Kolejna jednodniowa wycieczka do Czech okazała się bardzo udana. W Skalnym Mieście Adrspach było trochę więcej ludzi niż w odwiedzanych poprzednio Teplickich Skałach. To miejsce jest dużo bardziej znane i popularne. Mimo tego udało się znaleźć kilka razy sam na sam z tym majestatycznym miejscem.

No właśnie. Na początek mała rada. Jeśli nie lubicie tłoku i gwaru, to tutaj warto szczególnie uważać. To jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w okolicy. Przez to bywa tu bardzo tłoczno. Szczególnie odradzam długie weekendy, także te polskie. No i oczywiście wakacje nie będą najlepszym czasem na spacer w ciszy i spokoju. Jeśli jednak nie będziecie mieli możliwości odwiedzenia Adrspach w innym terminie to wybierzcie jak najwcześniejszą godzinę. Wtedy jeszcze na szlakach powinno być w miarę luźno.

Sezon główny rozpoczyna się w Adrspach 1 kwietnia i trwa do 31 października. Na ścieżki pomiędzy skałami można wtedy wejść w godzinach od 8:00 do 17:30. Od 1 listopada do 31 marca trwa sezon zimowy. Wtedy Skalne Miasto jest otwarte o pół godziny krócej, od 8:00 do 17:00.

Adrspach - wejście do Skalnego Miasta
Adrspach – wejście do Skalnego Miasta

Skalne Miasto Adrspach – jak dojechać

Adrspach leży w Sudetach Środkowych, w obrębie Gór Stołowych niedaleko miejscowości Teplice nad Metuji. To ten sam kompleks gór co Teplickie Skały. Można tu dojechać samochodem, ale też koleją. Dworzec jest przy samym wejściu do skalnego miasta. My jechaliśmy samochodem ze Szklarskiej Poręby. Wjechaliśmy do Czech przejściem w Lubawce. Droga jest całkiem fajna i trudno się zgubić. Podobnie jak zawsze używałem nawigacji Google. Kolejny raz mnie nie zawiodła.

Przed wejściem do Skalnego Miasta

Skalne Miasto Adrspach – parking, bilety, jedzenie, pamiątki

Zacznijmy od początku, czyli od infrastruktury. Skalne Miasto Adrspach jest pod tym względem dobrze przygotowane. Parking jest dość spory i znajduje się naprzeciwko wejścia do obiektu. Koszt parkowania to 100 koron płatne w automacie tuż przed wyjazdem. Po przejściu drogi trafiliśmy na spore skupisko punktów gastronomiczno – pamiątkarskich. Można się posilić przed lub po spacerze i zakupić pamiątki. Jeśli jednak lubicie dobrą, czeską kuchnię, to nie polecam konsumpcji tutaj. Większość menu to kebaby i hamburgery. Tak niestety jest w miejscach nastawionych na masowego turystę. A szkoda. Aż się prosi o smaczną i świeżą kuchnię. O posiadanie czeskiej waluty nie musimy się martwić. Wszędzie można zapłacić w złotówkach oraz za pomocą karty.Historia Skalnego Miasta Adrspach w Czechach

Obszar skał koło Adrspach był znany już od dawna. Jednak nie był dostępny dla turystów. Rosły tu dość gęsto drzewa i inne zarośla. To one skutecznie uniemożliwiały eksplorację. Dopiero po wielkim pożarze w 1824 roku skały odkryły swoje tajemnice. Bardzo szybko zaczęły powstawać trasy turystyczne, a magią miejsca zachwycali się coraz to nowi turyści.

Skalne Miasto Adrspach
Skalne Miasto Adrspach

Wchodzimy między skały…

Po przejęciu przez tory kolejowe (używane, więc trzeba uważać) docieramy do kasy. Bilet można kupić zarówno tu na miejscu, jak i wcześniej online. Z tej drugiej możliwości warto skorzystać szczególnie w głównym sezonie. Aktualny cennik znajdziecie na stronie Skalnego miasta: https://www.adrspasskeskaly.cz/plTuż za wejściem na teren znajduje się niewielkie jeziorko. Powstało ono po zalaniu kamieniołomu, czy jak znalazłem w innym źródle, piaskowni. Obejście akwenu zajmuje około pół godziny. Na trasie jest kilka punktów widokowych. Warto się na chwilę zatrzymać i pooglądać okolicę. Dookoła jeziora prowadzi niebieski szlak.

Skalne Miasto Adrspach - zalany kamieniołom
Jezioro w dawnym kamieniołomie

Następnie docieramy do szlaku i nim ruszmy w kierunku wskazanym przez strzałki. Już po kilkunastu metrach można zobaczyć pierwsze skalne cuda. Trafiamy na skały o nazwach Dzban i Głowa Cukru. Tuż obok tej drugiej znajduje się rozdroże. W prawo prowadzi ścieżka, którą będziemy wracali. Więc idziemy prosto. Mijamy kolejne piękne skały i docieramy do jednego z charakterystycznych miejsc w Skalnym Mieście Adrspach. Mam na myśli Bramę Gotycką.

Skalne Miasto Adspach – brama wejściowa

Wybudowano ją podczas tworzenia części chodników w 1839 roku. Tutaj kontrolowano wtedy bilety wstępu. To doskonały przykład na to, jak wydawałoby się przypadkowa budowla, stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc.Ponad tysiąc skalnych wież

Tutaj dość szeroka do tej pory ścieżka znika między skałami. Zaczynają się wąskie przejścia między strzelistymi blokami piaskowca. Przechodząc przez Słoniowy Rynek idziemy dalej, obok Diabelskiego Mostu i Wieży Elżbiety. Następnie docieramy do Małego Wodospadu.

Wodospad w Adrspach
Wodospad w Adrspach

Tutaj można pójść kawałek dalej żółtym szlakiem. Dotrzemy tak do przystani. Tutaj można skorzystać z rejsu łódką po niewielkim jeziorze między skałami. My jednak zrezygnowaliśmy z tej atrakcji. Ruszyliśmy dalej trasą zwiedzania prowadzoną żółtym szlakiem. Tutaj szlak zaczął bardzo mocno „falować” to w górę to w dół.

Wielka Panorama

Jednym z piękniejszych miejsc po drodze jest „Wielka Panorama„. Można stąd zobaczyć, jak sama nazwa wskazuje, skalne miasto z góry.Skalne Miasto – Klaustrofobiczne wyjście

W porównaniu do Teplickich Skał w Adrspach jest sporo więcej schodów, podejść i zejść. Warto o tym pamiętać. Ponadto, mniej więcej w połowie trasy jest skrót, opisany jako wyjście awaryjne. Jeśli macie np. wózek dziecięcy lub klaustrofobię konieczne będzie skorzystanie z tej ścieżki. Dalej jest sporo wąskich i stromych schodów. Wyjście ze Skalnego Miasta prowadzi przez naprawdę wąską szczelinę. Emocje gwarantowane.

Wyjście ze Skalnego Miasta
Wyjście ze Skalnego Miasta

Dość trudno jest opisywać piękno skalnego miasta, bo bardzo łatwo wpaść w banał. Mam nadzieję, że galeria zdjęć choć w niewielkim stopniu przybliży wam Skalne Miasto Adrspach w Czechach. I oczywiście zachęci do jego odwiedzenia. Warto zarezerwować sobie co najmniej trzy, a nawet cztery godziny. Formacje skalne są opisane nazwami. Jest też kilka miejsc, w których wato się zatrzymać na chwilę. To choćby Mała i Wielka Panorama oraz Wielki Wodospad. Niestety, w czasie naszej wycieczki było dość sucho i Wielki Wodospad był wielki tylko z nazwy. 

Skalne Miasto Adrspach – podsumowanie spaceru

Krótkie podsumowanie. Trasa bardzo malownicza i obowiązkowa dla miłośników ciekawych formacji skalnych. Adrspach to na pewno miejsce, które warto odwiedzić. Szczególnie poza sezonem wakacyjnym, kiedy ruch jest mniejszy i jesienne lub wiosenne kolory dodają uroku otoczeniu. 

Dzień okazał się bardzo udany. Oby takich więcej.Skalne Miasto Adrspach – propozycja trasy

Wybierasz się do Skalnego Miasta Adrspach w Czechach? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz wyjazd do Skalnego Miasta? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Skalne Miasto Adrspach – galeria zdjęć

O autorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!