Na drugi dzień spaceru po Pradze zaplanowaliśmy Stare Miasto, Most Karola, Hradczany i Złotą Uliczkę. Ale plany, jak to plany. Czasem się zmieniają. Tym razem chyba na lepsze…

Na pierwszy ogień poszło Stare Miasto. Ruszyliśmy więc niespiesznie w kierunku centrum. Po drodze park i pomnik Winstona Churchilla. Niezbyt długi spacer zaprowadził nas przed Bramę Prochową, a za nią dotarliśmy do wąskich uliczek starówki, które same w sobie są urocze. Niestety, wspomniany w tytule dziki tłum skutecznie obdzierał je z magii…

Brama Prochowa
Spacer po Pradze – Brama Prochowa

Po kilkuset metrach weszliśmy na Starówkę obok Ratusza i słynnego praskiego zegara astronomicznego. Ten skonstruowany na początku XV wieku mechanizm jest jedną z głównych atrakcji Starego Miasta. Warto go zobaczyć choćby dlatego, że jest unikatowy na skalę światową.

Spacer po Pradze – Starówka

Na starówce zjedliśmy pyszne lody, a właściwie sorbet mango z borówką amerykańską w kołaczu. Tak podanych lodów jeszcze nie jadłem, a porcja, choć dość droga (140 koron) wystarczyła spokojnie na dwie osoby.

Praski Zegar Astronomiczny
Praski Zegar Astronomiczny

Następnie ruszyliśmy dalej prowadzeni przez tłum w kierunku najbardziej chyba znanej atrakcji turystycznej Pragi – Mostu Karola. I tu drobna uwaga. Najłatwiej iść za tłumem. Moim zdaniem jednak warto wyrwać się na chwilę z potoku ludzi. Wystarczy odejść kawałek w boczne uliczki a robi się od razu dużo ciszej i można spokojnie podziwiać zakamarki czeskiej stolicy. A zakamarki te są bardzo urokliwe i warto je zobaczyć.

Zakamarki praskiej Starówki
Zakamarki praskiej Starówki

Most Karola – czy warto?

Jest i On. Most Karola. Zamknięty dla ruchu kołowego tworzy jedyne w swoim rodzaju połączenie brzegów Wełtawy. Jest jednak tak zatłoczony, że chcieliśmy czym prędzej z niego zwiać. Rysownicy, stragany, muzycy, to wszystko tworzy klimat tego miejsca, ale w moim odczuciu ilość ludzi na Moście, a co za tym idzie niemiłosierny zgiełk, skutecznie ten klimat zabijają. Czy warto go zobaczyć? Pomimo minusów odpowiedź wydaje się oczywista. Warto, a nawet koniecznie trzeba!

Most Karola
Most Karola

Kolejnym punktem naszego spaceru miał być Hradczański Zamek. Wdrapaliśmy się więc na wzgórze i… no właśnie. Dotarliśmy do kolejki, która wyglądała na mniej więcej godzinę stania. Skutecznie nam się odechciało.

Spacer po Pradze – Letenska Plan i w końcu spokój…

Nastąpiła więc szybka zmiana planów i ruszyliśmy w kierunku Praskiego Metronomu. Po pokonaniu kilkudziesięciu schodów znaleźliśmy się na wzgórzu, z którego widać piękną panoramę miasta. Z tej wysokości pływające po Wełtawie statki wycieczkowe, mieniąca się w słońcu woda i dachy Pragi dawały odpocząć od szaleństwa sprzed chwili. Tutaj ludzi było zdecydowanie mniej a zimne piwko w małej parkowej knajpce smakowało wyśmienicie.

Wełtawa i Most Karola – widok z Praskiego Metronomu

Praska Wieża Telewizyjna – obowiązkowo

Po spędzeniu około godziny w tym relaksujący miejscu ruszyliśmy w kierunku ostatniego punktu naszego spaceru po Pradze – Wieży Telewizyjnej. Moim zdaniem to obowiązkowy punkt wizyty w Pradze. Dzięki przepięknej pogodzie mieliśmy doskonały widok na całe miasto. Wejście na wieżę kosztuje 250 koron, ale jest tego warte. Można tam usiąść i się zrelaksować w wiszących pod sufitem fotelach, albo spacerując po trzech, skierowanych na różne strony miasta pomieszczeniach podziwiać widoki.

Widok z wierzy telewizyjnej w Pradze
Widok z wierzy telewizyjnej w Pradze

Po opuszczeniu wieży naszła nas ochota na kawę i coś słodkiego. Wybraliśmy lokal o zachęcającej nazwie Coffeeholic. No cóż. Kawa rzeczywiście wyśmienita. Szkoda tylko, że nie było żadnego ciacha, a starszy pan o urodzie azjatyckiej ni w ząb nie kumał angielskiego. Co ciekawe, jak się później okazało, tuż obok była niewielka cukiernia, gdzie wybór słodkości był dość spory.

AiR BnB – fajny sposób na nocleg

Podobnie jak w poprzednim wpisie pozwolę sobie na odrobinę prywaty. Jeśli podobają Ci się mój blog i sam chcesz ruszyć w drogę skorzystaj proszę z mojego linka do AirBnB: https://www.airbnb.pl/c/krzysztofr788?currency=PLN

W tej sytuacji wszyscy wygrywają. Jak deklaruje bowiem AiR BnB jeśli skorzystasz a mojego linku otrzymasz 138 zł zniżki na pierwszą rezerwację. Ja natomiast otrzymam bonus w postaci środków na kolejne wynajmy lokali poprzez serwis.

Czy warto pojechać na weekend do Pragi?

Na pytanie postawione powyżej właściwie nie znajduję innej odpowiedzi niż: Oczywiście, TAK! Praga to miasto urzekające zarówno swoją architekturą, zielenią, zabytkami i widokami jak i przepyszną kuchnią i doskonałym piwem. Oczywiście zobaczenie całego miasta w dwa dni jest niemożliwe, ale wydaje mi się, że to wystarczy, żeby poczuć jego klimat i magię.

Pierwszą część opisu weekendu w Pradze znajdziecie tutaj: http://weekendowyturysta.eu/weekend-w-pradze-spacer-pierwszy/

Poniżej znajdziecie zapis GPS naszego spaceru a także tradycyjną galerię zdjęć.

2 komentarze do “Drugi spacer po Pradze – piękne miasto i pogoda”

  1. Pingback: Weekend w Pradze - spacer pierwszy - Weekendowy Turysta

  2. Pingback: Jezioro Garda i okolice, czyli włoski Sylwester - Weekendowy Turysta

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!