Festiwal Kwiatów na Zamku Książ

W długi, majowy weekend wybrałem się za namową znajomych na Festiwal Kwiatów. Ta impreza odbywa się już od trzydziestu lat na Zamku Książ w Wałbrzychu. Jest bardzo znana i chętnie odwiedzana. Nie inaczej było i tym razem. Tłumy nieprzebrane, a korek przed wjazdem na parking zdawał się nie mieć końca.

Festiwal Kwiatów na Zamku Książ – wszędzie kolejki

Na szczęście jakoś udało się dotrzeć i rozpoczęliśmy spacer. Z łąki, która na czas Festiwalu stała się parkingiem, udaliśmy się w kierunku Zamku. Sam park po drodze nie zrobił na mnie jakiegoś większego wrażenia. Może dlatego, że nie miałem czasu na spokojne zwiedzanie. Musiałem bowiem przedzierać się przez stoiska z przysłowiowym „mydłem i powidłem”. No i ta rzeka ludzi.

Festiwal Kwiatów na Zamku Książ
Festiwal Kwiatów na Zamku Książ

Przed wejściem na dziedziniec zamkowy oczywiście kasa i kilometrowa kolejka. Chętnych na zobaczenie Festiwalu Kwiatów było sporo. Na szczęście znajomy dotarł sporo przed nami i to on odstał swoje. Bilety były dwa. Jeden na zwiedzanie samego Zamku. Drugi na wycieczkę po niewielkiej części podziemi wykonanych podczas II Wojny Światowej w ramach projektu Riese. Jednak o tym trochę później. Zacznijmy od Festiwalu Kwiatów.Zamek Książ – odrobina historii

Pierwsza wzmianka o Zamku pochodzi z końcówki XIII wieku. Na przestrzeni dziejów budowla przechodziła z rąk do rąk. Była we władaniu Niemców, Czechów i Węgrów. W końcu po II Wojnie Światowej znalazła się w granicach Polski. Nie chciałbym się szczegółowo wgłębiać w historii, gdyż jej nie znam. Chętnie zwiedziłbym Zamek z przewodnikiem, jednak w warunkach festiwalowych nie było na to szans.

Zamek Książ - wnętrza - Festiwal Kwiatów na Zamku Książ
Wnętrza Zamku Książ

Festiwal Kwiatów – Sale zamkowe w kwiatach

Spacer po zamkowych salach w czasie Festiwalu Kwiatów był stosunkowo krótki i większą uwagę zwracały kompozycje kwiatowe niż same wnętrza. A kompozycje te były piękne. I choćby dla nich warto było wymęczyć się trochę w tłumie. Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć pod wpisem. Tym razem nie ma tam zbyt wielu fotek, ale kilka ciekawych na pewno znajdziesz.

Festiwal Kwiatów na Zamku Książ
Festiwal Kwiatów na Zamku Książ


Tarasy Zamku Książ

Bardzo ciekawe są zamkowe tarasy. Utrzymane w stylu francuskim zajmują powierzchnie około 2 hektarów. Do tego znajdują się aż na 12 poziomach. Zostały założone XVII wieku. Zadbana i uformowana w alejki roślinność, piękne widoki. Kiedy jest tam pusto, musi być pięknie.

Zamek Książ - tarasy - Festiwal Kwiatów na Zamku Książ
Zamek Książ – tarasy

Podziemia Zamku Książ

Po spacerze wnętrzami zamkowymi dotarłem do części, która mnie najbardziej interesowała. Mam na myśli pozostałości przebudowy z czasów II Wojny Światowej. Niestety, dostępny obecnie dla zwiedzających fragment podziemi jest bardzo krótki. Obejmuje tylko niewielką część górnego poziomu. Można zobaczyć wartownię, szyb windy i fragment klatki schodowej. 

Zamek Książ - wartownia Riese
Zamek Książ – wartownia Riese

Obecnie trwają prace nad udostępnieniem większej części podziemi. Z tego, co słyszałem, w październiku trasa ma być w całości dostępna. Znając moje zainteresowanie tematyką Riese, pewnie będę jednym z pierwszych zwiedzających. 😉Festiwal Kwiatów na Zamku Książ – podsumowanie

Tym razem wpis krótki, bo i spacer w czasie Festiwalu Kwiatów stosunkowo krótki. O Zamku Książ z pewnością napiszę więcej w październiku, kiedy wystartuje trasa podziemna. Ze względu na otaczającą Zamek zieleń, jesień musi być tam oszałamiająca. Chciałbym również zobaczyć stadninę. Od prawie 20 lat jeżdżę konno i te zwierzaki są mi bardzo bliskie. Mimo wszystko czas spędzony w Książu wspominam miło. Polecam zwiedzenie Zamku, jeśli będziecie w okolicy Wałbrzycha.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Wybierasz się do Wałbrzycha? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz wyjazd do Wałbrzycha i zwiedzanie Zamku Książ? Może chcesz odwiedzić Festiwal Kwiatów? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Festiwal Kwiatów na Zamku Książ – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top