Zamek Grodziec to późnogotycka budowla obronna na Dolnym Śląsku. Budowla zachowana w dość dobrym stanie i jest dostępna dla turystów. Zachęcam do odwiedzin szczególnie ze względu na fantastyczne widoki z murów zamkowych.

Zamek Grodziec – jak dojechać

Zamek znajduje się pomiędzy Bolesławcem, Złotoryją a Lwówkiem Śląskim w miejscowości Grodziec, na wzgórzu o tej samej nazwie. Nawigacja Google zaprowadzi Was prosto do celu a ponadto dojazd jest dość dobrze oznaczony. Samochodem można dojechać pod samo wzgórze zamkowe, jednak z parkingu najlepiej jest podejść te kilkaset metrów pod górkę, bo przy samej bramie miejsca jest niewiele.

Zamek Grodziec - wejście
Zamek Grodziec – wejście

Trochę historii

Zamek Grodziec wybudowano na powulkanicznej skale bazaltowej. Wzniesienie o stromych zboczach gwarantowało doskonałe właściwości obronne, utrudniając ewentualnym najeźdźcą zdobycie fortecy. Zanim jednak wybudowano zamek w jego miejscu istniał gród Bobrzan – plemienia słowiańskiego.

Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z XII wieku. Potem budowla to traciła to zyskiwała na znaczeniu. W trakcie wojen Husyckich była siedzibą rycerzy-rabusiów łupiących okolicę. W XV wieku Fryderyk I postanowił znacząco rozbudować fortecę i wzbogacić ją o solidną wieżę. Po tej rozbudowie Zamek Grodziec zyskał na znaczeniu.

Po II Wojnie Światowej zamek został częściowo zniszczony i splądrowany zarówno przez brygady trofiejne Armii Czerwonej jak i lokalnych rabusiów. Dopiero w latach 50-tych zainteresowano się ruiną i zaczęto ją zabezpieczać i odbudowywać. Obecnie Zamek jest użytkowany jako hotel i miejsce licznych imprez o charakterze rycerskim. Bardzo bogaty opis historii zamku znajdziesz na stronie Zamki Polskie.

Zamek Grodziec - budynek główny
Zamek Grodziec – budynek główny

Wchodzimy do środka

Po minięciu bramy w murach obronnych, przez most nad fosą wchodzimy do środka. Wita nas sporych rozmiarów dziedziniec. Na wprost znajduje się wejście do budynku głównego a klika metrów po jego prawej stronie kasa biletowa. Kupujemy za 15 zł i już można zwiedzać.

Sala Rycerska
Sala Rycerska

Wewnątrz możemy zobaczyć Salę Rycerską, Kaplicę, Salę Kominkową i Książęcą. W salach znajdują się zbiory przedmiotów związanych z zamkiem – meble, stroje, przedmioty codziennego użytku i uzbrojenie.

Zamek Grodno - Sala Książęca
Sala Książęca

Po obejrzeniu wnętrz czas na spacer po murach i wieży. Tu zachwyca przede wszystkim ciekawy widok. Od południa panorama Karkonoszy ze Śnieżką na pierwszym planie a od północy widok na Przedgórze Sudeckie i Nizinę Śląsko Łużycką.

Widok na Karkonosze i Śnieżkę
Widok na Karkonosze i Śnieżkę

Podsumowując. Będąc w okolicy warto poświęcić dwie godziny i zwiedzić Zamek Grodziec. Budowla robi wrażenie swoimi rozmiarami, stanem zachowania i widokami z murów. Polecam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!