Góra Zirkelstein – krótki spacer z widokami w Szwajcarii Saksońskiej

Do rana chodziliśmy w okolicy najbardziej rozpoznawalnej atrakcji Szwajcarii Saksońskiej i Gór Połabskich, czyli mostu Bastei. Spacer nie był długi i po obiedzie zostało nam jeszcze sporo czasu do wieczornego ogniska. Co więc zrobić z tak miło rozpoczętym dniem? Za oknem wznosi się niewielka góra Zirkelstein a na jej szczycie widać barierki. Jest tam więc punkt widokowy, to raz. Widoki w Szwajcarii Saksońskiej są niesamowite, to dwa. Jeden i dwa to trzy, a trzy oznacza wycieczkę. Zatem w drogę.

Bazę mieliśmy w niewielkiej osadzie Reuterhof tuż obok Schona. Widok z okna fajny. Na pierwszym planie pole kwitnącego rzepaku, a tuż za nim góra Zirkelstein. My poszliśmy w  kierunku Schona asfaltową drogą, którą przy okazji prowadzi jedna z wielu w Szwajcarii Saksońskiej ścieżek rowerowych. Żeby kółko było pełne, powinniśmy podejść do samej miejscowości. Tamtędy bowiem prowadzi szlak. Jest tam też parking, na którym można zostawić auto. My jednak poszliśmy przez łąkę w kierunku żółtego szlaku.

Zirkelstein – mały, ale wariat 🙂

Szczyt Zirkelstein jest stosunkowo niewielki. Ma zaledwie 384 m n.p.m. Nazwę swoją zawdzięcza charakterystycznemu, okrągłemu kształtowi. Z okalającej go ziemnej górki wystaje na 40 metrów skała piaskowca. Góra znalazła się na obrazie słynnego malarza Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec nad morzem mgły”. Ten mistyczny krajobraz doskonale oddaje charakter widoków w Szwajcarii Saksońskiej.

Góra Zirkelstein w Szwajcarii Saksońskiej
Góra Zirkelstein w Szwajcarii Saksońskiej

Krótki spacer po piękne widoki w Szwajcarii Saksońskiej z góry Zirkelstein

Po około 300 metrach spaceru łąką  i później żółtym szlakiem, doszliśmy do ścieżki prowadzącej do otaczającego górę Zirkelstein lasu. Jest tu ławeczka, na której można odpocząć i podziwiać widoki w Szwajcarii Saksońskiej z poziomu równiny. Nie taki był jednak cel spaceru. Ruszyliśmy więc pod górę.

Ścieżka na szczyt góry Góra Zirkelstein w Szwajcarii Saksońskiej
Ścieżka na szczyt góry Góra Zirkelstein w Szwajcarii Saksońskiej

Na początku ścieżka wokół góry Zirkelstein prowadziła stosunkowo łagodnie pod górę. Po prawej stronie widać było między drzewami strome ściany z piaskowca.Po około 100 metrach spaceru, w prawo odbijała ścieżka prowadzące do samego podnóża góry. No i tutaj zaczęły się schody. Dosłownie. Na szczyt góry Zirkelstein prowadzą bowiem metalowe schody. Momentami dość strome.

Schody na punkt widokowy, na górze Zirkelstein
Schody na punkt widokowy, na górze Zirkelstein

Widoki ze szczytu

Na szczyt warto się wdrapać przede wszystkim dla widoku. Widoki w Szwajcarii Saksońskie potrafią bowiem zachwycać. Zresztą po tej stronie Łaby to właśnie takie samotne wzniesienia podobne do góry Zirkelstein są największą atrakcją. Ten szczyt jest co prawda najniższy z nich, jednak widok i tak jest zacny.

Widok na Czeską Szwajcarię w okolicy Hrenska i Wąwozu Edmunda
Widok na Czeską Szwajcarię w okolicy Hrenska i Wąwozu Edmunda


Ze szczytu góry Zirkelstein bardzo fajnie widać Czeską i Saksońską Szwajcarię znajdującą się po drugiej stronie Łaby. Wprawne oko rozpozna wąwóz Edmunda na rzecze Kamenice. Wśród skał można także wypatrzeć jedną z największych atrakcji Czeskiej Szwajcarii, czyli Pravcicką Bramę. Do jej zobaczenia przyda się jednak lornetka, lub aparat z bardzo dużym zoomem. Jest tam bowiem dość daleko, a struktura skał i lasu nie ułatwia poszukiwań.

Pravcicka Brama widziana ze szczytu Zirkelstein
Pravcicka Brama widziana ze szczytu Zirkelstein

Krajobraz po tej stronie rzeki jest dość ciekawy. Fajnie prezentują się pola i okoliczne szczyty. Na łąkach pasą się konie, a kwitnący rzepak na początku maja zdecydowanie dodaje malowniczości. Nic dziwnego, że rejon ten upodobali sobie malarze i artyści.

Widok ze szczytu - Widoki w Szwajcarii Saskońskiej
Widok ze szczytu

Góra Zirkelstein nie jest największą atrakcją turystyczną w okolicy Bad Schandau. Stąd pewność, że nie spotkacie tu tłumu turystów i w spokoju będziecie mogli podziwiać widoki w Szwajcarii Saksońskiej. My niestety trafiliśmy na szczególnie głośno nadającego przez telefon gościa, ale chyba mieliśmy po prostu pecha.Po zejściu ze szczytu skręciliśmy w prawo, by obejść ją dookoła. Po drodze trafiliśmy na spore pole konwalii. Jeszcze nie kwitły, ale ich zielone liście fajnie barwiły ściółkę. Po wyjściu z lasu poszliśmy w lewo żółtym szlakiem. Przy lesie skręciliśmy w prawo w kierunku naszej bazy.

Góra Zirkelstein i pola kwitnącego rzepaku - widoki w Szwajcarii Saksońskiej
Góra Zirkelstein i pola kwitnącego rzepaku

Po drodze spojrzenie na górę Zirkelstein. Widać ją stąd bardzo fajnie przez żółty kolor kwiatów rzepaku. Jeszcze tylko kawałek spaceru i zlądowaliśmy w bazie.

Góra Zirkelstein i widoki w Szwajcarii Saksońskiej – podsumowanie spaceru

Jeśli szukacie ciekawych krajobrazów i widoków w Szwajcarii Saksońskiej, to szczyty z piaskowca na lewym brzegu Łaby będą fajnym miejscem. Można stąd podziwiać nie tylko morze skał na drugim brzegu rzeki, ale i rozległe równiny i pola dookoła. Jest tu też kilka podobnych szczytów w okolicy. Podnoszą one tylko walory widokowe. Jeśli, tak jak my, po wizycie na moście Bastei lub innej atrakcji Szwajcarii Czeskiej i Saksońskiej będziecie mieli trochę czasu, to polecam zdobycie góry Zirkelstein.

Jak dojść do Zirkelstein w Szwajcarii Saksońskiej

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Planujesz urlop w Szwajcarii Saksońskiej? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Planujesz urlop w Szwajcarii Saksońskiej? Chcesz zobaczyć fantastyczny widok ze szczytu Zirlekstein? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Galeria zdjęć ze spaceru

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top