opowieść przewodnika o historii tego miejsca i mijanych obiektach. Warto się wsłuchać.

Sala człowieka pierwotnego
Sala człowieka pierwotnego

Jaskinia Wierzchowska – podsumowanie wycieczki

Zwiedzanie jaskini zajmuje około godziny, więc na pewno nie jest to wyprawa na cały dzień. Planując odwiedzenie Jaskini Wierzchowskiej Górnej warto również pomyśleć o tej dolnej. Taki mały bonus wycieczki. Temperatura wewnątrz jest stała przez cały rok i wynosi około 7-8 stopni. Dobrze więc mieć ze sobą coś ciepłego do ubrania. Wybierając się do Jaskini, szczególnie poza sezonem wakacyjnym, warto sprawdzić w necie, czy jest ona otwarta.

Jasinie Wierzchowskie – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!