W długi, majowy weekend wybrałem się za namową znajomych na Festiwal Kwiatów. Ta impreza odbywa się już od trzydziestu lat na Zamku Książ w Wałbrzychu. Jest bardzo znana i chętnie odwiedzana. Nie inaczej było i tym razem. Tłumy nieprzebrane, a korek przed wjazdem na parking zdawał się nie mieć końca.
Festiwal Kwiatów na Zamku Książ – wszędzie kolejki
Na szczęście jakoś udało się dotrzeć i rozpoczęliśmy spacer. Z łąki, która na czas Festiwalu stała się parkingiem, udaliśmy się w kierunku Zamku. Sam park po drodze nie zrobił na mnie jakiegoś większego wrażenia. Może dlatego, że nie miałem czasu na spokojne zwiedzanie. Musiałem bowiem przedzierać się przez stoiska z przysłowiowym „mydłem i powidłem”. No i ta rzeka ludzi.
Przed wejściem na dziedziniec zamkowy oczywiście kasa i kilometrowa kolejka. Chętnych na zobaczenie Festiwalu Kwiatów było sporo. Na szczęście znajomy dotarł sporo przed nami i to on odstał swoje. Bilety były dwa. Jeden na zwiedzanie samego Zamku. Drugi na wycieczkę po niewielkiej części podziemi wykonanych podczas II Wojny Światowej w ramach projektu Riese. Jednak o tym trochę później. Zacznijmy od Festiwalu Kwiatów.
Zamek Książ – odrobina historii
Pierwsza wzmianka o Zamku pochodzi z końcówki XIII wieku. Na przestrzeni dziejów budowla przechodziła z rąk do rąk. Była we władaniu Niemców, Czechów i Węgrów. W końcu po II Wojnie Światowej znalazła się w granicach Polski. Nie chciałbym się szczegółowo wgłębiać w historii, gdyż jej nie znam. Chętnie zwiedziłbym Zamek z przewodnikiem, jednak w warunkach festiwalowych nie było na to szans.
Festiwal Kwiatów – Sale zamkowe w kwiatach
Spacer po zamkowych salach w czasie Festiwalu Kwiatów był stosunkowo krótki i większą uwagę zwracały kompozycje kwiatowe niż same wnętrza. A kompozycje te były piękne. I choćby dla nich warto było wymęczyć się trochę w tłumie. Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć pod wpisem. Tym razem nie ma tam zbyt wielu fotek, ale kilka ciekawych na pewno znajdziesz.
Tarasy Zamku Książ
Bardzo ciekawe są zamkowe tarasy. Utrzymane w stylu francuskim zajmują powierzchnie około 2 hektarów. Do tego znajdują się aż na 12 poziomach. Zostały założone XVII wieku. Zadbana i uformowana w alejki roślinność, piękne widoki. Kiedy jest tam pusto, musi być pięknie.
Podziemia Zamku Książ
Po spacerze wnętrzami zamkowymi dotarłem do części, która mnie najbardziej interesowała. Mam na myśli pozostałości przebudowy z czasów II Wojny Światowej. Niestety, dostępny obecnie dla zwiedzających fragment podziemi jest bardzo krótki. Obejmuje tylko niewielką część górnego poziomu. Można zobaczyć wartownię, szyb windy i fragment klatki schodowej.
Obecnie trwają prace nad udostępnieniem większej części podziemi. Z tego, co słyszałem, w październiku trasa ma być w całości dostępna. Znając moje zainteresowanie tematyką Riese, pewnie będę jednym z pierwszych zwiedzających. 😉
Festiwal Kwiatów na Zamku Książ – podsumowanie
Tym razem wpis krótki, bo i spacer w czasie Festiwalu Kwiatów stosunkowo krótki. O Zamku Książ z pewnością napiszę więcej w październiku, kiedy wystartuje trasa podziemna. Ze względu na otaczającą Zamek zieleń, jesień musi być tam oszałamiająca. Chciałbym również zobaczyć stadninę. Od prawie 20 lat jeżdżę konno i te zwierzaki są mi bardzo bliskie. Mimo wszystko czas spędzony w Książu wspominam miło. Polecam zwiedzenie Zamku, jeśli będziecie w okolicy Wałbrzycha.
Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉
Wybierasz się do Wałbrzycha? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!
Planujesz wyjazd do Wałbrzycha i zwiedzanie Zamku Książ? Może chcesz odwiedzić Festiwal Kwiatów? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.
Booking.com